Naša slana dediščina | Sol, Soline, Zaščitena označba porekla, Zaščiteni proizvodi | Zaščitena označba porekla - proizvodi, Zgodbe o naši super hrani

Naša slana dediščina

Skoraj brez vsakega drugega živila bi se sčasoma lahko navadili živeti, a le skušajmo si zamisliti življenje brez soli in zavedli se bomo njenega pomena za naš vsakdan.

Tudi med solmi imamo Slovenci lastno domačo kakovost, na katero smo lahko ponosni: v Piranskih solinah, ki jih tvorijo Sečoveljske in Strunjanske soline, namreč pridelujejo tudi v tujini izjemno cenjeno sol. Prideluje se po kar sedem stoletij starem izročilu, saj pravijo, da se današnji postopek pridelave v vsem tem času ni bistveno spremenil.

Slovenska sol slovi po višji kakovosti

Slovenska sol je sicer nekoliko dražja kot industrijska konkurenca iz tujine, a se investicija kupcu vsekakor povrne. Ročno pridelana piranska sol namreč velja za visokokakovostno in z minerali še posebej bogato sol, ki je povrhu še brez vseh dodatkov. Piranska sol, ki nosi tudi zaščiteno označbo porekla, vsebuje številne človeškemu organizmu potrebne mikroelemente in minerale, ki nastajajo v naravnem okolju. V povprečju ima bogatejšo mineralno sestavo kot rafinirana morska sol.

Piranska sol prepoznavna tudi v svetu

Na običajno leto v Piranskih solinah sicer pridelajo nekje med dva in pet tisoč ton soli. Še en dokaz o njeni kakovosti je dejstvo, da jo izvažajo v dvajset držav sveta, od članic Evropske unije in Amerike preko Rusije in vse do Japonske ter v zadnjem času celo Kitajske.

Podpirajmo domače!

Slovenski potrošniki smo tisti, ki lahko s svojimi nakupovalnimi odločitvami podpremo še posebej pomembno poglavje naše skupne nacionalne dediščine. Kdaj točno so Piranske soline nastale, sicer ni povsem jasno – viri jih za to območje prvič omenjajo v devetem stoletju našega štetja, uradno pa so bile v piranskem statutu prvič omenjene v trinajstem stoletju. Od tu tudi številka o sedemstoletni tradiciji; ta številka je z gotovostjo potrjena, čeprav izročilo zelo možno sega še precej dlje nazaj v zgodovino.

Če bi vsak Slovenec letno kupil po en kilogram Piranske soli, potem se nam za prihodnost zadnjih tradicionalnih solin na Jadranskem morju ne bi bilo treba bati.

Morje
Soline

Sorodni članki

Slovenski siri, ki nosijo Zaščiteno označbo porekla

Slovenski siri z Zaščiteno označbo porekla se ponašajo s svojimi edinstvenimi zgodbami, zagotavljajo kakovost ter z vizualno oznako olajšajo vašo izbiro pri nakupu. Veste, kateri slovenski siri so vključeni v to shemo kakovosti? Slovenski siri že sicer izstopajo po kakovosti,…

Več...

Naš super med

Med razvrščamo glede na geografski ali botanični izvor. Na domačih tleh pa prepletenost različnih podnebij in geografska razgibanost ustvarjata edinstvene pogoje za pridelavo medu, zato lahko pri nas najdemo veliko število različnih vrst medu. Med izdelujejo čebele, v naših krajih…

Več...

Jesenski namig: raziskujte slovenske kulinarične posebnosti

Jesenski meseci so kot nalašč za raziskovanje naše dežele. Doživetja na poti se nam po dobri hrani še toliko bolj vtisnejo v spomin. »Nisi slikal, nisi jedel,« so besede, ki jih lahko slišimo v družbi ob bogato obloženi mizi. Katere…

Več...

Spoznajte Ekstra deviško oljčno olje Slovenske Istre

Pridelovalci Ekstra deviškega oljčnega olja Slovenske Istre morajo še posebej paziti v obdobju obiranja plodov. Postopek mora potekati ročno ali s posebnimi mehanskimi pripomočki, ki zagotavljajo čim večjo nepoškodovanost plodov in s tem tudi kakovostnejše olje. Na severu zamejeno z…

Več...
Vas zanima naša super hrana in aktualno dogajanje v Sloveniji?
Ostani na tekočem