Nacionalna shema

Evropska shema

V poletje z domačim sladoledom

Domači sladoled

Članek je del portala:

Naša super hrana
Kazalo:

Sladoled je ena tistih poletnih radosti, ki navdušuje prav vse generacije. Prinaša osvežitev, razveseljuje z okusi in prikliče spomine na brezskrbne dni. Na trgovskih policah sicer ne manjka različnih vrst sladoleda, a pozorni moramo biti tudi na sestavine. Ste ga že kdaj poskusili pripraviti sami doma?

Tisti, ki prisegajo na kakovost, domače poreklo, manj sladkorja ali sladoled brez mleka, pogosto ugotovijo, da je izbira precej omejena. Še posebej, če želimo, da izdelek ne vsebuje umetnih dodatkov, da je prijazen do okolja in obenem tudi okusen. Ravno zato se vse več ljudi odloča za pripravo domačega sladoleda.

Zakaj domač sladoled?

Prednost domače priprave je v tem, da natančno vemo, kaj je v njem. Namesto dolgega seznama sestavin, ki jih težko preberemo ali razumemo, imamo pred sabo nekaj preprostega: ekološko mleko, sadje z znakom »izbrana kakovost – Slovenija«, jogurt ali smetano in slovenski med. Pri pripravi domačega sladoleda lahko sodelujejo tudi otroci, kar še dodatno obogati izkušnjo in ustvari posebne spomine.

Sadje z domačega vrta ali tržnice

Najboljši domači sladoled se začne pri najboljših sestavinah. Poleti imamo srečo, saj tržnice, domači vrtovi in lokalni pridelovalci ponujajo obilje sezonskega sadja, kot so jagode, borovnice, maline, robide, marelice, breskve, melone … Vse to sadje ima visok delež vode, vitaminov (A, B, C), vlaknin in antioksidantov. Bodimo pozorni, da sadje nosi znak »izbrana kakovost – Slovenija«, saj to pomeni, da je bilo pridelano in predelano v Sloveniji, pod strogim nadzorom neodvisnih certifikacijskih organov v vseh fazah pridelave in predelave. Kmetije v svoji bižini lahko poiščete tudi na našem zemljevidu ponudnikov lokalne hrane.

Priročen nasvet

Kako pripraviti sladoled z manj sladkorja?

Ko pripravljamo sadni sladoled, posezimo po večji količini slovenskega sadja. Tako izboljšamo hranilno vrednost sladoleda in njegov okus. Več kot uporabimo ustrezno dozorelega sadja, manj je potrebe po dodatnem sladkorju.

Kako uporabiti lokalno zelenjavo v sladoledu?

Da, prav ste prebrali, tudi zelenjavo! Rabarbara, buča, kumare, rdeča pesa so lahko del sladoledne kreacije. Na primer: rabarbara in jagode tvorijo izvrstno sladko-kislo kombinacijo, ki se lepo poda kremni osnovi. Če je rabarbara z vašega vrta ali ekološke tržnice, še toliko bolje. Za pripravo zelenjavnih sladoledov je pomembno, da zelenjavo najprej toplotno obdelamo (npr. rabarbaro pokuhamo), nato pa jo kombiniramo s sladili in limoninim sokom, da dobimo želen okus in teksturo.

Kaj pa za alergike?

Sladoled za osebe z alergijo na mleko ali laktozo lahko pripravimo z mlekom brez laktoze ali s kokosovim, mandljevim ali ovsenim napitkom slovenskega porekla. Za večjo kremnost dodamo žlico ali dve koruznega škroba in mešanico segrevamo, dokler se rahlo ne zgosti. Nato jo ohladimo, dodamo sveže sadje in zamrznemo. Ta osnova je prilagodljiva in vanjo lahko umešamo tudi domačo čokolado, oreščke ali vaniljo.

Pri sladoledih brez mlečnih izdelkov je še posebej pomembno, da uporabljamo kakovostno sadje, saj okus prihaja predvsem od njega. Slovensko sadje je tu velika prednost zaradi kratkih transportnih poti, večje svežine in pogosto boljše arome.

Kako dosežemo pravo sladoledno strukturo?

Večja količina sladkorja v običajnih sladoledih ni le zaradi okusa, temveč tudi zaradi teksture. Doma lahko dosežemo prijetno strukturo z uporabo mlečnih izdelkov, rastlinskih napitkov ali pa z dodatkom veziv, kot je koruzni škrob. Z dobrim mešanjem in rednim mešanjem tudi med zamrzovanjem lahko preprečimo nastanek ledenih kristalov. Če imate doma aparat za izdelovanje sladoleda ali blender z močnim motorjem, lahko dosežete še bolj profesionalno strukturo.

Recepti za domač sladoled

Pri pripravi domačega sladoleda nas omejuje le domišljija. Osnova je lahko sadna, mlečna, veganska ali zelenjavna, okuse pa ustvarjamo z dodatki, ki jih imamo radi. Med zanimive dodatke sodijo mleti slovenski orehi, pražena ajda ali zelišča, kot sta meta in bazilika. Vsak sladoled lahko oblikujemo po svojih željah, prilagodimo sladkost in teksturo ter s tem ustvarimo nekaj res svojega. Nekaj idej lahko najdete tudi med našimi recepti.

Pogosta vprašanja o domačem sladoledu

Ali je domač sladoled lahko zdrav?

Seveda, z uporabo slovenskega sadja, mlečnih izdelkov brez dodanega sladkorja in naravnih sladil je lahko domač sladoled zdrav in hranilen.

Kako vem, katere sestavine za domač sladoled so res slovenske?

Slovenske sestavine je najlažje prepoznati po znaku »izbrana kakovost – Slovenija«, ki ga najdete na embalaži mleka, smetane, jogurtov in sadja. Označba pomeni, da je bila surovina pridelana in predelana v Sloveniji ter dodatno nadzorovana.

Kje lahko kupim slovensko ekološko sadje ali sadje z znakom »izbrana kakovost – Slovenija«?

V trgovinah, na tržnicah ali neposredno pri kmetu.

Ali lahko pripravim domači sladoled brez sladkorja?

Da, najbolje je uporabiti domači med kot naravno sladilo.

Kaj potrebujem za pripravo sladoleda brez mleka ali za alergike?

Namesto mleka uporabite rastlinske napitke slovenskih proizvajalcev, kot so ovseni, mandljev ali rižev napitek.


GastronomijaSadje

Trenutno prebirate portal …

Naša super hrana!

Nacionalni projekt »Naša super hrana« je skupni projekt države ter sektorjev, namenjen promociji lokalno pridelane in predelane hrane.

Bogat nabor izobraževalnih vsebin

Z izobraževalnimi vsebinami in nasveti spodbujamo poseganje po lokalno pridelani hrani ter opozarjamo na odgovorno ravnanje s hrano.

Sheme kakovosti

Izbrana kakovostekoloski-2zaščitena označba poreklazaščitena geografska označbazajamčena tradicionalna posebnostLogotip_Integrirana-pridelavaVišja kakovost logotip

O lokalni hrani

chickenIkona mlekoIkona-ribeIkona-sadjeIkona-zelenjavaIkona-zito