OBVESTILO za sektor sadja o ponovnem začetku plačevanja prispevka za promocijo od 1.1.2022 dalje! | Obvestila, Obvestila in gradiva

OBVESTILO za sektor sadja o ponovnem začetku plačevanja prispevka za promocijo od 1.1.2022 dalje!

Spoštovani,

obveščamo vas, da smo na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano sprejeli vse pravne podlage, ki so potrebne za pobiranje prispevka za promocijo za sektorju sadja za programsko obdobje 2021-2023.

Na podlagi objavljenega Naznanila o prejetju sklepa Evropske komisije o združljivosti državne pomoči s Pogodbo o delovanju EU (Uradni list RS, št. 196/2021 z dne 17.12.2021), se s 1.1.2022 ponovno začne z obračunavanjem in plačevanjem prispevka za programsko obdobje od 1.1.2021 do 31.12.2023.V nadaljevanju vam podajamo glavne informacije glede obveznega plačevanja prispevka za promocijo.

Prispevek v sektorju sadja se plača od:

– hektarja kmetijskih površin intenzivnega sadovnjaka (za pridelovalce sadja*) in znaša 20 EUR/ha
– od količine odkupljenega, v Republiki Sloveniji pridelanega, sadja, ki je bilo predelano (za predelovalce sadja**) in znaša 1,5 EUR na tono sadja.

*Plačevanje prispevka za pridelovalca:

Agencija RS za kmetijske trge in razvoj podeželja (ARSKTRP) bo enkrat letno (predvidoma v mesecu januarju tekočega leta) posredovala nosilcu kmetijskega gospodarstva ODLOČBO o odmeri prispevka. Obračunani znesek mora zavezanec poravnati v roku 20 dni od prejema odločbe.Odločbe bodo izstavljene zavezancem zaporedno v obdobju treh let (2022 za leto 2021, 2023 za leto 2022 in 2024 za leto 2023).

**Plačevanje prispevka za predelovalca:

Predelovalec (kupec), je dolžan sam obračunavati prispevek za promocijo.
Prispevek mora obračunati za vse količine predelanega slovenskega sadja v obdobju od 1.1.2022 do 31.12.2023.

Prispevek lahko plačuje MESEČNO (do 20. v mesecu za pretekli mesec) ali LETNO (do 31.1. za preteklo LETO)

Obvezno poročanje o količinah predelanega slovenskega sadja poteka zgolj preko Aplikacije EZPP, ki tudi izračuna višino prispevka za plačilo.

Aplikacija EZPP je dosegljiva na spletni strani: https://www.nasasuperhrana.si/, kjer so priložena tudi navodila za uporabo le-te.

Vsi zadevni predpisi, kakor tudi Navodila za plačilo prispevka v sektorju sadja, za obdobje 1. januarja 2021 do 31. decembra 2023, so objavljena na spletni strani “Naša super hrana” na povezavi: https://www.nasasuperhrana.si/za-pridelovalce/zakonodaja-dokumenti-obrazci-promocija/


Sorodni članki

4. slovenski dan brez zavržene hrane

24. april že četrto leto zapored zaznamuje dan, posvečen problematiki zavržene hrane. Glavni cilj aktivnosti, ki potekajo na ta dan, je posameznike spodbuditi k zmanjševanju in preprečevanju nastajanja zavržene hrane. Predstavljene so tudi številne možnosti za uporabo živil, ki sicer…

Več...

Uporabni nasveti za manj zavržene hrane

Daleč največ hrane zavržemo zato, ker jo skuhamo preveč. Problematika zavržene hrane je vse bolj pereč problem, saj z njo zavržemo tudi vse vire, potrebne za pridelavo hrane. Pripravili smo uporabne napotke in nasvete, kako zmanjšati količino zavržkov v gospodinjstvih.…

Več...

Zmanjševanje zavržene hrane v Sloveniji: ključ do trajnostne prihodnosti

V sodobni družbi je vprašanje zavržene hrane vse bolj pereče. Nedavna študija, ki jo je izvedel Evropski svet za informiranje o hrani (EUFIC) v sodelovanju z Nacionalnim uradom za varnost prehranjevalne verige Madžarske (NÉBIH), Univerzo za veterinarsko medicino v Budimpešti…

Več...

Tradicionalni slovenski zajtrk navdih za sladko mojstrovino v oddaji MasterChef

V posebni oddaji priljubljenega kuharskega tekmovanja MasterChef so bili tekmovalci postavljeni pred zanimiv izziv, ki ga je zasnoval priznani slovenski chef Jure Tomič. Sestavine, ki so običajno del tradicionalnega slovenskega zajtrka, so tokrat postale osnova za inovativno sladico. Tekmovalci so…

Več...
Vas zanima naša super hrana in aktualno dogajanje v Sloveniji?
Ostani na tekočem