Naš super paradižnik

Paradižnik je hvaležna rastlina, ki uspeva tako v nasadih, vrtovih in vrtičkih kot tudi pri balkonskih vrtičkarjih. Preberite nekaj idej, kako ga uporabiti in shraniti tudi za hladnejše dni.

Med najbolj priljubljene vrtnine v domačih vrtovih verjetno sodijo paradižniki. V Sloveniji lepo uspevajo različne sorte. Avtohtoni paradižnik val, ki je izboljšano volovsko srce, se ponaša z velikimi plodovi srčaste oblike, ki so zelo mesnati in sočni, nepravilnih oblik, imajo tanko kožo in malo semenja. Poznamo tudi češnjevce, pelate in še mnoge druge.

Zreli paradižniki vsebujejo tudi znatne količine karotena likopen, ki je zelo koristen za naše celice. Poleg tega so paradižniki zelo soliden vir biotina, niacina, folata ter vitaminov E, A in C (vir: prehrana.si). Dobro zrel je tisti sadež, ki danes še visi na rastlini, jutri pa je že na naši mizi, saj ne zori v hladilnicah, temveč na soncu v nasadu. Ob nakupu bodte pozorni na poreklo paradižnika in izberite slovenskega, saj ima najkrajše transportne poti z njive do krožnika.

Paradižnik botanično sodi med sadje

Nekateri paradižnike uživajo tako, kot drugi jedo sadje, kamor botanično tudi sodijo. Užitni deli rastline nastanejo z oploditvijo cvetov in jih imenujemo plod, sad ali sadež. Ti v sebi skrivajo seme, ki je namenjeno nadaljnjemu razmnoževanju. Paradižniki se umeščajo v družino razhudnikovk.

Paradižnik se prileže že za zajtrk

Paradižnike uživamo v katerem koli času dneva – tako na primer s polnozrnatim kruhom, sirom in kozarcem mleka tvorijo odličen zajtrk.

Paradižnik na kruhu

Lahko jih pripravimo tudi kot lahek vmesni obrok, mnogokrat pa se sami ali v družbi različnih sirov znajdejo na krožnikih kot lahka predjed.

Paradižnik, olive, rožmarin

V naši prehrani se pogosto srečujemo s paradižniki v eni izmed različic priprave. Verjetno vsi poznamo sataraš, jed, pri kateri na čebuli prepražimo narezane paradižnike in papriko ter postrežemo s pretlačenim krompirjem, ali pa dodamo še jajce. Paradižnik je verjetno najpogostejši dodatek v enolončnicah pa tudi pico si težko predstavljamo brez paradižnikove omake

Kam po slovenski paradižnik?

Pomagajte si z našim Zemljevidom ponudnikov lokalne hrane.


Sorodni članki

Kako najraje pripravite ozimnico?

Za pripravo svoje ozimnice potrebujemo nekaj časa, dobre volje in sveže dobrote. Tako bomo domačo hrano lahko uživali tudi v zimskih obrokih, ko je v trgovinah na voljo pretežno le tista iz oddaljenih krajev. Sadje in zelenjava sta nepogrešljiv del uravnotežene prehrane, saj ju uvrščamo med biološko…

Več...

Kako rokovati s sadjem in zelenjavo

Sadje in zelenjava sta osnova zdrave prehrane, vendar pa je zelo pomembno, da z njimi pravilno rokujemo. Tako poskrbimo, da je hrana varna za uživanje in blagodejna za naše dobro počutje. Sadje in zelenjava sta stalnica na našem jedilniku, zato…

Več...

Naša super kumara

Poleti med najbolj zanimivo in hkrati dostopno sezonsko zelenjavo zagotovo sodijo kumare. Odlikuje jih zelo visoka vsebnost vode, ki v vročih poletnih dneh blagodejno vpliva na dobro počutje. Kumare so vsestransko koristne in omogočajo številne načine uporabe. Kumare imajo pomembno…

Več...

Posegajmo po lokalno pridelani zimski zelenjavi

Tudi pozimi je v Sloveniji na voljo obilje zimske zelenjave, polne hranil in vitaminov. Po njo nam ni treba daleč, saj je na voljo tako na trgovinskih policah kot tudi na kmetijah v vaši bližini ali na tržnici. Lokalno pridelana…

Več...
Vas zanima naša super hrana in aktualno dogajanje v Sloveniji?
Ostani na tekočem