Tretji petek v novembru je dan slovenske hrane | Dan slovenske hrane, Tradicionalni slovenski zajtrk | Zgodbe o naši super hrani

Tretji petek v novembru je dan slovenske hrane

Osnovni namen dneva slovenske hrane, v okviru katerega poteka tudi projekt Tradicionalni slovenski zajtrk, ki ga letos obeležujemo 18. novembra, je izobraževati in ozaveščati naše mlade in z njimi tudi širšo javnost o velikem pomenu uravnoteženega prehranjevanja.

Za dobro hrano so zaslužni pridelovalci in predelovalci

Glavni cilj razglasitve dneva slovenske hrane je podpora slovenskim pridelovalcem in predelovalcem hrane ter spodbujanje zavedanja in pomena domače samooskrbe, ohranjanje čistega, zdravega okolja, ohranjanje podeželja, seznanjanje mladih s postopki pridelave in predelave hrane in spodbujanje zanimanja za dejavnosti na kmetijskem področju.

Tradicionalni slovenski zajtrk nas opominja, da je hrana, pridelana in pripravljena na naših kmetijah, živilskih podjetjih in zadrugah bolj sveža in okusnejša. Kakovostnejša je od hrane, ki je pripeljana od daleč in ima za seboj na stotine in celo na tisoče kilometrov.

V vzgojno-izobraževalnih ustanovah bodo otroci zajtrkovali lokalna živila

Sporočilo o pomenu lokalnega želimo predati več kot 270.000 otrokom in mladostnikom v vseh slovenskih vrtcih in osnovnih šolah, ki bodo ob dnevu slovenske hrane zaužili zajtrk, sestavljen iz kruha, masla, medu, mleka in jabolka. Pomembnoje, da so vse sestavine pridelane oziroma predelane v Sloveniji, javni zavodi pa bodo tudi letos lahko uveljavljali možnost povrnitve stroškov za nakup teh živil.

S to potezo spodbujamo šole in vrtce k vzpostavljanju stikov z bližnjimi kmetijami, domačimi živilskimi podjetji in zadrugami z namenom, da vzpostavili dolgoročnejše sodelovanje. Če bodo naše kmetije imele zagotovljen odkup svojih pridelkov in izdelkov, bo podeželje ostajalo poseljeno, povečevala se bo naša samooskrba s hrano in kulturna krajina bo ostajala nespremenjena.

Vabljeni tudi k nakupu lokalnih dobrot na posebni tržnici

V petek, 18. novembra, ste vabljeni, da v avli poslovnega objekta DC22 na Dunajski cesti 22 v Ljubljani obiščete tržnico, kjer bo na voljo obilo slovenskih lokalnih izdelkov.

Tržnica ob dnevu slovenske hrane 2022

Ne le šole in vrtci, ne le en dan

S sporočili dneva slovenske hrane želimo doseči tudi druge javne zavode – srednje šole, domove za ostarele, bolnišnice in druge institucije. Dobra in kakovostna hrana iz domačega okolja naj doseže čim več krožnikov. 

Preberite več o projektu Tradicionalni slovenski zajtrk.


Sorodni članki

Tradicionalni slovenski zajtrk 2022

Ob dnevu slovenske hrane, ki poteka vsak tretji petek v novembru, letos 18. novembra 2022, bomo izvedli že dvanajsti Tradicionalni slovenski zajtrk. Letošnja osrednja tema je mleko in mlečni izdelki, ki jo ponazarja tudi letošnji slogan »Zajtrk z mlekom –…

Več...

Tradicionalni slovenski zajtrk je bil uspešen

Letošnji jubilejni 10. Tradicionalni slovenski zajtrk je bil zaradi epidemije drugačen od prejšnjih, saj otroci tradicionalnih živil niso zaužili v šolah in vrtcih, kljub temu pa je bilo uspešno izvedenih mnogo promocijskih aktivnosti in ozaveščanja o pomenu zajtrka.V petek, 20.…

Več...

Del učnih vsebin bo v petek posvečen slovenski hrani

V petek bodo učenci v okviru dneva slovenske hrane del pouka namenili vsebinam o pomenu slovenske hrane. Na novinarski konferenci so bili predstavljeni ključni poudarki in kratek opis desetletne poti Tradicionalnega slovenskega zajtrka. Dan slovenske hrane se je v preteklih…

Več...

Pogovor z ministrom o dnevu slovenske hrane

Minister dr. Jože Podgoršek je v pogovoru za Radio Ognjišče spregovoril o pomenu dneva slovenske hrane in o Tradicionalnem slovenskem zajtrku.Tretji petek v novembru (20. novembra) bomo obeležili dan slovenske hrane. Na ta dan je vsako leto po vsej Sloveniji…

Več...
Vas zanima naša super hrana in aktualno dogajanje v Sloveniji?
Ostani na tekočem