Ste utrujeni? Mogoče vam primanjkuje vitamina B12

Vitamini imajo ključno vlogo pri številnih biokemičnih procesih v telesu. Ker jih telo ne more sintetizirati samo, jih lahko vnesemo le s hrano. Vitamine delimo na tiste, ki so topni v maščobah (A, D, E, K), in na tiste, ki so topni v vodi (C, B-kompleks in H).

Vsak dan bi morali v svoje telo vnesti več različnih vitaminov. Sadje in zelenjava ne vsebujeta vseh, zato jih moramo zaužiti tudi z drugimi živili. Tako se na primer vitamin B12, ki je med drugim potreben tudi za sintezo beljakovin, nahaja v živilih živalskega izvora, predvsem v rdečem mesu, drobovini, nekaterih ribah, jajcih, mleku in siru. Rastlinska živila ga vsebujejo le, če so fermentirana (npr. kislo zelje).

Zakaj potrebujemo vitamin B12?

Vitamin B12 ima zelo pomembno vlogo pri delovanju imunskega ter živčnega sistema (med drugim vpliva na zmanjšanje utrujenosti in izčrpanosti), prispeva k sproščanju energije pri presnovi, ima pomembno vlogo pri delitvi celic in sodeluje v procesu tvorbe rdečih krvnih celic. Poleg tega je potreben za nemoten potek mnogih presnovnih reakcij v našem telesu, ključen pa je tudi v obdobju nosečnosti in dojenja.   

                                       

Dnevne potrebe po vitaminih

Otroci od 13. leta dalje in odrasli potrebujejo 3 µg vitamina B12 dnevno. Potrebe po vitaminu B12 pa se povečajo v nosečnosti in pri dojenju. Takšen vnos se lahko doseže z mešano, pestro in uravnoteženo prehrano, saj se ta vitamin nahaja predvsem v živilih živalskega izvora.

V spodnji preglednici je razvidna vsebnost vitamina B12 v nekaterih živilih:

*PDV: priporočeni dnevni vnosi

Pomanjkanje vitamina B12

Pomanjkanje vitamina B12 se pojavi predvsem ob prehrani, ki popolnoma izključuje meso, mlečne izdelke in jajca.

Za optimalni vnos ustreznih količin vitamina B12 pa ni pomembno samo to, da uživamo živila živalskega izvora, ampak tudi to, da so ta kvalitetna. Takšno je na primer lokalno prirejeno in predelano meso, saj je njegova pot do naše mize kratka, živali pa so krmljene z več tradicionalne krme.

Preberite tudi:


Sorodni članki

Slovensko meso z znakom »izbrana kakovost – Slovenija«: spoznajte zgodbo kmetije Bukovje

Pomembno je vedeti, od kod prihaja meso, ki najde prostor na našem krožniku. Meso z znakom »izbrana kakovost – Slovenija« prinaša zagotovilo, da jemo kakovostno hrano, ki je pridelana in predelana v Sloveniji. S skrbno rejo in naravno prehrano je…

Več...

Ali res veste, kakšna je razlika med navadnim piščancem in piščancem, ki nosi znak »izbrana kakovost – Slovenija«?

Na kmetiji Hudin se že več kot 40 let ukvarjajo z vzrejo, zakolom in prodajo domačih piščancev. V delo je vpeta vsa družina, tudi otroci, ki že od malega pomagajo na kmetiji. Ker cenijo kakovostno slovensko hrano in želijo ponuditi…

Več...

Funkcionalno telo se gradi tako v telovadnici kot v kuhinji

Ali ste vedeli, da za funkcionalno telo in gradnjo mišic ni dovolj zgolj redna vadba, temveč tudi uravnotežena prehrana z zadostno mero beljakovin? Nuša Gnezda, priznana fitnes trenerka za ženske ter zagovornica uravnoteženega življenjskega sloga, pojasnjuje, kako kakovostna prehrana pripomore…

Več...

»Ne želodec, treba je hraniti možgane!«

Emilija Pavlič, upokojena kuharica, ki je v času službovanja kuhala otrokom v vrtcu in šoli in je tudi avtorica več kuharskih knjig, zase pravi, da je zagovornica otrok oziroma njihove uravnotežene prehrane.Zaupala nam je pet priporočil, ki naj bi se…

Več...
Vas zanima naša super hrana in aktualno dogajanje v Sloveniji?
Ostani na tekočem