Pomen kakovostne uravnotežene prehrane

Ko kupujemo živila za prehrano se po raziskavah vse prevečkrat odločamo za nakup na podlagi zunanjega izgleda in mišljenja, da je hrana, ki jo kupimo, zdrava, dobrodejno vpliva na razpoloženje in je cenovno dostopna.

Vendar pozabimo preveriti notranjo kakovost zelenjave, kar pomeni, da nismo dovolj pozorni na pesticide, težke kovine, konzervanse in nitrate…, ki se nahajajo v hrani.

Po študiji Inštituta za varovanje zdravje RS naj bi 90% potrošnikov izbralo hrano glede na okus in pomen za zdravje80% glede na pozitiven vpliv na razpoloženjeceno in naravne sestavine40% pa tudi glede na etična načela in ekološko pridelavo.

Hrana, ki vsebuje velike količine fitofarmacevtskih sredstev lahko negativno vpliva na zdravje in vodi do različnih zdravstvenih nevšečnosti. Zato je pomembno, da poskusimo uživati čim več integrirane in ekološko pridelane hrane. Takšna hrana vsebuje tudi več vitaminov, mineralov in bioaktivnih snovi.

Sadje in zelenjava sta pomemben dejavnik za uravnoteženo prehrano. Dnevno naj bi zaužili 3 do 5 enot zelenjave in 2 do 4 enote sadja.

Enota zelenjave je:

  • ena velika skleda (pribl. 20 dag) surove listnate zelenjave – solata, radič, špinača,
  • ena skodelica (pribl. 10 dag) kuhane ali surove sesekljane zelenjave – brokoli, cvetača, korenje, zelje, ohrovt, kolerabica, stročji fižol, kisla repa, kislo zelje,
  • dve manjši papriki ali paradižnika (pribl. 15 dag), manjša pesa ali koleraba (pribl. 10 dag), manjša čebula (pribl. 10 dag),
  • en majhen kozarec (1 dl) zelenjavnega soka.

Seveda pa moramo biti pri izbiri sadja in zelenjave pozorni na svežino in se prepričati o njunem izvoru in načinu pridelave.


Sorodni članki

Strokovnjaki svetujejo: večkrat posezite po lokalno pridelani ekološki hrani

Magistrica varne prehrane in projektna sodelavka na ZSPM – Zvezi slovenske podeželske mladine Dominika Klavž z nami v intervjuju deli svoj strokovni vpogled o vlogi ekološke prehrane pri oblikovanju boljših prehranjevalnih navad ljudi v prihodnosti. Vabljeni k branju in razmisleku,…

Več...

Kakovost na prvem mestu: pomembnost nadzora v ekološkem kmetovanju

V prvem delu intervjuja z Nives Adamič Kričaj, univ. dipl. ing. kmetijstva in koordinatorko certifikacijske enote za ekološko kmetijstvo – pridelavo/predelavo na IKC Inštitutu za kontrolo in certifikacijo Univerze v Mariboru, razkrivamo vlogo izvajalcev v ekološkem nadzoru, postopek kontrol in…

Več...

Krompirjeve počitnice čas za uživanje v dobri kulinariki

Krompirjeve počitnice so v Sloveniji priljubljen čas za družinsko druženje in kulinarično raziskovanje. Izraz »krompirjeve počitnice« izvira iz časa, ko so otroci v šolah imeli prosti čas za pomoč pri okopavanju krompirja na družinskih kmetijah. Danes je ta čas idealna…

Več...

Mladi kot ambasadorji ekološke prehrane

Intervju s Špelo Kocjančič, perspektivno mlado podjetnico, ki se s proizvodnjo izdelkov iz kosti ekološkega goveda zavzema za boljši izkoristek surovin v mesni industriji in s svojimi izdelki aktivno vstopa v svet krožnega gospodarstva. Mlada ambiciozna podjetnica Špela Kocjančič je…

Več...
Vas zanima naša super hrana in aktualno dogajanje v Sloveniji?
Ostani na tekočem