Nepozabno doživetje pri grofu Blagaju | Zgodbe o naši super hrani

Nepozabno doživetje pri grofu Blagaju

Polhov Gradec je kraj v bližini Ljubljane, večini Slovencev poznan kot izhodiščna točka ljubiteljem pohodništva. Tisti, ki so v kraju že bili, pa zagotovo niso spregledali zanimive graščine, v kateri je danes del Tehničnega muzeja. A današnji grad skriva v sebi zelo zanimivo zgodbo, ki so jo ponovno začeli odkrivati domači osnovnošolci.

Obudili so spomin na zelo priljubljenega graščaka grofa Blagaja, ki je tu prebival v sredini 19. stoletja. Kako priljubljen je bil grof pove že podatek, da je posebna rastlina, ki so jo domačini našli v bližini njegovega doma, poimenovana ravno po njem: Daphne Blagayana. Skromen cvet, ki je grofa Blagaja povezal z najvišjimi vladarji takratne Evrope, je pravzaprav povod, da se je iz zgodbe začel razvijati zanimiv in atraktiven >turistični projekt: Čaj pri grofu Blagaju. Pri pripravi so ustvarjalci sledili zavezi, da vanj vključijo vse elemente naravne in kulturne dediščine okolja: tako materialne, nematerialne kakor tudi človeške vire.

Prijetno s koristnim

Program se prične v grajskem parku, kjer goste pričaka lokalni vodnik ter jim na kratko predstavi zgodovino graščine in njenih prebivalcev. V notranjosti goste pričaka grof Blagaj, ki jim razkaže kapelo z eno najlepših štukatur na Slovenskem. Sledi živa izvedba pesmi grofovega znamenitega polhograjskega rojaka, skladatelja in organista Gregorja Riharja. Grof goste nato povabi v salon, kjer jih čaka grofovski pogrinjek s finimi čajnimi skodelicami in čajniki. Na mizi je domač čaj iz zelišč, nabranih v okoliških hribih, domač kraljevi medeni kruh ali čajni piškoti, v ličnih steklenih skodelicah pa jih spremljajo vsi okusi slovenskega medu. Sledi še ogled krajevnega muzeja in Muzeja pošte in telekomunikacij. Po ogledu muzeja udeleženci spoznajo še klekljarico, ki pokaže tehniko klekljanja in jih povabi, da se sami preizkusijo v vrtenju klekljev. Ob odhodu imajo obiskovalci možnost nakupa lokalnih izdelkov, skupaj poimenovanih pod blagovno znamko: »Dobrote Blagajeve dežele«.

Vključevanje lokalnih virov v program

Program je zasnovan izključno na lokalnih virih. Glede na to, da gre za raznovrsten projekt, je pri snovanju in izvajanju le-tega potrebno medgeneracijsko sodelovanje. Pri snovanju projekta so organizatorji želeli vključiti predvsem mlade, le-te pa preko projekta povezati z aktivnim prebivalstvom kraja (npr. pridelovalci hrane) in s starejšimi krajani z bogatimi izkušnjami.

Če je prijav dovolj, organizatorji izpeljejo program vsak petek. Vse, ki bi se radi udeležili čajanke pri grofu Blagaju, vabijo, naj se prijavijo na elektronski naslov info@dobrova-polhovgradec.si ali kar na telefonsko številko 041 353 364.


Sorodni članki

Kaj jesti jeseni?

Sezonska hrana ima hranilno vrednost, prilagojeno letnemu času, prav tako pa je najbolj naravno pridelana. Tudi z zdravstvenega vidika je priporočljivo uživanje sezonske zelenjave in sadja iz lokalnega okolja, saj so običajno bolj optimalno dozoreli in imajo višjo biološko (hranilno)…

Več...

Kako shranjujemo gobe

Jedi iz svežih gob bodo gotovo pričarale najboljše okuse in največ zadovoljstva še tako zahtevnemu gurmanu. Vendar pa gobe lahko na različne načine in za različne priložnosti tudi shranimo. Gospodinje danes gobe posušijo, zamrznejo in vložije v kis ali olje.…

Več...

To so prejemniki odličij na sejmu AGRA 2024

62. Mednarodni kmetijsko-živilski sejem AGRA, ki je potekal med 24. in 29. avgustom v Gornji Radgoni, je združil 1720 razstavljavcev iz 35 držav. Ob koncu dogodka so bila podeljena tudi prestižna priznanja za kakovost mesa in mesnih izdelkov, mleka, mlečnih…

Več...

Zakaj naj bodo lokalno pridelana jabolka in hruške stalnica v naši prehrani?

V Sloveniji jabolka in hruške že stoletja veljajo za osnovno živilo, ki ga najdemo v skoraj vsakem gospodinjstvu. Ko govorimo o izbiri sadja za vsakdanjo prehrano, bi morali dati prednost lokalno pridelanim jabolkom in hruškam. Lokalno pridelana jabolka in hruške…

Več...
Vas zanima naša super hrana in aktualno dogajanje v Sloveniji?
Ostani na tekočem