Vaša nakupna odločitev lahko vpliva na ohranjanje čistosti našega okolja! | Prednosti lokalnega okolja

Vaša nakupna odločitev lahko vpliva na ohranjanje čistosti našega okolja!

Ste kdaj pomislili, da kupovanje pridelkov in ostalih živil, ki so bila pridelana in predelana v naši neposredni bližini, pomeni manjše izpuste ogljikovega dioksida, glavnega krivca velike onesnaženosti, s katero se vse bolj soočamo? Dolge distribucijske poti živil, ki so proizvedena na drugem koncu sveta, namreč močno onesnažujejo okolje.

Nakup lokalne hrane pomaga ohranjati lokalno čisto okolje.
Nakup lokalne hrane pomaga ohranjati lokalno čisto okolje.

Kupovanje hrane, pridelane in predelane v našem domačem okolju, ima velik pomen za zniževanje negativnih vplivov na okolje:

  • Krajše distribucijske poti, manj izpustov ogljikovega dioksida. Živila, ki na naše trgovske police pridejo iz tujih držav ali celo z drugega konca sveta, dolge kilometre prepotujejo v tovornjakih, na vlakih, ladjah, letalih. Z izbiro bogate in raznovrstne lokalne hrane, ki se proizvede v Sloveniji, se izognemo dolgim transportom, ki okolje obremenjujejo z emisijami ogljikovega dioksida.
  • Manj konzervansov in fitofarmacevtskih sredstev, ki hrani podaljšujejo rok uporabe. Živila iz oddaljenih držav je zaradi daljšega prevoza potrebno primerno pakirati in obdelati, da se ohrani njihova svežina in se jim podaljša rok uporabe. Težje razgradljive embalaže po uporabi ostanejo v našem okolju in ga močno obremenjujejo. Lokalni pridelki za razliko od tujih dodatkov, ki bi jim podaljševali rok trajanja, nujno ne potrebujejo, saj od kmeta do potrošnika pridejo v zgolj nekaj urah ali dneh.
  • Več sezonskega, manj uvoza. Če prehranske navade prilagodimo letnemu času in uživamo sezonske izdelke, poskrbimo, da naše telo zaužije plodove, ki so bili obrani v polni zrelosti, kar pomeni, da ima hrana lokalnega izvora zaradi optimalne dozorelosti višjo hranilno vrednost, več vitaminov in mineralov. S tem se izognemo uvažanju izvensezonske hrane iz tujine, ki prepotuje več tisoč kilometrov.

Z izbiro lokalnih pridelkov ohranjamo nadpovprečno biotsko raznovrstnost Slovenije. Značilnost Slovenije je zelo razgiban teren, skoraj 90 odstotkov ozemlja leži na nadmorski višini 300 ali več metrov. Kar 86 odstotkov ozemlja se nahaja na območju z omejenimi možnostmi za kmetovanje.

Z nakupom lokalnih dobrot in podpiranjem lokalnih pridelovalcev in predelovalcev pripomoremo k ohranjanju biotske pestrosti pridelovalnih površin, podpiramo nadaljnji razvoj podeželja in živilske industrije ter nadaljevanje tradicije proizvodnje naših kmetij in predelovalnih obratov.

Čistejše okolje pozitivno vpliva tudi na kakovost zemlje, v kateri raste naša hrana, na kakovost vode, ki jo pijemo tako ljudje kot tudi živina, na kakovost krme za živali in, seveda, na kakovost zraka. Za kmetijsko in živilsko proizvodnjo ohranjena narava pomeni tudi ugodnejše pogoje za doseganje višje kakovosti  naših končnih kmetijskih in živilskih proizvodov, kot na primer na kakovost mleka, mesa, medu itd.


Sorodni članki

Spoštuj hrano, spoštuj planet - zavrzi manj

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je v sklopu E'ko dobro, Ekološkega dneva EU, organiziralo poseben medijski in strokovni dogodek s premisleki o hrani kot družbenem fenomenu in premiero celostne komunikacije ter video zgodbe osveščanja slovenskih gospodinjstev, kako zmanjšati količino…

Več...

Slovenski siri – ponos našega podeželja

Kaj naredi slovenske sire tako edinstvene in okusne? Andreja Ravnik s kmetije in sirarne Pr' Prangarčk nam je razkrila skrivnosti, ki stojijo za njihovimi vrhunskimi siri. Spoznajte, kako skrb za živali, ljubezen do domače zemlje in predanost kmetovanju prispevajo k…

Več...

Letos bomo prvič obeležili teden slovenske hrane

Do zdaj smo tretji petek v novembru obeleževali dan slovenske hrane, ob katerem je po vsej Sloveniji potekal tudi projekt Tradicionalni slovenski zajtrk. Po sklepu Vlade pa bomo po novem vsak tretji teden v novembru obeleževali kot teden slovenske hrane. Prvo…

Več...

Jesen je čas za gobe

Medtem ko marsikomu jesensko deževje predstavlja veliko nevšečnosti, si gobarji manejo roke. Seveda, kaj pa je lahko lepšega kot sprehod po svežem zraku, ki ga združimo s polno pleteno košarico kulinaričnih specialitet za naše gurmanske užitke. Gobe lahko pripravimo na…

Več...
Vas zanima naša super hrana in aktualno dogajanje v Sloveniji?
Ostani na tekočem