Odkup slovenskega mleka po uvedbi znaka »Izbrana kakovost« narašča | Izbrana kakovost, Mleko, Odkup mleka | Izbrana kakovost - Slovenija, Posebnosti proizvodov

Odkup slovenskega mleka po uvedbi znaka »Izbrana kakovost« narašča

Vsako, še tako veliko prizadevanje je zaman, če ne obrodi sadov. Še toliko lepše pa je, ko so ti sadovi posledica prizadevanj celotne skupnosti, kar se v Sloveniji dogaja pri odkupu in porabi mleka ter mlečnih izdelkov. S sistematičnim vpeljevanjem, promocijo in uporabo certifikata »Izbrana kakovost – Slovenija« smo kot skupnost dvignili zavest o pomenu potrošnje kakovostnih slovenskih izdelkov, po letih upadanja pa se je občutno povečala še stopnja odkupa mleka, kar so potrdile tudi uradne raziskave Statističnega urada RS (SURS).

Podatki SURS so nadvse spodbudni – za potrošnike, proizvajalce, predelovalce in celotno slovensko gospodarstvo. Delež odkupa mleka in mlečnih izdelkov v mlekarnah se je namreč povečal za kar petnajst odstotkov, obenem pa se je za štiri odstotke povečal odkup na kmetijskih gospodarstvih. Podatki razveseljujejo predvsem zato, ker smo pred uvedbo certifikata »Izbrana kakovost – Slovenija« več let zaporedoma beležili zgolj upad deleža mleka, ki so ga odkupile slovenske mlekarne. Pri mlečnih izdelkih se je najbolj povečala proizvodnja fermentiranih mlečnih izdelkov, porasla je kar za petnajst odstotkov, sledi proizvodnja masla s petodstotnim in nato sirov z manj kot polodstotnim povečanjem.

Do zastavljenih ciljev z jasnim označevanjem

Eden glavnih razlogov za pozitivni trend stopnje odkupa slovenskega mleka je zagotovo ciljno in enotno označevanje mleka in mlečnih izdelkov. Pridelovalci mleka in slovenske mlekarne zaznavajo prednosti, ki jih prinaša enotno označevanje. To se kaže v večji povezanosti kmetov ter sektorja pridelave in predelave mleka. Z uvedbo certifikata se je povečala tudi jasnost, ki si je želijo tako kmetje, ki pridelujejo odlično surovino, kakor tudi kupci, ki s tem dobimo jamstvo kakovosti in porekla surovine. Oboje nam močno olajša odločitev, ko se znajdemo pred metri in metri trgovinskih polic, polnih živil neznanega porekla.

Slovenija pri povečanju odkupa mleka vodilna v EU

Oddaja mleka v mlekarne se v okviru Evropske unije v zadnjih nekaj mesecih glede na leto poprej v povprečju še kar zmanjšuje, a vendar ne povsod. Izmed vseh držav unije se je najbolj povečala prav v Sloveniji. Tudi sosedje Italijani povečujejo količino oddanega mleka, v Avstriji in na Madžarskem se ta ni bistveno spremenila, Hrvaška pa beleži celo šest odstotkov nižjo stopnjo odkupa.

Certifikat »Izbrana kakovost« – potrdilo kakovosti in priznanje kmetom

Odkar je večina slovenskih pridelovalcev mleka pred meseci prestala strog nadzor ob vstopu v shemo »Izbrana kakovost – Slovenija«, se kupci ‘učimo’ prepoznavati, kako kakovostna so živila in izdelki, ki prihajajo s slovenskih kmetij. S tem pa kot skupnost prepoznavamo trdo delo kmetov in jih s kupovanjem certificiranih izdelkov odkrito spoštujemo.

Optimistične napovedi o povečanem odkupu mleka so tudi za potrošnike pomemben signal, saj to pomeni, da bomo lahko kupovali domače proizvode še naprej. Mi namreč že podpiramo povečan odkup slovenskega mleka in mlečnih izdelkov tako, da se pri nakupu vsakodnevno odločamo ZA slovensko mleko, maslo, jogurte, sire in druge mlečne izdelke.


Sorodni članki

Ste že slišali za seneno mleko?

Seneno mleko je posebna vrsta mleka, ki izvira iz kmetijske prakse, pri kateri krave niso krmljene s silažo. V poletnih mesecih se živali pasejo, pozimi pa se prehranjujejo predvsem s senom. Preberite, v čem so prednosti tovrstne pridelave in po…

Več...

Zmaga: ko poznaš kakovost in poreklo svojega mleka ali mlečnega izdelka

Sprehod med policami trgovin in izbor mleka in mlečnih izdelkov je za potrošnika pravi izziv. Kako veste, da je izdelek kakovosten? Odkar je slovenski mlečni sektor vključen v nacionalno shemo kakovosti živil, imenovano »izbrana kakovost«, je odločitev za potrošnike lažja.…

Več...

Želja po kakovostnem mleku ostaja enako živa kot nekoč

Babice pripovedujejo: nekoč so pastirji gnali živino na pašo, kmetje so krave zjutraj molzli ročno, mleko pa se je odkupovalo kar od okoliških kmetij. Pa danes? Skozi leta se je mlekarska panoga razvijala, molža in postopki predelave mleka so tehnološko…

Več...

Na kmetiji predelano mleko nosi oznako »kmečki«

Začelo se je z nakupom ene koze leta 1991 in željo pridelovati mleko za svoje otroke. Danes Irena Orešnik s pomočjo družinskih članov na svoji ekološki kmetiji pridela približno 40.000 litrov mleka. Iz njega v Sirarstvu Orešnik izdelujejo jogurte, skuto…

Več...
Vas zanima naša super hrana in aktualno dogajanje v Sloveniji?
Ostani na tekočem