Ogledno ekološko posestvo

V Mlekarni Planika v Kobaridu, ki je v stoodstotni lasti Kmetijske zadruge Tolmin, imajo muzej sirarstva Od planine do Planike. Ekološko posestvo Bovec pa od konca junija krasi tudi novo odprto ogledno posestvo Bogata, s katerim želijo obiskovalcem Posočja približati tisočletno tradicijo mlekarstva in sirarstvam.

»Z otvoritvijo oglednega posestva Bogata smo poskrbeli za pomembno popestritev turistične ponudbe v Dolini Soče. Na Bogatih v Bovcu je približno 140 krav molznic ter telet, letno pa namolzemo okoli 600 tisoč litrov ekološkega mleka. Iz tega mleka izdelujemo jogurt, jogurt z dodanim konopljinim oljem, sir in nehomogenizirano pasterizirano konzumno mleko,« pojasnjujejo v Mlekarni Planika. Obdelujejo 104 hektarje zemljišč, kjer se spomladi, poleti in jeseni krave zunaj pasejo noč in dan.

Na sliki je kozolec z napisom Bogata, desno zgoraj znak za ekološko pridelavo, kmetijstvo Slovenija

Poleg krav na paši, boste spoznali tudi oslička, ovce in koze. Videli boste kmetijsko mehanizacijo ter si tako ustvarili sliko o delu na kmetiji in proizvodnji mleka. V posebnem prostoru, ki je opremljen samo za obiskovalce, si lahko ogledate in poiščete podatke o tisočletni tradiciji sirarstva v dolini, o delovanju Mlekarne Planika, o ekoloških izdelkih ter o Dolini Soče, na slikah pa spoznate živali Triglavskega narodnega parka.

Za najmljaše so na voljo tudi igrala, za ljubitelje narave pa nepozabni razgledi na okoliške hribe in prostrane pašnike Bogate. Poskrbljeno pa je tudi za to, da lahko slasten košček mlečne pravljice odnesete s seboj – na posestvu namreč lahko kupite tudi izdelke Mlekarne Planika in salame salamerije Alpija Kmetijske zadruge Tolmin.

Omogočajo tudi vodene oglede ob predhodni najavi.

Preberite tudi:

Direktorica Mlekarne Planika o shemi Izbrana kakovost

Sir s konopljinimi vršički Mlekarne Planika


Sorodni članki

Zaščitimo našo zemljo danes za hrano na krožniku jutri

Na javnem posvetu z naslovom Kmetijska zemljišča – steber prehranske varnosti, ki ga je organiziralo Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, so strokovnjaki, predstavniki kmetijskih organizacij in državni uradniki razpravljali o ključnih izzivih na področju prehranske samooskrbe, zaščite kmetijskih zemljišč…

Več...

Raje kot v smeti pretvorimo v nove jedi

V kuhinji se nam pogosto zgodi, da nam pri pripravi obrokov ostanejo nekatera živila, na primer krompir, testenine, riž, kruh ali zelenjava. Že z malo domišljije jih lahko koristno porabimo za pripravo novih jedi ter tako bistveno zmanjšamo količino zavržkov…

Več...

Kakovost na prvem mestu: pomembnost nadzora v ekološkem kmetovanju

V prvem delu intervjuja z Nives Adamič Kričaj, univ. dipl. ing. kmetijstva in koordinatorko certifikacijske enote za ekološko kmetijstvo – pridelavo/predelavo na IKC Inštitutu za kontrolo in certifikacijo Univerze v Mariboru, razkrivamo vlogo izvajalcev v ekološkem nadzoru, postopek kontrol in…

Več...

Mladi kot ambasadorji ekološke prehrane

Intervju s Špelo Kocjančič, perspektivno mlado podjetnico, ki se s proizvodnjo izdelkov iz kosti ekološkega goveda zavzema za boljši izkoristek surovin v mesni industriji in s svojimi izdelki aktivno vstopa v svet krožnega gospodarstva.Mlada ambiciozna podjetnica Špela Kocjančič je lastnica…

Več...
Vas zanima naša super hrana in aktualno dogajanje v Sloveniji?
Ostani na tekočem