Projekt Semenjalnica za pridelavo ekoloških semen | Samooskrba, Semena | Postanimo samooskrbni, Zgodbe o naši super hrani

Projekt Semenjalnica za pridelavo ekoloških semen

Uspešno se je zaključil projekt »Semenjalnica«, namenjen večji samooskrbi z ekološkimi semeni. V okviru pobude so ekološki kmetje v dveh letih pridelali okoli 700 kilogramov ekoloških semen.

Projekt Semenjalnica se je osredotočil na vzpostavitev lokalne pridelave ekoloških semen, s posebnim poudarkom na ohranjanju semen starih sort. Preko aktivnosti so partnerji projekta spodbujali ekološko in biodinamično kmetijstvo, vključevanje ponudnikov v verige vrednosti ter promovirali ekološko pridelano hrano.

Projekt je rezultat uspešnega partnerstva

Kot projektni partnerji so v projektu sodelovali Razvojna agencija Zgornje Gorenjske (vodilni partner), Občine Bled, Bohinj, Gorje, Kranjska Gora, Jesenice, Radovljica in Žirovnica ter Ekosemena, Inštitut za ekološke raziskave in trajnostni razvoj.

Vzpostavila se je tudi mreža kooperantov – pridelovalcev semen ter ekoloških in Demeter certificiranih pridelkov, znotraj katere so semena pridelovali Jelka Lušina Ažman, Ekološka kmetija Porta, Ekološka kmetija Pr’Lešnk, Danica Pavlič, Ekološka kmetija Pr’Lenčk, Ekološka kmetija Darja, Franc Stare, Ekološka in biodinamična Kmetija Brinšek, ekološka kmetija Pintar ter Tilen Praprotnik Vegerila.

Projekt ima daljnosežne učinke

V sklopu projekta se je vzpostavil laboratorij z ustrezno opremo, ustvarilo se je eno delovno mesto, razvili so darilni program, pri katerem so vključili tudi najmlajšo generacijo ter izvedli pilotno vpeljavo ekološke ponudbe v gostinske obrate. Po načelih ekološkega in biodinamičnega kmetijstva so uspešno semenili sledeče: fižole sort cekinček, klošter in blauhilde, fižole avtohtonih sort češnjevec in zorin ter grah sorte karina. Vsa semen in izdelki imajo pridobljen ekološki certifikat.

Semenjalnica bo tekla tudi v prihodnosti

Evropsko sofinanciranje projekta se zaključi februarja 2021, ker pa je bil projekt tako uspešen, se je vseh sedem sodelujočih občin odločilo, da ga podprejo tudi po izteku evropskega sofinanciranja.


Sorodni članki

Kako posaditi sadno drevo?

Pomlad je poleg jeseni pravi čas za sajenje, zato lahko svoj vrt ali sadovnjak obogatite s katero izmed avtohtonih sort sadnega drevja. Glede na smernice agronoma Adrijana Černelča smo pripravili nasvete, kako pravilno posaditi sadno drevo. Začne se pri izbiri…

Več...

Kaj je potrebno spomladi postoriti na vrtu?

Zdaj je pravi čas, da pripravite gredice in vrt na novo sezono ter se odločite, kaj vse boste v letošnjem letu pridelali. Pripravili smo nekaj uporabnih nasvetov kako pripraviti gredice, kaj najprej saditi, katere rastline so dobri sosedje na vrtu.…

Več...

Zakaj je dobro posegati po ekološki lokalni hrani?

Ekološka hrana ni zgolj še en „trend“ na področju prehranjevanja, temveč je dejansko nujen in nepogrešljiv temelj tako za zdravje sodobnega posameznika kot tudi za okolje in družbo kot celoto. Kadar ekološka hrana izvira iz lokalnega okolja, pa se njene…

Več...

Raje kot v smeti pretvorimo v nove jedi

V kuhinji se nam pogosto zgodi, da nam pri pripravi obrokov ostanejo nekatera živila, na primer krompir, testenine, riž, kruh ali zelenjava. Že z malo domišljije jih lahko koristno porabimo za pripravo novih jedi ter tako bistveno zmanjšamo količino zavržkov…

Več...
Vas zanima naša super hrana in aktualno dogajanje v Sloveniji?
Ostani na tekočem