Vzorčna ekološka kmetija kot lokalno oporišče slovenstva na Madžarskem

Kdor misli, da se meje slovenske tradicionalne gastronomije končajo z mejami slovenske države, se seveda krepko moti. Ponudba vrhunske slovenske tradicije v zamejstvu je tako od nedavnega močnejša tudi za slovensko vzorčno kmetijo v Porabju – mešano ekološko kmetijo, locirano na Gornjem Seniku, in sicer v nacionalnem parku Ӧrseg v neposredni bližini meje s Slovenijo.

Gre za skupni projekt urada vlade za Slovence v zamejstvu in Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, ki ga neposredno nadzoruje Razvojna agencija Slovenska krajina. Poleg imenitne kulinarične destinacije in oporišča za našo narodno skupnost v tujini opravlja projekt vlogo povezovalca okoliških kmetov ter je zastavljen kot vzvod razvoja kmetijstva v Porabju. Poleg živinoreje in sadjarstva se ekološka kmetija namreč ukvarja tudi s turizmom. Po seznanjanju z značilnimi lokalnimi dobrotami se lahko obiskovalci v prijetnem in mirnem okolju vzorčne kmetije odpočijejo v lično urejenih apartmajih, se s kolesom ali peš podajo do bližnjega središča Monošter, zavijejo na Goričko ali pa morda v sosednjo Avstrijo. Najbrž ne bo odveč omeniti, da imajo v restavraciji prostora za petinštirideset gostov, obiskovalčeve brbončice razvajajo predvsem ob sobotah in nedeljah, v primeru predhodne rezervacije pa večje skupine z največjim veseljem sprejmejo tudi med tednom.

Poleti je ob uradnem odprtju kmetije osnovni namen projekta najbolje strnil minister Židan, ko je povedal: “Za slovensko vzorčno kmetijo želimo, da postane primer dobre prakse v kmetijstvu. Cilj je, da bo gost na tej kmetiji deležen domačega ekološkega mesa, okusnih jabolk in soka, sveže zelenjave, predvsem pa, da se bo dobro počutil.”

Več o konkretni ponudbi.


Sorodni članki

Ravnati in uživati ekološko

V naše pogovore vse pogosteje zaidejo besede eko, bio, ekološko ali biološko. Te besede se v slovenskem jeziku nanašajo na varovanje in ohranjanje narave ter življenjskega okolja. Odtod tudi poimenovanje ekoloških pridelkov. Hrana, ki je pridelana in predelana na ekološki…

Več...

Znebimo se polžev z ekološkimi metodami

Pregovorno počasnim polžem zelenjava na našem vrtu hitro tekne – dajmo jim nekaj dni in pojedli bodo vse, kar smo posadili. Že veste, kako jih učinkovito odgnati?Kjer je vlaga, tam so polži. Po naših vrtovih se plazijo podnevi in ponoči,…

Več...

Ekološka pridelava

V iskanju boljše hrane vse večji pomen v našem prostoru pridobiva naravna pridelava. Nekateri se posvetijo sestavinam in izvoru živil, drugim prisegajo na večjo raznovrstnost, tretji pa v prehrani izločajo določena živila. Strokovnjaki pa so enotni, da prehrana pomembno vpliva…

Več...

Povpraševanje po ekoloških pridelkih JE.

Za ekološko kmetijstvo je značilno okolju prijazno kmetovanje in spremljanje naravnih ciklov. Kmetovanje je zahtevnejše od intenzivnega in za uspešen pridelek je potrebnih veliko izkušenj. Ekološko kmetovanje  prinaša v primerjavi z intenzivnim predvsem varnejšo in bolj zdravo hrano, varovanje okolja,…

Več...
Vas zanima naša super hrana in aktualno dogajanje v Sloveniji?
Ostani na tekočem