4 odličja Slovencem med več kot 800 konkurenti | Oljčno olje, Olje, Oljke | Vrste proizvodov

4 odličja Slovencem med več kot 800 konkurenti

Oljčno olje kar štirih slovenskih pridelovalcev je na mednarodnem tekmovanju NYIOOC World Olive Oil Competition v New Yorku med 871 vzorci iz 28 držav prejelo zlata in srebrna odličja. Z nagrajenci smo spregovorili o tem, kaj je tlakovalo pot od uspeha in v čem je slovensko oljčno olje posebno.

Tekmovanje NYIOOC World Olive Oil Competition je največje in najprestižnejše tekmovanje v kakovosti oljčnega olja in letni seznam nagrajencev po vsem svetu velja za uveljavljeni standard potrjeno najboljših oljčnih oljih na svetu.

V sam vrh so se uvrstila kar štiri slovenska oljčna olja, in sicer Cuvee Morgan, ki je že četrtič zapored osvojilo zlato medaljo, olje Kmetija Sirk blend z zlatim odličjem ter oljčni olji Giuliana, ki je bilo prav tako odlikovano že četrtič zapored, in Bučinel s srebrno medaljo.

Oljčno olje, pri katerem ima rdečo nit tradicija

V družini Morgan je s pridelavo oljčnega olja pričel njihov oče že v začetku 90. let, dobrih deset let pa oljčno olje pridelujejo tudi za trg. V letu 2006 so pridobili ekološki certifikat, njihovo olje pa ima kot ekstra deviško oljčno olje Slovenske Istre tudi zaščiteno označbo porekla.

Po besedah Jenny Morgan jim ponovna najvišja uvrstitev pomeni veliko, vendar ne samo z osebnega vidika, temveč tudi kot potrditev, da »je v naši mali državi in regiji mogoče pridelovati tako kakovostno oljčno olje ter da se lahko tudi na ta način predstavimo svetu. To, da se lahko kot tako mali proizvajalci kosamo tudi z velikimi haciendami na svetu nedvomno pomeni, da delamo v pravilni smeri.«

Že četrto leto zapored je odlično uvrstitev doseglo tudi oljčno olje Giuliana. Po besedah Mihe Jakovčiča je ključ do uspeha v prepletu več dejavnikov: »Strast in ljubezen. Harmonija okusov, ki se prepletajo ob pokušanju našega oljčnega olja, preseneti brbončice še tako petičnih ljubiteljev tega ‘tekočega zlata’. Svežina in sadežnost olja ponujata širok spekter najrazličnejših kulinaričnih kombinacij. Kot da bi začutili strast, s katero nastaja naše olje in ljubezen do oljke, ki prehaja v družini iz roda v rod.«

Mešanje sort in lega, ki sooblikujeta edinstven okus

Vsa štiri olja so iz mešanice več sort, med katerimi prevladuje istrska belica, v različnih razmerjih pa sledijo tudi sorte leccina, maurino, roschiola, pendolino in druge. Ivan Sirk pravi, da je za njihovo briško olje značilna »posebnost v okusu, saj ima svežo in sadno aromo, malenkost grenkobe in pikantnosti. To, da nasadi oljk rastejo na severni meji območja, daje olju tudi posebno noto.« Posebnost glede lege izpostavlja tudi Aleš Bučinel, ki pravi: »Posebnega ga delajo pikantnost, grenkoba in sadežnost, ki skupaj ustvarjajo harmonijo okusa, hkrati pa tudi intenzivnost olja, kar lahko pripišemo tudi legi Goriških brd med Alpami in Mediteranom, najbolj severni meji, kjer oljčno drevo še uspeva.«


Sorodni članki

Spoznajte Ekstra deviško oljčno olje Slovenske Istre

Pridelovalci Ekstra deviškega oljčnega olja Slovenske Istre morajo še posebej paziti v obdobju obiranja plodov. Postopek mora potekati ročno ali s posebnimi mehanskimi pripomočki, ki zagotavljajo čim večjo nepoškodovanost plodov in s tem tudi kakovostnejše olje. Na severu zamejeno z…

Več...

Slovensko oljčno olje Jasa Cuvee najboljše na severni polobli

Slovensko oljčno olje Jasa Cuvee proizvajalca Jasa Olje je na tekmovanju Olio Nuovo Days 2023 v pariškem hotelu Ritz prejelo nagrado za najboljše ekstra deviško oljčno olje na severni polobli. Na tekmovanju so odličen uspeh dosegli tudi drugi slovenski oljkarji.Na…

Več...

Svetovni dan oljke

26. november je od leta 2019 s strani UNESCO razglašen za svetovni dan oljk s ciljem zaščititi oljko, med drugim pa tudi spodbuditi vrednote miru, modrosti in harmonije, ki jo simbolizira. Preverili smo v čem je slovensko oljčno olje tako…

Več...

Štajersko-prekmursko bučno olje nosi zaščiteno geografsko označbo

Štajersko-prekmursko bučno olje je jedilno nerafinirano rastlinsko olje, proizvedeno s stiskanjem praženih bučnih semen in predelano na območju Štajerske in Prekmurja. Ni primerno le za uporabo v solati, ampak je vsestransko uporabno in med chefi zelo cenjeno. Štajersko-prekmursko bučno olje…

Več...
Vas zanima naša super hrana in aktualno dogajanje v Sloveniji?
Ostani na tekočem