Sejem presežkov | Zgodbe o naši super hrani

Sejem presežkov

V sklopu priprav na vedno odmevni mednarodni kmetijsko-živilski sejem Agra v Gornji Radgoni so končana uradna ocenjevanja v prvih treh kategorijah, torej v kategorijah svežega mesa in mesnih izdelkov, mleka in mlečnih izdelkov ter sokov, brezalkoholnih pijač in embaliranih vod.

Če na kratko ošvrknemo rezultate, pridemo do zelo spodbudnih ugotovitev. Pri ocenjevanju svežega mesa je strokovna komisija ocenjevala štiriindvajset vzorcev in kar štirinajstim podelila zlato medaljo za kakovost. Posebno priznanje za tržno ponudbo svežega mesa je prejela Perutnina Ptuj. Pri ocenjevanju mesnih izdelkov je sodelovalo enaindvajset proizvajalcev iz Slovenije in Hrvaške, od stodvajsetih vzorcev jih je štiriintrideset prejelo zlate medalje, posebna priznanja pa so bila porazdeljena takole: priznanje za inovatorstvo je prejela Perutnina Ptuj, priznanja za varne mesnine so bili deležni v podjetju Pivka Perutninarstvo, posebno priznanje za konzervirano meso je šlo na račun kuhanega pršuta v roke Mesarstvu Oblak. Prestižno priznanje šampion kakovosti, s katerim so bili kot vedno nagrajeni izdelki s trikratno zaporedno zlato medaljo, so prejela podjetja Pivka Perutninarstvo, Peloz in Kodila. Predsednik strokovne komisije, prof. dr. Božidar Žlender, je rezultate na podlagi rasti tako števila tekmujočih podjetij kot deleža podeljenih zlatih medalj ocenil kot odlične in na splošno pohvalil slovenske mesne izdelke, ki so po ugotovitvah komisije tujim več kot konkurenčni.

Podobno k optimizmu napeljujoči so bili izsledki komisije za ocenjevanje mleka in mlečnih izdelkov. Od stooseminštiridesetih vzorcev, ki so prispeli iz štirih držav (od tega sto sedem iz Slovenije), si jih je kar triinsedemdeset priborilo veliko zlato ali zlato medaljo. Med slovenskimi šampioni so se znašli Biotehniški center Naklo, Ljubljanske mlekarne in Mlekarna Celeia. Predsednik komisije, prof. dr. Bogdan Perko, je še posebej pozdravil dejstvo, da se je začelo na tekmovanje prijavljati vse več malih proizvajalcev, ki se po odličnosti svojih izdelkov zlahka primerjajo z večjimi in tržno bolj uveljavljenimi podjetji. »Ocenjevanje je tako spodbuda za nadaljnjo rast njihove kakovosti,« je izpostavil v svojem uradnem komentarju, »s tem pa tudi za večanje lokalne potrošnje in slovenske samooskrbe z najbolj kakovostnimi izdelki.«

Preizkušanje in ocenjevanje sokov, brezalkoholnih pijač in embaliranih vod
Preizkušanje in ocenjevanje sokov, brezalkoholnih pijač in embaliranih vod

Najimenitnejši podatek od vseh smo pustili za konec, in sicer rezultate ocenjevanja sokov, brezalkoholnih pijač in embaliranih vod. Sodelovalo je enaindvajset podjetij s petindevetdesetimi izdelki, komisija pa je kar oseminpetdesetim od njih podelila velike zlate ali zlate medalje. Kar je še posebej navdušujoče v luči dejstva, da je bilo od petindevetdesetih tekmujočih izdelkov (lani jih je bilo le oseminsedemdeset) kar devetdeset slovenskih. Med njimi so si priznanje šampion kakovosti prislužili Fructal, Gostinstvo in polnilnica izvirske vode 902 in Presad. Tudi na tem področju je komisija opazila in toplo pozdravila povečano število manjših proizvajalcev sokov iz domačih surovin. Predsednik, prof. dr. Janez Hribar, je še prav posebej pohvalil nivo kakovosti kašastih sokov in embaliranih vod, tako v kategorijah izvirskih kot mineralnih vod.

Skupna ocena vseh treh komisij je torej enotna: veliko razlogov za veselje in optimizem glede odličnosti slovenske živilske industrije. Sam sejem Agra bo potekal med 22. in 27. avgustom v Gornji Radgoni, pred tem bo v drugi polovici julija na sporedu še odprto državno ocenjevanje vin, v avgustu pa še ocenjevanje medu ter kmetijske mehanizacije in opreme. Ker organizatorji obljubljajo, da bo letošnji sejem Agra nasploh sejem presežkov, prav nič ne dvomimo, da bomo lahko tudi od tam poročali o sijajnih rezultatih.


Sorodni članki

4. slovenski dan brez zavržene hrane

24. april že četrto leto zapored zaznamuje dan, posvečen problematiki zavržene hrane. Glavni cilj aktivnosti, ki potekajo na ta dan, je posameznike spodbuditi k zmanjševanju in preprečevanju nastajanja zavržene hrane. Predstavljene so tudi številne možnosti za uporabo živil, ki sicer…

Več...

Uporabni nasveti za manj zavržene hrane

Daleč največ hrane zavržemo zato, ker jo skuhamo preveč. Problematika zavržene hrane je vse bolj pereč problem, saj z njo zavržemo tudi vse vire, potrebne za pridelavo hrane. Pripravili smo uporabne napotke in nasvete, kako zmanjšati količino zavržkov v gospodinjstvih.…

Več...

Zmanjševanje zavržene hrane v Sloveniji: ključ do trajnostne prihodnosti

V sodobni družbi je vprašanje zavržene hrane vse bolj pereče. Nedavna študija, ki jo je izvedel Evropski svet za informiranje o hrani (EUFIC) v sodelovanju z Nacionalnim uradom za varnost prehranjevalne verige Madžarske (NÉBIH), Univerzo za veterinarsko medicino v Budimpešti…

Več...

Tradicionalni slovenski zajtrk navdih za sladko mojstrovino v oddaji MasterChef

V posebni oddaji priljubljenega kuharskega tekmovanja MasterChef so bili tekmovalci postavljeni pred zanimiv izziv, ki ga je zasnoval priznani slovenski chef Jure Tomič. Sestavine, ki so običajno del tradicionalnega slovenskega zajtrka, so tokrat postale osnova za inovativno sladico. Tekmovalci so…

Več...
Vas zanima naša super hrana in aktualno dogajanje v Sloveniji?
Ostani na tekočem