Vsaj dva kilograma in pol čiste tradicije! | Mleko, Sir, Zaščitena označba porekla, Zaščiteni proizvodi | Vrste proizvodov, Zaščitena označba porekla - proizvodi

Vsaj dva kilograma in pol čiste tradicije!

‘Bovški sir’ ima po novem evropsko zaščiteno označbo porekla

V prispevku ‘Od posebneža med siri do ptujskega lüka’ smo vam ravno dobro predstavili uradne evropske sheme kakovosti živil, pa se slovenski pridelovalci že lahko pohvalijo z novim članom te prestižne druščine! Tri bovške sirarne so si s pridobitvijo ustreznega certifikata namreč prislužile pravico tržiti tako imenovani ‘Bovški sir’ z zaščiteno označbo porekla.

Imenitni Bovški sir z značilnim aromatičnim, rahlo pikantnim vonjem in okusom se je tako pridružil elitni družbi že prej uveljavljenih slovenskih zaščitenih izdelkov, kot so bohinjski sir mohant, ekstra deviško oljčno olje slovenske Istre, piranska sol in drugi. Poleg geografske umeščenosti v bovški planinski raj dodaja siru poseben pridih mleko avtohtone pasme bovške ovce. Prve pisne omembe sir z gotovostjo umeščajo v enajsto stoletje, čeprav je seveda možno, da so sir na teh pobočjih pridelovali že mnogo prej. Kakorkoli, iz starih cenikov lahko razberemo, da je Bovški sir (Formaggio di Plezo vero) sredi sedemnajstega stoletja na tržnici v Vidmu že dosegal precej višjo ceno kot nekateri drugi siri.

Bovški sir pridelovalci
Bovški sir

Ime Bovški sir je uradno zaščiteno, zato ga  smejo uporabljati samo certificirani proizvajalci..Po zahtevnem postopku zaščite imena, je certifikat za zdaj uspelo pridobiti trem sirarnam. Te so: Sirarna David Ostan iz Bovca, Sirarna Dominik Černuta iz Loga pod Mangartom in Sirarna Škander iz Bovca. Zaenkrat lahko samo ti proizvajalci Bovškega sira uporabljajo to ime in Bovški sir označujejo z rdečim znakom ‘Zaščitena označba porekla’.

“Gre za polnomastni trdi sir izjemno polnega okusa, ki ga daje ovčje mleko,” ta stari, a na novo zaščiteni produkt opiše David Ostan s Sirarstva Ostan. “Nujni pogoji, ki jih mora dosegati, da ga lahko tržimo pod zaščitenim imenom, so naslednji: vsebovati mora vsaj osemdeset odstotkov ovčjega mleka, pred prodajo ga je treba starati vsaj dva meseca, v višino mora meriti najmanj devet centimetrov, težak pa mora biti vsaj dva kilograma in pol. Na voljo je po vsej Sloveniji, tudi v nekaterih veletrgovskih nakupovalnih centrih. Kako ga bodo kupci prepoznali? Brez problema: prej je bil to ovčji sir iz Bovca, zdaj je pa Bovški sir!”


Sorodni članki

Ste že slišali za seneno mleko?

Seneno mleko je posebna vrsta mleka, ki izvira iz kmetijske prakse, pri kateri krave niso krmljene s silažo. V poletnih mesecih se živali pasejo, pozimi pa se prehranjujejo predvsem s senom. Preberite, v čem so prednosti tovrstne pridelave in po…

Več...

Zmaga: ko poznaš kakovost in poreklo svojega mleka ali mlečnega izdelka

Sprehod med policami trgovin in izbor mleka in mlečnih izdelkov je za potrošnika pravi izziv. Kako veste, da je izdelek kakovosten? Odkar je slovenski mlečni sektor vključen v nacionalno shemo kakovosti živil, imenovano »izbrana kakovost«, je odločitev za potrošnike lažja.…

Več...

Želja po kakovostnem mleku ostaja enako živa kot nekoč

Babice pripovedujejo: nekoč so pastirji gnali živino na pašo, kmetje so krave zjutraj molzli ročno, mleko pa se je odkupovalo kar od okoliških kmetij. Pa danes? Skozi leta se je mlekarska panoga razvijala, molža in postopki predelave mleka so tehnološko…

Več...

Na kmetiji predelano mleko nosi oznako »kmečki«

Začelo se je z nakupom ene koze leta 1991 in željo pridelovati mleko za svoje otroke. Danes Irena Orešnik s pomočjo družinskih članov na svoji ekološki kmetiji pridela približno 40.000 litrov mleka. Iz njega v Sirarstvu Orešnik izdelujejo jogurte, skuto…

Več...
Vas zanima naša super hrana in aktualno dogajanje v Sloveniji?
Ostani na tekočem