Za več kakovostne lokalne hrane v javnih zavodih | Lokalno, Samooskrba | Zgodbe o naši super hrani

Za več kakovostne lokalne hrane v javnih zavodih

Pogosto merilo pri javnem naročanju hrane je cena. Hrana v šolah, vrtcih, bolnišnicah in domovih za ostarele je zato lahko dvomljive kakovosti. Malokdo ve, da so se že pred časom pravila igre pri javnih naročilih nekoliko spremenila. Vaš otrok lahko za šolsko malico denimo dobi jabolko iz sosednjega sadovnjaka, ne da bi šola za to morala pripraviti razpis.

Zakon o javnem naročanju javnim zavodom dovoljuje, da del lokalne hrane od izbranega ponudnika kupijo brez razpisa. To pomeni, da lahko sklenejo pogodbo tudi z okoliškim kmetom. Še več – celo svet staršev lahko šoli predlaga, da naroči mleko iz bližnje mlekarne in ne z drugega konca Evrope. Javni zavodi lahko na tak način naročijo do 20 odstotkov živil iz razpisa, naročilo pa ne sme biti višje od 80 tisoč evrov. Pri naročanju si lahko pomagajo s Priporočili za javno naročanje živil.

Mnogi zavodi možnosti naročila lokalne hrane ne izkoristijo

Javni zavodi – v Sloveniji jih je več kot 1500 – skupaj z javnim sektorjem naročijo za več kot 120 milijonov evrov hrane na leto. Pri nabavi hrane se morajo držati pravil javnega naročanja in izbrati najugodnejšega ponudnika. Možnosti nabave lokalne hrane brez razpisa mnogi ne poznajo. Predvsem večjim javnim zavodom ta možnost ne ustreza zato, ker so mnenja, da je količina dostavljenih živil zanje premajhna, dostava pa je lahko odvisna od vremena ali logistike malega dobavitelja.

Če vam je mar za to, kakšno hrano jedo vaši otroci v šoli ali jo postrežejo vašim staršem v domu za ostarele, vzemite vajeti v svoje roke. Povežite se še z drugimi in javnemu zavodu predlagajte nabavo sadja, mleka, mesa ali drugega živila, ki ga pridelujejo ali predelujejo v vaši soseski. Izkušnja tistih, ko dobro sodelujejo, pa kažejo, da je potrebna volja za tovrstne projekte na obeh straneh. Običajno je prvi korak potrebno narediti na strani dobaviteljev, ki z vodstvom zavoda vzpostavijo pristne in zaupne odnose. Kadar se manjši dobavitelji povežejo v zadruge ali kako drugače, je tako sodelovanje še toliko lažje, saj skupaj lahko ponudijo večje količine in bolj pestro izbiro hrane

Zakaj je lokalna hrana boljša?

Ni skrivnost, da hrana, ki je sicer cenovno ugodna, običajno od kmeta do krožnika prepotovala dolgo pot. Zato njeno ohranitev svežine je bila taka hrana trenirana z različnimi kemijskimi preparati, konzervansi in voski. Sadje in zelenjava, ki ima za sabo na stotine kilometrov transportnih poti in dolge tedne uskladiščenja, izgubi veliko koristnih snovi in ima nižjo hranilno vrednost kot lokalno pridelana, sveža in sezonska, ki imata tudi več metabolitov ter vitaminov A, B, C in E.

Otroci, mladostniki, starostniki in bolniki so ranljive populacije, za katere je uživanje zdrave in polnovredne hrane ključnega pomena. Naročanje hrane, ki prihaja iz lokalnega okolja, ima ogromno prednosti – ne samo z zdravstvenega vidika. Tovrstno sodelovanje tudi spodbujanje lokalne ponudnike hrane, povečuje samooskrbo, trajnostno rabo površin in ohranjanje delovnih mest na podeželju. Da to ne bodo samo fraze na papirju, naredite prvi korak vi!


Sorodni članki

Raje kot v smeti pretvorimo v nove jedi

V kuhinji se nam pogosto zgodi, da nam pri pripravi obrokov ostanejo nekatera živila, na primer krompir, testenine, riž, kruh ali zelenjava. Že z malo domišljije jih lahko koristno porabimo za pripravo novih jedi ter tako bistveno zmanjšamo količino zavržkov…

Več...

Zakaj izbrati slovensko jagodičevje?

Dr. Darinka Koron z Oddelka za sadjarstvo, vinogradništvo in vinarstvo na Kmetijskem inštitutu Slovenije izpostavlja, da lahko lokalno pridelano jagodičevje uživamo skozi vse leto – sveže, zamrznjeno ali predelano v najrazličnejše dobrote. Slovenija je pravi sadni raj, v katerem je…

Več...

Vrtičkarji, pripravite se na sušo

Vremenoslovci napovedujejo rekordno vroče poletje. Vročina, suša in skrajne temperature močno prizadenejo vrtnine, ki nujno potrebujejo vodo. Pripravili smo nekaj nasvetov, kako lahko v poletnem času kar najbolje obvarujete svoj vrtiček. Suša lahko bistveno vpliva na količino in kakovost pridelka,…

Več...

Kako zadržimo vodo v zemlji v sušnih obdobjih?

Uporaba zastirke, travnih muld ter grede »pogače« so učinkoviti načini za dolgotrajno zadrževanje vlage na vrtovih. V sušnem obdobju je potrebno razmisliti o shranjevanju in zadrževanju vode v tleh, saj nam kljub pridnosti in rednemu zalivanju zemlja ne uspe dati zadovoljivega…

Več...
Vas zanima naša super hrana in aktualno dogajanje v Sloveniji?
Ostani na tekočem