Projekt Dobrote iz srca oživlja tradicionalno kulinariko | Zgodbe o naši super hrani

Projekt Dobrote iz srca oživlja tradicionalno kulinariko

Društvo za razvoj podeželja LAZ in Društvo podeželskih žena in deklet iz Polšnika sta si s skupnim projektom Dobrote iz srca zadali cilj, da kupcem ponudijo pekovske izdelke, narejene na tradicionalen način. Za ta namen so k sodelovanju povabili vse gospodinje iz Jablaniške doline in Polšnika, ki rade pečejo domače dobrote.

Namen projekta je vzpostaviti pogoje in ponuditi podporno okolje za razvoj dejavnosti na podeželju. Dodatne aktivnosti, kot je peka, lahko podeželskim ženskam zapolni vrzel, ki nastane v zimskem času in je vsekakor dobrodošel vir zaslužka. V sklopu projekta Dobrote iz srca so in bodo potekale različne delavnice. Eden od ciljev je tudi zbiranje tradicionalnih receptov iz področij, kjer delujeta obe društvi. Recepte bodo nato objavili v knjižici in tako ohranjali kulturno dediščino.

Na usposabljanju, ki je bilo izvedeno v začetku decembra, je Petra Privšek Konjaćič, strokovnjakinja za varno delo z živili, usposobila udeleženke ter predstavila, kako pravilno shranjevati in označevati izdelke. Interes je bil velik, potrdilo o opravljenem tečaju iz varnega dela z živili je pridobilo 30 udeleženk. V decembru pa je potekala tudi prva delavnica peke piškotov, ki jo je izvedla Marinka Bevc in je bila namenjena predvsem najmlajšim. V sklopu projekta so se udeležili tudi posveta z dr. Janezom Bogatajem, ki v kulinaričnih posebnostih določenega območja vidi velik potencial za promocijo in razvoj turizma.

Pod okriljem obeh društev se bodo udeleženke predstavile kupcem na skupni stojnici na prireditvi Podeželje v mestu, ki bo v Litiji 23. decembra od 11. ure dalje. V januarju 2014 bo izvedeno še srečanje starejših, kjer bodo preverjali tradicionalne recepture ter jih zbrali za brošuro o lokalni kulinariki in za sestavo turističnega menija.


Sorodni članki

4. slovenski dan brez zavržene hrane

24. april že četrto leto zapored zaznamuje dan, posvečen problematiki zavržene hrane. Glavni cilj aktivnosti, ki potekajo na ta dan, je posameznike spodbuditi k zmanjševanju in preprečevanju nastajanja zavržene hrane. Predstavljene so tudi številne možnosti za uporabo živil, ki sicer…

Več...

Uporabni nasveti za manj zavržene hrane

Daleč največ hrane zavržemo zato, ker jo skuhamo preveč. Problematika zavržene hrane je vse bolj pereč problem, saj z njo zavržemo tudi vse vire, potrebne za pridelavo hrane. Pripravili smo uporabne napotke in nasvete, kako zmanjšati količino zavržkov v gospodinjstvih.…

Več...

Zmanjševanje zavržene hrane v Sloveniji: ključ do trajnostne prihodnosti

V sodobni družbi je vprašanje zavržene hrane vse bolj pereče. Nedavna študija, ki jo je izvedel Evropski svet za informiranje o hrani (EUFIC) v sodelovanju z Nacionalnim uradom za varnost prehranjevalne verige Madžarske (NÉBIH), Univerzo za veterinarsko medicino v Budimpešti…

Več...

Tradicionalni slovenski zajtrk navdih za sladko mojstrovino v oddaji MasterChef

V posebni oddaji priljubljenega kuharskega tekmovanja MasterChef so bili tekmovalci postavljeni pred zanimiv izziv, ki ga je zasnoval priznani slovenski chef Jure Tomič. Sestavine, ki so običajno del tradicionalnega slovenskega zajtrka, so tokrat postale osnova za inovativno sladico. Tekmovalci so…

Več...
Vas zanima naša super hrana in aktualno dogajanje v Sloveniji?
Ostani na tekočem