Vrtičkanje v času krize | COVID 19 | Postanimo samooskrbni

Vrtičkanje v času krize

Zaradi nekaterih omejevalnih ukrepov, ki so jih v smeri omejevanja širjenja epidemije COVID19 sprejele mnoge države, se bodo cene hrane in živil v prihodnje zelo verjetno začele višati. Podobno se je zgodilo tudi v času zadnje globalne gospodarske krize leta 2008. Hkrati lahko predvidevamo, da tudi na policah trgovin morda ne bo več tako bogate izbire živil, kot smo je bili vajeni doslej. To nas napeljuje k zavedanju, da je hrana temeljna življenjska in strateška dobrina. Temu primeren mora postati tudi naš odnos do nje.

Poskrbimo zase

Razumljivo je, da se ljudje v času kriz radi vračamo k zemlji in delu z njo. Lonček, balkonsko korito, vrt ali tista zaplata zemlje, s katero doslej niste vedeli kaj bi, ali pa se vam s tem pač ni dalo ukvarjati, so čez noč postali pomemben člen verige lokalne samooskrbe. Slednja ima v vrtičkarstvu, zlasti v urbanih območjih, v Sloveniji bogato tradicijo. Pridelovati lastno zelenjavo, začimbe ali dišavnice je obenem koristno in zdravo početje za vas in vašo družino‍‍‍, poleg tega pa je na domačo mizo postaviti jed iz lastne pridelave prav poseben občutek. Pa vendar s pridelavo zelenjave na domačih vrtovih zadostimo zgolj polovici potreb prebivalstva po tem pridelku.

Z nakupom naše hrane podpiramo naše gospodarstvo in naše kmete, z nakupom uvožene pa tuje

Hkrati velja omeniti, da v našo državo letno uvozimo za dve milijardi evrov hrane. Poleg lokalne samooskrbe na vrtovih lahko našo odvisnost od uvoza bistveno zmanjšamo tudi tako, da v trgovinah izbiramo hrane domačega porekla in s tem pomagamo preživeti naše ljudi. Nakup naše hrane je podpora našim kmetom in živilskim podjetjem,  nakup tuje pa podpora tujim gospodarstvom.

Zato si na Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano z najrazličnejšimi ukrepi in pozivi prizadevamo, da bi pri ljudeh dvignili zavest in k lokalni samooskrbi privabili čim več posameznikov.

Preberite tudi:

Vrtičkanje v času krize

Sorodni članki

Mag. Peter Polanič: »Epidemija je spodbudila uživanje lokalnih mesnih izdelkov.«

Znak »izbrana kakovost – Slovenija« zagotavlja, da so bile živali rojene in rejene v Sloveniji, da je bila predelava mesa izvedena v Sloveniji, ves proces pa je podvržen dodatnim neodvisnim kontrolam. Slovenci radi jemo meso in ga kot del uravnotežene…

Več...

Vpliv epidemije na prehranjevalne navade v drugem valu manjši

Ob drugem valu epidemije covid-19 je bil po podatkih Inštituta za nutricionistiko vpliv na prehranjevalne navade in nakupe živil manjši od tistega v prvem valu. Decembra lani so sicer Slovenci še vedno v trgovino zavili manjkrat kot pred epidemijo, se…

Več...

Slovenske ribe za slovenske potrošnike

Ponovno smo se znašli v situaciji, ko je potrebno stopiti skupaj in tudi pri nakupu hrane ravnati čim bolj odgovorno. Ne pozabite v svojo prehrano vključiti rib, ki so pomembne za naše zdravje.Za vas smo zbrali kontakte slovenskih ribičev, ribogojcev…

Več...

Priročnik o pomenu prehrane v času epidemije

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje so pripravili priročnik s koristnimi prehranskimi nasveti, namenjenimi posameznikom in družinam v času epidemije COVID-19. Prehrana je eden od dejavnikov, ki bistveno vpliva na naše celostno zdravje in dobro počutje. V tem času je…

Več...
Vas zanima naša super hrana in aktualno dogajanje v Sloveniji?
Ostani na tekočem