Količina zavržene hrane v Sloveniji se je v petih letih zmanjšala za 63 odstotkov! | Odpadna hrana | Zgodbe o naši super hrani

Količina zavržene hrane v Sloveniji se je v petih letih zmanjšala za 63 odstotkov!

Udeleženci nedavnega Posveta za Slovenijo brez zavržene hrane v prostorih vlade Republike Slovenije so lahko slišali tudi kakšno zelo spodbudno novico. Na področju zavržene hrane, na katerega smo tudi na teh straneh že večkrat opozorili, je namreč v relativno kratkem obdobju prišlo do izjemnega napredka. Na Statističnem uradu Republike Slovenije so zabeležili, da se je v petletnem obdobju med 2008 in 2013 količina zavržene hrane v Sloveniji zmanjšala za kar 63 odstotkov! Leta 2008 je tako v povprečju vsak prebivalec naše domovine pridelal nezaslišanih 197 kilogramov zavržene hrane, leta 2014 pa “samo” 60 kilogramov. Naj ob tem navedemo, da je povprečje na ravni Evropske unije 123 kilogramov na prebivalca, ob čemer se vsekakor potrdi teza, da je slovenski narodni značaj še vedno močno zaznamovan s pozitivnima lastnostma: varčnostjo in spoštljivim odnosom do hrane.

Ministrica za okolje in prostor Irena Majcen je na omenjenem posvetu izrazila odobravanje nad tem statističnim trendom, slovensko družbo pa je obenem tudi pozvala, da je treba napore k zmanjševanju odpadne hrane še stopnjevati. Ker analiza podatkov kaže, da med vsemi deležniki v prehranski verigi največ hrane dejansko zavržejo gospodinjstva, je poseben poziv namenila njim. Kot eno od rešitev je navedla možnost, da si gospodinjstva več hrane pridelajo sama, saj izkušnje kažejo, da znamo tisto, kar pridelamo sami, tudi bolj ceniti. Vsekakor velja biti na tem področju še posebej ambiciozen. Albin Keuc, predstavnik platforme razvojnih in humanitarnih organizacij SLOGA, je poudaril, da se je Slovenija zavezala globalnemu cilju prepoloviti količino živilskih odpadkov do leta 2030. Pri tem je pomembno, je poudaril, da mislimo na prehransko pravičnost v svetu, kjer je še zmeraj 850 milijonov ljudi lačnih!


Sorodni članki

Raje kot v smeti pretvorimo v nove jedi

V kuhinji se nam pogosto zgodi, da nam pri pripravi obrokov ostanejo nekatera živila, na primer krompir, testenine, riž, kruh ali zelenjava. Že z malo domišljije jih lahko koristno porabimo za pripravo novih jedi ter tako bistveno zmanjšamo količino zavržkov…

Več...

Nov logotip za slogan Spoštujmo hrano, spoštujmo planet

V decembru 2023 je bil izbran logotip za slogan »Spoštujmo hrano, spoštujmo planet«, s katerim bomo podprli komunikacijske aktivnosti na področju zmanjševanja izgub hrane in odpadne hrane v verigi preskrbe s hrano. V svetu, kjer se soočamo z naraščajočimi izzivi trajnosti…

Več...

Uporabni nasveti za manj zavržene hrane

Daleč največ hrane zavržemo zato, ker jo skuhamo preveč. Problematika zavržene hrane je vse bolj pereč problem, saj z njo zavržemo tudi vse vire, potrebne za pridelavo hrane. Pripravili smo uporabne napotke in nasvete, kako zmanjšati količino zavržkov v gospodinjstvih.…

Več...

10 nasvetov za manj živilskih odpadkov

Z nekaj preprostimi odločitvami lahko bistveno zmanjšamo presežke hrane ter se usmerimo v bolj trajnostno prehranjevanje. Zelo veliko presežkov hrane nastaja v gospodinjstvih, ki proizvedejo kar 52 % odpadne hrane, zato je najbolje začeti pri sebi. Z vami delimo nekaj…

Več...
Vas zanima naša super hrana in aktualno dogajanje v Sloveniji?
Ostani na tekočem