Navdušili lokalni mlečni izdelki in sadje | Lokalno, Mleko, Sadje, Samooskrba | Zgodbe o naši super hrani

Navdušili lokalni mlečni izdelki in sadje

Na pobudo Ministrstva za kmetijstvo se po vsej Sloveniji začenjajo dnevi odprtih vrat, kjer lokalni pridelovalci, predelovalci in zadruge odpirajo svoja vrata. Kot prvi sta svoja vrata odprli Mlekarna Planika Kobarid in kmetija Drnovšček, kjer so imeli obiskovalci priložnost pobliže spoznati kakovost lokalno pridelane in predelane hrane, jo preveriti z lastnimi čuti in si odgovoriti na vprašanje, zakaj si zasluži njihovo zaupanje.

Mlekarna Planika – predelava mleka s tradicijo

Obiskovalcem, ki so si lahko ogledali predelavo mleka v Mlekarni Planika, je direktorica Anka Lipušček razkrila skrivnost odličnosti njihovih izdelkov: »Mi kupujemo mleko od kmetij, ki so blizu. Hkrati imamo lasten laboratorij, s katerim izvajamo teste kakovosti in vsakodnevno preverjamo ustreznost kupljenega mleka«.

Obiskovalcem so v muzeju Mlekarne Planika predstavili bogato dediščino planinskega pašništva in sirarstva, opremo, ki jo na planinah uporabljajo za izdelavo sira in jih seznanili s postopki izdelave sira in mlečnih izdelkov, ki zagotavljajo pravo kvaliteto.

V mlekarni zagotavljajo kakovost svojih izdelkov z uporabo tradicionalnih in naravnih postopkov pridelave in predelave. Pridelava mleka se začne že pri načinu vzreje, sir pa začne nastajati že pri molži. »Kakovost naših izdelkov zagotavljamo s tem, da skrbimo, da so verige med pridelovalci mleka in nami, ki ga predelujemo, kratke. Kakovosten končni mlečni izdelek poleg kratkih dobavnih poti zagotavlja tudi način vzreje in krmljenja živine in kasnejše obdelave mleka. Pri nas predelujemo pasterizirano mleko, ki je manj obdelano,« pojasnjuje Anka Lipušček, direktorica Mlekarne Planika.

Mlekarna Planika - Degustacija mlečnih izdelkov Mlekarne Planike Kobarid

Poleg ekološkega certifikata, ki ga imajo za svoje posestvo v Bovcu in jim narekuje gnojenje zgolj z naravnimi gnojili, pa pri pridelavi uporabljajo tradicionalne in naravne postopke, ki so preverjeni in so jih uporabljali že naši stari starši. Njihov sir na primer zori na lesenih policah, sami ga obračajo in ročno perejo.

Pridelava sadja na kmetiji Drnovšček iz Vedrijana v Gorških brdih

Gospodar na kmetiji Drnovšček, kjer so si obiskovalci ogledali pridelavo sadja in se sprehodili po figovih nasadih, je poudaril, da vsaka še tako majhna podrobnost loči kakovosten pridelek od slabega: »Ker čebele in druge žuželke lahko prenašajo bakterije z ene fige na drugo,  je pomembno, da se fige dnevno pregleduje in odstranjuje tiste, ki so slabe

Kmetija Drnovšček - sprehod skozi nasad kmetije Drnovšček

Na kmetiji Drnovšček so se obiskovalci sprehodili skozi njihov nasad fig pri kromberškem gradu si ogledali vseh deset vrst, ki uspevajo na kmetiji, lastnik kmetije Jordan Drnovšček pa je naštel ključne pogoje, ki omogočajo njihovo kvalitetno rast. Fige uspevajo v mediteranski klimi na zračni legi, kjer je dovolj sonca in ne preveč dežja, saj jim prav ta skupaj z jutranjo vlago lahko zmanjša kvaliteto in jih skisa. »Sami za kvaliteto fig poskrbimo tudi s tem, da jih gojimo kot drevesa in ne kot grmičevje. Drevje obrezujemo in negujemo, da je krošnja čim bolj osončena in da so plodovi izpostavljeni soncu. Hkrati so sadeži tudi lažje dostopni in tako slabe hitreje opazimo in jih odstranimo,« poudarja Drnovšček. Nasad fig je v prehodnem ekološkem obdobju, kar pomeni, da se držijo predpisov v skladu z ekološko pridelavo.

Degustacija lokalnih pridelkov kmetije Drnovšček

Ministrstvo s pobudo za zaupanje potrošnikov v lokalno kakovost

Ministrstvo za kmetijstvo in okolje nadaljuje splošno promocijo hrane iz bližine, s katero seznanja potrošnike o prednostih lokalno pridelane hrane, spodbuja sodelovanje pridelovalcev in živilsko predelovalne industrije s ciljem uvesti enotno označbo hrane iz naše bližine. Prihodnji vikend odpirajo vrata kmetije na Gorenjskem.


Sorodni članki

Zakaj naj bodo lokalno pridelana jabolka in hruške stalnica v naši prehrani?

V Sloveniji jabolka in hruške že stoletja veljajo za osnovno živilo, ki ga najdemo v skoraj vsakem gospodinjstvu. Ko govorimo o izbiri sadja za vsakdanjo prehrano, bi morali dati prednost lokalno pridelanim jabolkom in hruškam. Lokalno pridelana jabolka in hruške…

Več...

Zakaj je dobro izbrati sadje z oznako »izbrana kakovost – Slovenija«?

Kadar stojimo pred policami, polnimi svežega sadja, je izbira pravega izdelka pogosto izziv. Kako vedeti, katero sadje je resnično kakovostno in sveže? V poplavi različnih izdelkov, ki so na voljo, lahko hitro postanemo zmedeni. Oznaka »izbrana kakovost – Slovenija« nam…

Več...

Skrivnost vrhunskega mleka? Dobro počutje naših krav

Ko govorimo o kakovosti mleka, pogosto pozabimo na ključni dejavnik – dobro počutje krav. Naši kmetje, ki živijo in delajo s srcem, vedo, da sta zdravje in sreča živali osnova za vrhunske mlečne izdelke. Simon Čretnik s kmetije Čretnik nam…

Več...

Slovenski siri – ponos našega podeželja

Kaj naredi slovenske sire tako edinstvene in okusne? Andreja Ravnik s kmetije in sirarne Pr' Prangarčk nam je razkrila skrivnosti, ki stojijo za njihovimi vrhunskimi siri. Spoznajte, kako skrb za živali, ljubezen do domače zemlje in predanost kmetovanju prispevajo k…

Več...
Vas zanima naša super hrana in aktualno dogajanje v Sloveniji?
Ostani na tekočem