Zakaj kuhati skupaj z otroki? | Zdrava in uravnotežena prehrana

Zakaj kuhati skupaj z otroki?

V študiji med razredi četrtošolcev so v pouk matematike in naravoslovja vključili uporabo praktičnih dejavnosti, povezanih s kuhanjem in hrano. Izkazalo se je, da se je poleg njihovega izboljšanja prehranskega znanja in prehranskih vzorcev občutno izboljšalo tudi njihovo znanje iz naravoslovja in matematike.

Kuhanje skupaj z otroki lahko prinese mnogo bolj daljnosežne učinke, kot smo si kadar koli predstavljali. V študiji, narejeni na vzorcu osemnajstih razredov četrtošolcev, kjer so v pouk matematike in naravoslovja vključili uporabo praktičnih dejavnosti kuhanja in priprave hrane, so prišli do presenetljivih ugotovitev. Ne le, da so otroci v primerjavi s sovrstniki iz 16 kontrolnih razredov izboljšali svoje prehransko znanje, temveč se je tudi občutno izboljšalo njihovo znanje iz naravoslovja in matematike.

Matematika in naravoslovje v vsakodnevnih situacijah

Izkazalo se je, da učenje branja recepta in priprave hrane zajema številne ključne šolske predmete. Že branje recepta v slovenskem ali tujem jeziku spodbuja širjenje terminologije ter urjenje razumevanja zapisanega. Sposobnost tehtanja in merjenja sestavin izboljša tudi razumevanje matematičnih konceptov volumna in mase, zaradi česar otroci izboljšajo svoje veščine reševanja problemov.

Razvijanje zdravih prehranskih navad

Vključevanje otrok v kuharske aktivnosti že v zgodnjem otroštvu pomaga izoblikovati bolj zdrave prehranske vzorce. Izkazalo se je, da so otroci, ki sodelujejo pri kuhanju, že zelo zgodaj motivirani za zdrav način prehranjevanja in med obrokom pojedo občutno več zelenjave. Tudi v prej omenjeni študiji so bile razlike med otroki najočitnejše pri pogostejšem uživanju sadja in zelenjave ter zmanjšanem vnosu sladkorja in skupne zaužite energije.

(Povzeto po: Prehrana.si)

Preberite tudi:


Sorodni članki

Tradicionalni slovenski zajtrk navdih za sladko mojstrovino v oddaji MasterChef

V posebni oddaji priljubljenega kuharskega tekmovanja MasterChef so bili tekmovalci postavljeni pred zanimiv izziv, ki ga je zasnoval priznani slovenski chef Jure Tomič. Sestavine, ki so običajno del tradicionalnega slovenskega zajtrka, so tokrat postale osnova za inovativno sladico. Tekmovalci so…

Več...

Dan sajenja medovitih rastlin 2024

V soboto, 23. marca 2024, se bo odvil že tradicionalni »Dan sajenja medovitih rastlin«. Dogodek je nastal na pobudo Čebelarske zveze Slovenije skupaj s čebelarji in okoljevarstveniki po vsej državi. Na ta dan, ki združuje ljubitelje narave in zagovornike trajnostnega…

Več...

Oznaka »Izbrana kakovost – Slovenija« bo predstavljena v oddaji MasterChef

Letošnjo pomlad bo televizijska oddaja MasterChef Slovenija postregla z edinstveno novostjo. V sodelovanju z Ministrstvom za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano ter ključnimi kmetijskimi sektorji – meso, mleko in sadje – bo v deseti sezoni oddaje posebna pozornost namenjena shemi »Izbrana…

Več...

Kako posaditi sadno drevo?

Pomlad je poleg jeseni pravi čas za sajenje, zato lahko svoj vrt ali sadovnjak obogatite s katero izmed avtohtonih sort sadnega drevja. Glede na smernice agronoma Adrijana Černelča smo pripravili nasvete, kako pravilno posaditi sadno drevo. Začne se pri izbiri…

Več...
Vas zanima naša super hrana in aktualno dogajanje v Sloveniji?
Ostani na tekočem