Bogastvo okusov podeželja zbrano v knjigi

LAS (Lokalna akcijska skupnost) Bogastvo podeželja ob Dravi in v Slovenskih goricah je želela ohraniti skoraj pozabljene recepte in ustvariti promocijo in večjo prepoznavnosti lokalne ponudbe ter območja. Zato so med drugim izdali tudi zbirko receptov, ki temelji na doma pridelani hrani, bralcem pa pušča dovolj možnosti za kreativno kuhanje.

knjiga»Začetek projektnih aktivnosti je bil dokaj zahteven. Najprej sestanki s predsednicami društev, na katerih smo natančno razdelali vsebino projekta, sledilo je zbiranje receptov na terenu, za kar so poskrbele prizadevne članice sodelujočih društev. Vse recepte je bilo potrebno zložiti v en dokument, nato pripraviti seznam jedi, ki jih bo posamezno društvo kuhalo,« so povedale pobudnice projekta.

Namen projekta in izdaja zbirke receptov je promocija območja LAS, obogatitev ponudbe gostinskih lokalov ter povezovanje ponudnikov in uporabnikov lokalno pridelane hrane. Opozarja na izjemne naravne in kulturne vrednote območja ter na bogastvo prehranjevalne kulture, ki mora dobiti ustrezno mesto na zemljevidu slovenske kulinarike.

Zbirka receptov ni tipična kuharska knjiga, saj za predstavljene jedi niso natančno določene količine posameznih sestavin, temveč daje zgolj navodila, katere sestavine uporabiti. Zbirka  uporabnika spodbuja h kreativnosti in inovativnost s ciljem, da preizkusi recepte po svoji zamisli, željah in okusu. Neprecenljivo bogastvo podeželja so drobne kulinarične posebnosti, ki so jih podeželani skozi vihravo preteklost skrbno varovali in ohranjali, da jih lahko danes enakovredno postavimo v mozaik evropske kulinarične dediščine.

Knjigo lahko dobite na Ptuju – na sedežu LAS društva Bogastvo podeželja, na Ormoški cesti 28. Za več informacij pišite na mojca.metlicar@kgz-ptuj.si.

Projektno idejo so oblikovale Mojca Metličar, strokovna sodelavka LAS, Slavica Strelec, koordinatorka svetovalk za dopolnilne dejavnosti pri KGZ Ptuj in Zdenka Godec, predsednica društva gospodinj Draženci, tri odgovorne in inovativne sodelavke LAS. Projektna ideja je bila odlično sprejeta med člani LAS ter potrjena s strani MKGP.

Že na začetku se je projektni skupini priključil strokovni vodja Vlado Pignar, ki je preveril verodostojnost vseh receptov ter pripravil posodobitev in prilagoditev jedi sodobnim trendom v prehrani. Projekt delno sofinancira EU, EKSRP. Evropa investira v podeželje.


Sorodni članki

Strokovnjaki svetujejo: večkrat posezite po lokalno pridelani ekološki hrani

Magistrica varne prehrane in projektna sodelavka na ZSPM – Zvezi slovenske podeželske mladine Dominika Klavž z nami v intervjuju deli svoj strokovni vpogled o vlogi ekološke prehrane pri oblikovanju boljših prehranjevalnih navad ljudi v prihodnosti. Vabljeni k branju in razmisleku,…

Več...

Kakovost na prvem mestu: pomembnost nadzora v ekološkem kmetovanju

V prvem delu intervjuja z Nives Adamič Kričaj, univ. dipl. ing. kmetijstva in koordinatorko certifikacijske enote za ekološko kmetijstvo – pridelavo/predelavo na IKC Inštitutu za kontrolo in certifikacijo Univerze v Mariboru, razkrivamo vlogo izvajalcev v ekološkem nadzoru, postopek kontrol in…

Več...

Krompirjeve počitnice čas za uživanje v dobri kulinariki

Krompirjeve počitnice so v Sloveniji priljubljen čas za družinsko druženje in kulinarično raziskovanje. Izraz »krompirjeve počitnice« izvira iz časa, ko so otroci v šolah imeli prosti čas za pomoč pri okopavanju krompirja na družinskih kmetijah. Danes je ta čas idealna…

Več...

Mladi kot ambasadorji ekološke prehrane

Intervju s Špelo Kocjančič, perspektivno mlado podjetnico, ki se s proizvodnjo izdelkov iz kosti ekološkega goveda zavzema za boljši izkoristek surovin v mesni industriji in s svojimi izdelki aktivno vstopa v svet krožnega gospodarstva. Mlada ambiciozna podjetnica Špela Kocjančič je…

Več...
Vas zanima naša super hrana in aktualno dogajanje v Sloveniji?
Ostani na tekočem