Tradicionalna kulinarika Jablaniške doline in Polšnika | Zgodbe o naši super hrani

Tradicionalna kulinarika Jablaniške doline in Polšnika

V četrtek, 16. januarja 2014 je v gostilni Pustov Mlin v Cerovici (Občina Šmartno pri Litiji) potekala kulinarična delavnica »Tradicionalne jedi in njihova sodobna uporaba«.

V sklopu projekta »Dobrote iz srca«, ki je sofinanciran s sredstvi LAS Srce Slovenije in ga skupaj izvajata Društvo za razvoj podeželja LAZ ter Društvo deklet in žena Polšnik, je tako potekala že druga kulinarična delavnica.

Tokrat so se člani društva obrnili na starejše prebivalce iz območja Jablaniške doline ter Polšnika ter jih povabili, da z njimi delijo svoje recepte. Na delavnico so povabili tudi vse ponudnike na tem območju, saj je bil namen delavnice umestitev tradicionalnih jedi v sodobni preobleki na turistične jedilnike. Kako zelo pomembna je kulinarika za turističen razvoj območja, je dvajsetim udeležencem na primeru dobre prakse predstavila etnologinja Mija Bokal iz Razvojnega centra Srca Slovenije. Jedi kot so žganci, močnik, zelje in podobno so za lokalne prebivalce nekaj vsakdanjega, kar pa ne velja tudi za obiskovalce dogodka.

Na delavnici so udeleženci pregledali vrsto receptov ter jim dodali lokalne posebnosti na podlagi svojih kuharskih izkušenj. Med zapisovanjem receptov je oživela marsikatera pozabljena zgodba, pa tudi imena nekaterih jedi, ki jim danes rečemo povsem drugače. Za boljšo predstavo o tem, kaj se je včasih jedlo, je poskrbela kuharska mojstrica Darja Povše iz gostilne Pustov mlin, ki je za udeležence pripravila tradicionalne jedi v sodobnejši, za današnjega gosta privlačnejši obliki. Manjši prigrizki iz tradicionalne hrane so več kot navdušili, z umestitvijo v ponudbo pa bodo zagotovo navdušili tudi obiskovalce tega območja


Sorodni članki

4. slovenski dan brez zavržene hrane

24. april že četrto leto zapored zaznamuje dan, posvečen problematiki zavržene hrane. Glavni cilj aktivnosti, ki potekajo na ta dan, je posameznike spodbuditi k zmanjševanju in preprečevanju nastajanja zavržene hrane. Predstavljene so tudi številne možnosti za uporabo živil, ki sicer…

Več...

Uporabni nasveti za manj zavržene hrane

Daleč največ hrane zavržemo zato, ker jo skuhamo preveč. Problematika zavržene hrane je vse bolj pereč problem, saj z njo zavržemo tudi vse vire, potrebne za pridelavo hrane. Pripravili smo uporabne napotke in nasvete, kako zmanjšati količino zavržkov v gospodinjstvih.…

Več...

Zmanjševanje zavržene hrane v Sloveniji: ključ do trajnostne prihodnosti

V sodobni družbi je vprašanje zavržene hrane vse bolj pereče. Nedavna študija, ki jo je izvedel Evropski svet za informiranje o hrani (EUFIC) v sodelovanju z Nacionalnim uradom za varnost prehranjevalne verige Madžarske (NÉBIH), Univerzo za veterinarsko medicino v Budimpešti…

Več...

Tradicionalni slovenski zajtrk navdih za sladko mojstrovino v oddaji MasterChef

V posebni oddaji priljubljenega kuharskega tekmovanja MasterChef so bili tekmovalci postavljeni pred zanimiv izziv, ki ga je zasnoval priznani slovenski chef Jure Tomič. Sestavine, ki so običajno del tradicionalnega slovenskega zajtrka, so tokrat postale osnova za inovativno sladico. Tekmovalci so…

Več...
Vas zanima naša super hrana in aktualno dogajanje v Sloveniji?
Ostani na tekočem