Za počitnice lahko izberete turistične kmetije z EKO certifikatom | Ekološko, Turistična kmetija | Zgodbe o naši super hrani

Za počitnice lahko izberete turistične kmetije z EKO certifikatom

Foto: arhiv ZTKS

Turistične kmetije z EKO certifikatom ponujajo možnost edinstvenih doživljajsko obarvanih počitnic ob odlični, ekološko pridelani hrani. Omogočajo spoznavanje od blizu, kako se prideluje ekološka hrana. V Sloveniji lahko izbirate med več kot 60 ekološkimi kmetijami, ki vas odprtih rok pričakujejo.

Turistične kmetije z EKO certifikatom s svojo unikatno ponudbo in v neokrnjenem okolju, ki še vedno diha v tesnem prepletu z naravo, nudijo možnost uživanja ob okusni kulinariki in spoznavanja posebnosti ekološke pridelave in predelave.

»Ekološko pridelana hrana je bolj zdrava in okusna.«

Pogovarjali smo se z Renato Kosi, strokovno sodelavko na Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije – Zavod Celje, ki je izpostavila nekatere ključne prednosti obiska tovrstnih kmetij: »Turistične kmetije z EKO certifikatom so vredne obiska zaradi več razlogov. Že ob prihodu gostje opazijo okolje, obdanost z naravo in mir, ki omogoči pobeg od hitrega tempa. Ekološke kmetije so izredno trajnostno naravnane in si prizadevajo za ohranjanje narave. Na njih pridelujejo odlično ekološko hrano, kjer je prepovedana uporaba lahko topnih mineralnih gnojil, kemično sintetiziranih fitofarmacevtskih sredstev oziroma pesticidov, gensko spremenjenih organizmov in proizvodov, pridobljenih iz teh organizmov, ter različnih regulatorjev rasti. Tako pridelana hrana je torej bolj zdrava in okusna.«

Turisticne_kmetije_Matk_Koze_Jost_Gantar_4
Foto: arhiv STO/Jošt Gantar

Nepozabna doživetja za otroke in odrasle

Na večini ekoloških kmetij obiskovalcem omogočajo neposreden stik z domačimi živalmi, preko česar tako otroci kot odrasli spoznajo sam način življenja na kmetiji. Gostje lahko sodelujejo pri nekaterih postopkih pridelave ali predelave, zaradi česar razvijejo boljše razumevanje ekološkega pristopa ter tudi spoštujejo trud in delo, ki sta vložena v to, da se na krožnikih znajde okusna, domača, ekološko pridelana hrana. Na ta način se razvijata večja osveščenost in pozitiven odnos do lokalne hrane.

»Po nekaj dneh obiska na ekološki kmetiji ljudje razvijejo tudi drugačen odnos do hrane in niti grižljaj več ne roma v smeti.«

Renata Kosi poudarja: »Otroci lahko na primer vidijo, od kod pridejo jajca, lahko jih sami nabirajo in tako čisto drugače izkustveno doživijo celoten proces. Na mnogih ekoloških kmetijah lahko na primer spremljajo tudi postopek predelave mleka in celo sami sodelujejo v njem. Po nekaj dneh obiska ljudje razvijejo tudi drugačen odnos do hrane in niti grižljaj več ne roma v smeti, kar je pomembno tudi za splošen odnos družbe do zmanjšanja količine zavržene hrane.«

Logo Kmetijstvo Slovenija

Bodimo pozorni na oznako ekološko

Ekološka pridelava je oblika in način kmetovanja, ki spoštuje naravne življenjske cikle. Ta način minimizira človekov vpliv na okolje in obratuje tako naravno, kot je mogoče. Ekološki proizvodi, ki jih prepoznate po značilni eko oznaki, slovijo kot visokokakovostna in varna hrana z bogato prehransko vrednostjo ter visoko vsebnostjo vitaminov, mineralov in antioksidantov.

Kako najti turistične kmetije z EKO certifikatom?

Več kot 60 turističnih kmetij, ki so vključene v kontrolo ekološkega kmetovanja najdete skupaj z opisom, lokacijo, doživetji, ki jih ponujajo, ter kontaktnimi podatki na spletni strani Združenja turističnih kmetij Slovenije. Na zemljevidu uporabite filter ekološke kmetije in si oglejte vse ponudnike.

Iskanje ekoloških kmetij s pomočjo zemljevida ponudnikov

Številne ponudnike ekoloških živil najdete tudi na našem zemljevidu ponudnikov lokalne hrane. Lahko izberete katerega izmed več kot 120 ponudnikov, ki zagotavljajo ekološke pridelke, ali pa poiščete turistično kmetijo z EKO certifikatom

Preberite tudi:


Sorodni članki

Kakovost na prvem mestu: pomembnost nadzora v ekološkem kmetovanju

V prvem delu intervjuja z Nives Adamič Kričaj, univ. dipl. ing. kmetijstva in koordinatorko certifikacijske enote za ekološko kmetijstvo – pridelavo/predelavo na IKC Inštitutu za kontrolo in certifikacijo Univerze v Mariboru, razkrivamo vlogo izvajalcev v ekološkem nadzoru, postopek kontrol in…

Več...

Mladi kot ambasadorji ekološke prehrane

Intervju s Špelo Kocjančič, perspektivno mlado podjetnico, ki se s proizvodnjo izdelkov iz kosti ekološkega goveda zavzema za boljši izkoristek surovin v mesni industriji in s svojimi izdelki aktivno vstopa v svet krožnega gospodarstva.Mlada ambiciozna podjetnica Špela Kocjančič je lastnica…

Več...

Odkrijte novo veselje do kuhanja! Z ekološko hrano

Emilija Pavlič, priljubljena primorska kuharica, s svojimi dolgoletnimi izkušnjami v kuhinji in zavzetostjo za kuhanje na ekološki način z nami v intervjuju deli dragocene nasvete o pripravi ekološke hrane. Razkriva, kako lahko vsak domači kuhar svoj jedilnik obogati z raznoliko,…

Več...

Strokovnjaki svetujejo: večkrat posezite po lokalno pridelani ekološki hrani

Magistrica varne prehrane in projektna sodelavka na ZSPM – Zvezi slovenske podeželske mladine Dominika Klavž z nami v intervjuju deli svoj strokovni vpogled o vlogi ekološke prehrane pri oblikovanju boljših prehranjevalnih navad ljudi v prihodnosti. Vabljeni k branju in razmisleku,…

Več...
Vas zanima naša super hrana in aktualno dogajanje v Sloveniji?
Ostani na tekočem