Ustrezna lega in dobra zemlja kmetije Robek | Zgodbe o naši super hrani

Ustrezna lega in dobra zemlja kmetije Robek

V nedeljo, 23.9., je svoja vrata odprla kmetija Robek v Bistrici ob Sotli. Gospodar kmetije Franc Robek je pojasnil, kako zagotavljajo kakovost svojih pridelkov in izdelkov.

»Lega je izjemno pomembna, pri nas so pridelki večino dneva obsijani s soncem. Prav tako imamo zemljo, ki je ilovnata, posledično sicer težja za obdelavo, vendar pa bolje prenaša vročino, saj imajo rastline v takšni zemlji več vlage. Nenazadnje pa skrbimo za kakovost pridelkov tudi z načinom vzgoje sadik in izbiro pravega časa za obiranje zrelih plodov.«

Obiskovalci so imeli na kmetiji Robek priložnost pobliže spoznati trgatev, postopek predelave grozdja, ogledali pa so si tudi pridelavo zelenjave v rastlinjaku in na prostem ter čebelnjak.

Za kvaliteto izvrstnih domačih pridelkov je treba poskrbeti že od izbire zemlje in sadike naprej, je povedal Franc Robek. Kvalitetnejše rastline, ki dajejo boljše in okusnejše pridelke, so bolj odporne na bolezni in škodljivce.

»Zelo pomembno je tudi namakanje rastlin in oskrba s hranili in zaščita pred boleznimi in škodljivci. Naši pridelki imajo zelo kratko verigo do potrošnika, prav pravilno skladiščenje in transport do kupca zagotovo predstavlja boljšo kakovost lokalno pridelane hrane v primerjavi z uvoženo,« poudarja Robek. Na kmetiji imajo certifikat za integrirano pridelavo grozdja.

Degustacija

Saša Belaj iz Ministrstva za kmetijstvo in okolje pravi, da je lokalno pridelana zelenjava v zaprtih prostorih izjemnega pomena za povečevanje samooskrbe z zelenjavo, saj omogoča pridelek tudi zunaj sezone. Hkrati je poudarila prednosti lokalno pridelanega sadja in zelenjave, ki se poleg svežine ponaša tudi z večjo vsebnostjo vitaminov A, B, C in E ter mineralov. Zelenjava  in  sadje  iz  lokalnega  okolja  ni  tretirano  s  sredstvi  za podaljšanje  obstojnosti,  katera  so sicer dovoljena in se v svetu pogosto uporabljajo za podaljšanje obstojnosti zaradi dolgih transportov.

Prihodnji vikend odpirajo vrata kmetije v Prekmurju in v okolici Ljubljane. Vabljeni!


Sorodni članki

4. slovenski dan brez zavržene hrane

24. april že četrto leto zapored zaznamuje dan, posvečen problematiki zavržene hrane. Glavni cilj aktivnosti, ki potekajo na ta dan, je posameznike spodbuditi k zmanjševanju in preprečevanju nastajanja zavržene hrane. Predstavljene so tudi številne možnosti za uporabo živil, ki sicer…

Več...

Uporabni nasveti za manj zavržene hrane

Daleč največ hrane zavržemo zato, ker jo skuhamo preveč. Problematika zavržene hrane je vse bolj pereč problem, saj z njo zavržemo tudi vse vire, potrebne za pridelavo hrane. Pripravili smo uporabne napotke in nasvete, kako zmanjšati količino zavržkov v gospodinjstvih.…

Več...

Zmanjševanje zavržene hrane v Sloveniji: ključ do trajnostne prihodnosti

V sodobni družbi je vprašanje zavržene hrane vse bolj pereče. Nedavna študija, ki jo je izvedel Evropski svet za informiranje o hrani (EUFIC) v sodelovanju z Nacionalnim uradom za varnost prehranjevalne verige Madžarske (NÉBIH), Univerzo za veterinarsko medicino v Budimpešti…

Več...

Tradicionalni slovenski zajtrk navdih za sladko mojstrovino v oddaji MasterChef

V posebni oddaji priljubljenega kuharskega tekmovanja MasterChef so bili tekmovalci postavljeni pred zanimiv izziv, ki ga je zasnoval priznani slovenski chef Jure Tomič. Sestavine, ki so običajno del tradicionalnega slovenskega zajtrka, so tokrat postale osnova za inovativno sladico. Tekmovalci so…

Več...
Vas zanima naša super hrana in aktualno dogajanje v Sloveniji?
Ostani na tekočem