Pogovor z ministrom o dnevu slovenske hrane | Dan slovenske hrane, Tradicionalni slovenski zajtrk | Zgodbe o naši super hrani

Pogovor z ministrom o dnevu slovenske hrane

Minister dr. Jože Podgoršek je v pogovoru za Radio Ognjišče spregovoril o pomenu dneva slovenske hrane in o Tradicionalnem slovenskem zajtrku.

Tretji petek v novembru (20. novembra) bomo obeležili dan slovenske hrane. Na ta dan je vsako leto po vsej Sloveniji potekal zdaj že dobro uveljavljeni Tradicionalni slovenski zajtrk, ki bo letos jubilejni, že 10. po vrsti. Glede na razmere se Tradicionalni slovenski zajtrk ne bo izvajal v fizični obliki po šolah in vrtcih kot v preteklih letih, temveč bo izvedba drugačna, saj bo vsebinam namenjen del pouka.

Naj bo pot z njive do krožnika in vilic čim krajša

Dr. Podgoršek je povzel nekaj ključnih sporočil: »Tudi letos ob drugačnem obeleževanju dneva slovenske hrane in drugačni izvedbi Tradicionalnega slovenskega zajtrka  izpostavljamo pomen oskrbe z lokalno, slovensko hrano – torej da naj bo pot z njive do krožnika in vilic čim krajša. Hrana, ki je pridelana in pripravljena v naši bližini, je bolj sveža, bolj hranljiva, polnejšega okusa in brez dodatkov za daljše skladiščenje in poudarjanje okusa. Vse te prednosti nam zagotavlja lokalna oziroma slovenska hrana. S tem, ko se odločimo za hrano, ki so jo pridelali in predelali slovenski kmetje ter naša domača kmetijska in živilska podjetja, spodbujamo in povečujemo tudi samooskrbo s hrano in prispevamo k ohranjanju poseljenosti podeželja ter kulturne krajine

Pobuda za osveščanje o pomenu čebel

Glede na to, da je bila leta 2011 pobudnica prvega medenega zajtrka Čebelarska zveza Slovenije, se slogan za letošnji jubilejni Tradicionalni slovenski zajtrk glasi: »Zajtrk z medom – super dan!«

Minister je ob tem povedal sledeče: »Poleg ozaveščanja o pomembnosti čebel in drugih opraševalcev ter posredno o preprečevanju lakote tako pri nas kot tudi po svetu imamo tudi letos v ospredju podobne poudarke, kot vsako leto: otroke, mlade, njihove starše ter najširšo slovensko javnost želimo s »praznovanjem« dneva slovenske hrane ponovno spomniti na pomen kupovanja in uživanja slovenske hrane iz našega lokalnega okolja. Želimo si, da slovenska javnost, vsak potrošnik oziroma vsak izmed nas čim pogosteje posega po naši lokalni hrani

Bodimo pozorni in posegamo po čim manj predelani hrani iz bližine

»Glavni cilj razglasitve dneva slovenske hrane, ki ga je vlada razglasila leta 2012, je podpora kratkim lokalnim verigam, podpora slovenskim pridelovalcem in predelovalcem hrane ter spodbujanje zavedanja in pomena domače samooskrbe, ohranjanje čistega, zdravega okolja, ohranjanje podeželja, seznanjanje mladih s postopki pridelave in predelave hrane in ne nazadnje navduševanje in spodbujanje mladih, da izberejo poklic kmeta. Mladim želimo tudi na ta način pokazati in predstaviti poklic kmeta kot poklic, ki je vsega spoštovanja vreden. Kmetijstvo kot dejavnost pa izjemnega pomena za doseganje strateških ciljev države, kar se je izkazalo tudi letos ob epidemiji covid-19,« opozarja minister.

Podpora lokalnim pridelovalcem in predelovalcem

Eni od ključnih ciljev razglasitve dneva slovenske hrane, ki ga je vlada razglasila leta 2012, so podpora kratkim lokalnim verigam, podpora slovenskim pridelovalcem in predelovalcem hrane ter spodbujanje zavedanja in pomena domače samooskrbe, ohranjanje čistega, zdravega okolja, ohranjanje podeželja, seznanjanje mladih s postopki pridelave in predelave hrane ter ne nazadnje navduševanje in spodbujanje mladih, da izberejo poklic kmeta.

Naj bo naročanje pri lokalnih ponudnikih pravilo, ne izjema

Minister je za zaključek poudaril tudi: »Pri vseh preteklih izvedbah Tradicionalnega slovenskega zajtrka, in seveda tudi letos šole in vrtce intenzivno spodbujamo, da se z živili oskrbijo neposredno pri kmetih, kmetijskih zadrugah ali živilskih podjetjih. Še bolj pa smo veseli, če ti stiki prerastejo v trdnejše vezi – da je torej nabava živil za izvedbo tako tradicionalnega slovenskega zajtrka kot tudi sicer naročanje vsakodnevne prehrane izvede neposredno pri slovenskih pridelovalcih in predelovalcih. Želimo, da to postane pravilo in ne izjema


Sorodni članki

Tradicionalni slovenski zajtrk 2022

Ob dnevu slovenske hrane, ki poteka vsak tretji petek v novembru, letos 18. novembra 2022, bomo izvedli že dvanajsti Tradicionalni slovenski zajtrk. Letošnja osrednja tema je mleko in mlečni izdelki, ki jo ponazarja tudi letošnji slogan »Zajtrk z mlekom –…

Več...

Tretji petek v novembru je dan slovenske hrane

Osnovni namen dneva slovenske hrane, v okviru katerega poteka tudi projekt Tradicionalni slovenski zajtrk, ki ga letos obeležujemo 18. novembra, je izobraževati in ozaveščati naše mlade in z njimi tudi širšo javnost o velikem pomenu uravnoteženega prehranjevanja. Za dobro hrano…

Več...

Tradicionalni slovenski zajtrk je bil uspešen

Letošnji jubilejni 10. Tradicionalni slovenski zajtrk je bil zaradi epidemije drugačen od prejšnjih, saj otroci tradicionalnih živil niso zaužili v šolah in vrtcih, kljub temu pa je bilo uspešno izvedenih mnogo promocijskih aktivnosti in ozaveščanja o pomenu zajtrka.V petek, 20.…

Več...

Del učnih vsebin bo v petek posvečen slovenski hrani

V petek bodo učenci v okviru dneva slovenske hrane del pouka namenili vsebinam o pomenu slovenske hrane. Na novinarski konferenci so bili predstavljeni ključni poudarki in kratek opis desetletne poti Tradicionalnega slovenskega zajtrka. Dan slovenske hrane se je v preteklih…

Več...
Vas zanima naša super hrana in aktualno dogajanje v Sloveniji?
Ostani na tekočem