Nadevani piščanec | Naša super hrana - Recept za špas

Recepti za ŠPAS ob lepo pogrnjeni mizi

Način prehranjevanja ni le potešitev lakote, je veliko več – je obred, doživetje, priložnost, način preživljanja prostega (ali poslovnega) časa. V obroku združujemo kulturo, tradicijo, posebne priložnosti, véro, pozornost … In koliko pozornosti v resnici namenjamo lepo pogrnjeni mizi in dobremu počutju ob uživanju dnevnih obrokov?

Srečanje ob polni mizi je lahko čas, ko se družina v enem od redkih trenutkov dneva zbere skupaj, lahko gre zgolj za kratek odmor ob prigrizku ali pa ob glavnem obroku dneva združimo prijetno s koristnim in ob uživanju dobrot opravimo še dober poslovni pogovor. Vzdušje je še kako pomembno!  

Pogrnjena miza
Lepo pogrnjena miza spodbuja tek in ustvarja prijetno vzdušje. Foto: Slovenija INFO, arhiv.

O tem smo se pogovarjali z gospo Urško Alič, direktorico Špas teatra, veliko zagovornico dobre slovenske hrane in prefinjene kulinarike. Nominiranka za podjetnico leta Slovenije (2007), dvakrat tudi za Slovenko leta (2007 in 2016) in prejemnico viktorja za posebne dosežke v 2012, ki ga je prejela za popularizacijo gledališča v Sloveniji, prisega na skrbno pripravljene in kakovostne obroke, v največji meri iz slovenskih sestavin. Bralkam in bralcem je razložila tudi špasni recept za svojega priljubljenega  nadevanega piščanca iz Pivke.

Urška Alič zaradi narave svojega dela in zaradi ljubezni do kuhanja veliko poslovnih kosil v lokalih zamenja kar z domačo kuhinjo. Mnogo njenih sodelavcev in slovenskih medijskih zvezd je že uživalo v njeni kulinariki. Našteje jih kar sama: »Veliko mojih prijateljev in sodelavcev se je že »mastilo« pri meni doma, med njimi so: Jan Plestenjak, Jurij Zrnec, Petra Kerčmar, Denis Avdić, Lado Bizovičar, Katarina Čas, Sebastian Cavazza, Boris Cavazza, Boris Kobal, Mojca Fatur, Nataša Barbara Gračner, Ivo Ban, Lojze Svete, Gašper Tič, Ana Maria Mitić, Uroš Smolej, Zvezdana Mlakar, Ranko Babić, Jonas Žnidaršič, Tina Gorenjak, Nejc Simšič in še bi lahko naštevala. Upam, da bom še veliko let gostila tako njih kot tudi druge.«

Ker ravno vstopamo v praznični december, nam je gospa Urška Alič zaupala RECEPT ZA ŠPAS – za njenega slovenskega-prazničnega-polnjenega piščanca – z dodatkom špasa pri peki.

Urša Alič v gledališču
Urška Alič, direktorica Špas teatra ve, kaj imamo ljudje radi; v njenem gledališču se je smejalo že več kot 2.200.000 obiskovalcev. Foto: Bor Dobrin.

Urška Alič o pomenu srečanj ob obedih pravi: “Poslovna kosila so ena od najbolj pogostih priložnosti za pristno navezovanje stikov med poslovnimi partnerji. Ob obroku poglabljamo zaupanje in vez med ljudmi. Gradimo odnos. Sporazumevanje za mizo v sproščenem ozračju je zame intimnejše in zato se dejansko lažje pogovorimo, tudi o bolj zahtevnih témah.”

Špasni nadevani piščanec

Urška Alič je rada v kuhinji: “Zelo rada kuham in gostim ljudi v svoji hišici na hribu. Kadar bi jih še posebej rada razveselila, naredim nadevanega piščanca. Na prvi pogled ni nič posebnega, lahko ga je pripraviti, a kot sem že večkrat slišala od povabljenih, je moj domači piščanec ‘za prste obliznit!’.   

Špasni nadevani piščanec
Špasni nadevani piščanec. Foto: Urška Alič, osebni arhiv.

Recept – priprava

»Ker sem vedno v pomanjkanju časa, si pripravo čim bolj poenostavim. Kupim začinjenega piščanca iz Pivke, ki je že očiščen in pripravljen za peko. Rada imam tudi štajerskega piščanca Perutnine Ptuj, ki je odlično začinjen.

Kako pripravim nadev? Čebulo, česen, korenje, peteršilj kupim na tržnici in vedno preverim, da izbiram domače pridelovalce. Verjamem, da tako dosežem še bolj domač okus. Sestavine sesekljam, prepražim čebulo in vse skupaj dam v večjo skledo. Ker imam celiakijo (netoleranco na gluten), uporabim kruh brez glutena, ki je (vsaj meni) enako odličen. Kruh narežem na majhne kose in ga dodam drugim sestavinam. Majaron odrežem v mojem domačem zeliščnem vrtu in tudi on roma v skledo. Obožujem jetrni nadev, a ker priprava zahteva kar nekaj časa (če sem iskrena, me ta del postopka ne veseli preveč), kupim že pripravljene jetrne cmočke Ave, ki so brez glutena, in tako ohranjam domač okus. Narežem jih in dodam k preostalim sestavinam. Za konec dodam še jajce in masa je pripravljena. Prvič sem vse sestavine mešala z mešalcem ‘Kitchen Aid’ in nisem bila povsem zadovoljna.«

Očitno so naše babice imele prav, ko so dejale, da moraš dobro hrano čutiti pod prsti?

“Res je, nadev že dolgo mešam z rokami in je prvovrsten,“ meni gospa Urška Alič. Med navdušeno razlago recepta smo jo povprašali tudi o špasu v kuhinji.

Nadevani piščanec Pivka. Foto: Urška Alič, osebni arhiv.

Ali pri kuhanju poskrbite tudi za špas, za dobro razpoloženje?

“Vsako opravilo bi moralo biti vsaj malo zabavno! Pri pripravi mojega piščanca ga je največ ob polnjenju. Takrat se začne hec! Ko je piščanec že lepo pripravljen za peko, ko so nogice zataknjene v kožo in peruti lepo ob telesu, pride trenutek, ko moraš dati stran kožo in narediti prostor za filo. Joj, prvič je bila katastrofa, jed nič več ni bila podobna piščancu, ko sem ga vzela iz pečice. Toda bralci, kar pogumno. Vaja dela mojstra in zdaj že vem, kje se prime meso in kako se stvarem streže. Med pripravo se vedno spomnim Mr. Beana, ki je pripravljal polnjenega purana. No, v njegovi maniri je na koncu puran pristal na njegovi glavi oziroma njegova glava v puranu – pri meni ni tako. Ko mi po kratkotrajni borbi uspe piščanca napolniti, ga prevežem, saj je zelo pomembno, da med peko ne razpade.

Piščanec zdaj roma v pečico. Vedno priložim krompir, ampak šele proti koncu. Najprej ga malce pokuham, le zadnje pol ure peke ga priložim k mesu. Dodam še malce čebule, zêleno in še kakšno sezonsko zelenjavo. Ves čas peke piščanca zalivam z domačo jušno osnovo.« 

»Zdaj pa sledi še najpomembnejši del!« povzame ob koncu pogovora Urška Alič. »Hrano je treba vedno kar najlepše postreči. Pladnji s hrano, krožniki, kozarci, prt in vse drugo mora biti pripravljeno tako, kot da pride na obisk sam princ ali kralj. Tu ne gre za razkošje, gre za ličnost in okus.«

Pozornost za zdravo prehranjevanje je tako rekoč mantra sodobnega časa. Kaj pa skrb za obedovanje v lepem ambientu? Koliko časa nam sploh še ostaja za lepo pogrnjeno mizo, za sproščen smeh in dobro počutje ob obedovanju? Priložnost za to se nam ponuja vsak dan.  


Sorodni članki

4. slovenski dan brez zavržene hrane

24. april že četrto leto zapored zaznamuje dan, posvečen problematiki zavržene hrane. Glavni cilj aktivnosti, ki potekajo na ta dan, je posameznike spodbuditi k zmanjševanju in preprečevanju nastajanja zavržene hrane. Predstavljene so tudi številne možnosti za uporabo živil, ki sicer…

Več...

Uporabni nasveti za manj zavržene hrane

Daleč največ hrane zavržemo zato, ker jo skuhamo preveč. Problematika zavržene hrane je vse bolj pereč problem, saj z njo zavržemo tudi vse vire, potrebne za pridelavo hrane. Pripravili smo uporabne napotke in nasvete, kako zmanjšati količino zavržkov v gospodinjstvih.…

Več...

Zmanjševanje zavržene hrane v Sloveniji: ključ do trajnostne prihodnosti

V sodobni družbi je vprašanje zavržene hrane vse bolj pereče. Nedavna študija, ki jo je izvedel Evropski svet za informiranje o hrani (EUFIC) v sodelovanju z Nacionalnim uradom za varnost prehranjevalne verige Madžarske (NÉBIH), Univerzo za veterinarsko medicino v Budimpešti…

Več...

Tradicionalni slovenski zajtrk navdih za sladko mojstrovino v oddaji MasterChef

V posebni oddaji priljubljenega kuharskega tekmovanja MasterChef so bili tekmovalci postavljeni pred zanimiv izziv, ki ga je zasnoval priznani slovenski chef Jure Tomič. Sestavine, ki so običajno del tradicionalnega slovenskega zajtrka, so tokrat postale osnova za inovativno sladico. Tekmovalci so…

Več...
Vas zanima naša super hrana in aktualno dogajanje v Sloveniji?
Ostani na tekočem