Ko potrošniku ni treba več "gruntati": "turbosveža" zelenjava iz Kamnika | Zgodbe o naši super hrani

Ko potrošniku ni treba več “gruntati”: “turbosveža” zelenjava iz Kamnika

Redko se zgodi, da kak projekt tako neposredno uteleša vse glavne vrednote, ki jih promoviramo na našem portalu. Dobra lokalno pridelana hrana, podpora slovenskemu kmetu in torej slovenski samooskrbi, radikalno skrajšanje poti od vil do vilic in za povrh še velik korak za sledljivost pridelane hrane … Vse to so prvine, ki jih združujejo sveže vrtnine iz Etine nove linije Natureta Grunt.

Od 25. septembra naprej ima slovenski kupec pri vseh večjih trgovcih na voljo slovensko solato, ki je z njive do trgovske police prispela v manj kot štiriindvajsetih urah. Eta iz Kamnika ima namreč z dobavitelji sklenjen dogovor, da pridelek poberejo že v ranih jutranjih urah in ga najkasneje do poldneva pripeljejo do predelovalnega obrata. Sledijo vhodna kontrola, pranje, rezanje in pakiranje, pozno popoldne pa je ličen izdelek že odpremljen naprej na prodajne police.

Eta ima trenutno sklenjene pogodbe z enajstimi okoliškimi kmeti, ki lahko, kot se je slikovito izrazila direktorica Ksenija Jankovič Banovšek, “držijo Etin tempo dnevnih dobav”. A ambicije kamniškega velikana vložene zelenjave s tem še niso izpete. Pri Eti nameravajo širiti krog dobaviteljev, kot seveda tudi paleto ponujene “turbosveže” zelenjave. Po besedah vodstva podjetje od znamke Grunt čez tri leta pričakuje poltretji milijon evrov dodatnih prihodkov, za kar bodo morali Kamničani prodati 8.500 paketov svežih vrtnin na dan. Da bodo lahko dobavo določenih vrst zagotavljali skozi vse leto, nameravajo v letih 2016 in 2017 veliko vložiti v posebne rastlinjake v Prekmurju. V ta namen je Eta od podjetja Sončni vrt že kupila pet hektarjev zemlje z geotermalno vrtino, kjer so letos tako tudi že prvič posejali ekološko belo repo.

Da bi projekt še dodatno nadgradili v smeri trajnega služenja potrošniku, so se pri Eti povezali s podjetjem Prospeh. Gre za mlado propulzivno slovensko podjetje, ki je razvilo sistem sledljivosti živil OriginTrail. To je, recimo, enak sistem, s kakršnim Mlekarna Celeia kupcem že razkriva poreklo mleka v liniji mlečnih izdelkov Zelena dolina. V kodi EAN vsakega paketa v sklopu prodajne palete Natureta Grunt so tako vse informacije, ki jih kupec potrebuje za preverjanje porekla zelenjave na svojem krožniku. Vse, kar mora narediti, je, da bodisi z računalnikom bodisi s pametnim telefonom odklika http://natureta.si/grunt/ in v ustrezni okvirček vtipka konkretno kodo EAN.

Glede na vse povedano bi Natureto Grunt očitno z lahkoto reklamirali s sloganom: “Ko potrošniku ni treba nič Gruntati!” Mi pa smo na področju tržne ponudbe sveže slovenske zelenjave opazili lep in pozitiven trend. Nedavno tega smo pisali o Živi, novi prekmurski prodajni liniji sveže solate, ki je naprodaj skupaj s koreninami. V navezavi s pričujočo kamniško iniciativo lahko torej z določenim olajšanjem zapišemo, da je zavest o nujnosti krajšanja poti od vil do vilic tako med slovenskim pridelovalcem kot potrošnikom očitno v vidnem porastu. Zaključimo torej na optimistični noti, s katero pri Eti namesto z našim gornjim predlogom v resnici promovirajo svojo zadnjo blagovno linijo: “Ni treba imeti zemlje, da bi imeli svoj Grunt!”


Sorodni članki

4. slovenski dan brez zavržene hrane

24. april že četrto leto zapored zaznamuje dan, posvečen problematiki zavržene hrane. Glavni cilj aktivnosti, ki potekajo na ta dan, je posameznike spodbuditi k zmanjševanju in preprečevanju nastajanja zavržene hrane. Predstavljene so tudi številne možnosti za uporabo živil, ki sicer…

Več...

Uporabni nasveti za manj zavržene hrane

Daleč največ hrane zavržemo zato, ker jo skuhamo preveč. Problematika zavržene hrane je vse bolj pereč problem, saj z njo zavržemo tudi vse vire, potrebne za pridelavo hrane. Pripravili smo uporabne napotke in nasvete, kako zmanjšati količino zavržkov v gospodinjstvih.…

Več...

Zmanjševanje zavržene hrane v Sloveniji: ključ do trajnostne prihodnosti

V sodobni družbi je vprašanje zavržene hrane vse bolj pereče. Nedavna študija, ki jo je izvedel Evropski svet za informiranje o hrani (EUFIC) v sodelovanju z Nacionalnim uradom za varnost prehranjevalne verige Madžarske (NÉBIH), Univerzo za veterinarsko medicino v Budimpešti…

Več...

Tradicionalni slovenski zajtrk navdih za sladko mojstrovino v oddaji MasterChef

V posebni oddaji priljubljenega kuharskega tekmovanja MasterChef so bili tekmovalci postavljeni pred zanimiv izziv, ki ga je zasnoval priznani slovenski chef Jure Tomič. Sestavine, ki so običajno del tradicionalnega slovenskega zajtrka, so tokrat postale osnova za inovativno sladico. Tekmovalci so…

Več...
Vas zanima naša super hrana in aktualno dogajanje v Sloveniji?
Ostani na tekočem