V Trebnjem po novem samooskrbni tudi Romi | Samooskrba | Postanimo samooskrbni

V Trebnjem po novem samooskrbni tudi Romi

Da se miselnost na področju samooskrbe resnično premika, priča tudi nedavna pobuda iz občine Trebnje. Prejšnji teden so tam namreč na občinskem zemljišču uradno odprli urejen vrt za lokalno romsko prebivalstvo. Na njem si je gredice razdelilo petindvajset romskih družin iz tamkajšnjega naselja Vejar – prav vse družine, ki so pokazale zanimanje za to.

Pri tej strateški odločitvi občine ne gre za naključno ali osamljeno dejanje. Gre za nadaljevanje projektnega usposabljanja Romov za samooskrbo, ki se je začelo junija lani s sajenjem krompirja na občinski njivi. Za uresničitev ideje ima največ zaslug župan Alojzij Kastelic. “Ko sem ugotovil, da med Romi vlada opazno zanimanje za lastno pridelavo hrane,” je pojasnil za naš portal, “sem si rekel: zakaj jim ne bi pri tem pomagali? Večina ljudi tak pristop podpira, čeprav smo lani na to temo slišali tudi nekaj zelo negativnih mnenj. Mislim, da gre pri tem predvsem za večni človeški strah pred neznanim. Nasploh menim, da bi morali biti občani veseli. Če bodo Romi sami več pridelali, bodo gotovo manj jemali z drugih njiv. Romom moramo pomagati razviti delovne navade in jih s tem pripraviti na zaposlitev. Naša želja je, da bi vse skupaj postalo zgled še za druga romska naselja v Sloveniji in tudi izven nje.”

Na občinski njivi, kjer so se prej pasli konji, so romske družine za obdelavo dobile parcelo v obsegu trinajst krat osem metrov. Po oceni pristojnih je to popolnoma dovolj za osnovno samooskrbo. Zemljišče so na stroške občine tudi ogradili za zaščito pred živalmi. “Zemlje imamo več kot dovolj,” pravi župan Kastelic, “in če bodo Romi zgrabili za delo, bomo projekt glede na učinek z veseljem tudi razširili.” Ob uradnem odprtju so med drugim posadili tri lipe, da bodo imeli delavci po napornem dnevu na voljo senco, najbolj zagnanemu vrtičkarju pa je župan ob koncu sezone obljubil praktično nagrado.

SAmooskrba Romov1


Sorodni članki

Kako posaditi sadno drevo?

Pomlad je poleg jeseni pravi čas za sajenje, zato lahko svoj vrt ali sadovnjak obogatite s katero izmed avtohtonih sort sadnega drevja. Glede na smernice agronoma Adrijana Černelča smo pripravili nasvete, kako pravilno posaditi sadno drevo. Začne se pri izbiri…

Več...

Raje kot v smeti pretvorimo v nove jedi

V kuhinji se nam pogosto zgodi, da nam pri pripravi obrokov ostanejo nekatera živila, na primer krompir, testenine, riž, kruh ali zelenjava. Že z malo domišljije jih lahko koristno porabimo za pripravo novih jedi ter tako bistveno zmanjšamo količino zavržkov…

Več...

Zakaj izbrati lokalno hrano?

Za človekovo zdravje in dobro počutje je med drugim zelo pomembno tudi uživanje sezonske zelenjave in sadja iz lokalnega okolja.  Lokalna trajnostna oskrba pa ima poleg bolj kakovostnih živil še širši družbeni pomen. Pomembno se je zavedati, da lokalno predelana…

Več...

V novem letu izbirajmo več lokalne hrane

Najbolj kakovostna hrana je hrana lokalnega izvora, ki ne prepotuje dolgih razdalj in ima številne prednosti. Seznanite se, na kaj je potrebno biti pozoren pri nakupu in kako izbrati najvišjo kakovost. Slovenija ima raznovrstno in dobro ohranjeno naravno okolje, kjer…

Več...
Vas zanima naša super hrana in aktualno dogajanje v Sloveniji?
Ostani na tekočem