Naj se vam otroci pridružijo v kuhinji | Zgodbe o naši super hrani

Naj se vam otroci pridružijo v kuhinji

V okviru projekta Kuhnapato se otroci že od malih nog v osnovnih šolah po vsej Sloveniji učijo ustvarjati tradicionalne jedi in razvijati odnos do hrane. Pust je idealna priložnost za starše, da jih povabite v kuhinjo in jim dovolite ustvarjati z vami.

Odnos do hrane in tradicije je treba začeti graditi že od malih nog in to je eno od poslanstev projekta Kuhnapato, ki obeležuje že 12. leto delovanja. Projekt je prejel tudi mednarodno priznanje, saj je bil uvrščen med 10 najboljših praks v Evropi na področju spodbujanja zdravega in trajnostnega načina življenja. Neprecenljivo je, da je z drugačnim in inovativnim načinom dela v kuhinji opolnomočil že več kot deset tisoč otrok po vsej Sloveniji ter v njih vzbudil čut tako za tradicijo kot za skrben in zdrav odnos do hrane.

Pogovarjali smo se z Anko Peljhan, idejno vodjo projekta, ki je podala nekaj svojih opažanj glede napredka in spreminjanja odnosa do otroškega udejstvovanja v kuhinji. »Eden izmed ciljev projekta Kuhnapato je bil, da se otroci naučijo prvih kuharskih korakov v šoli, ker smo se soočali s tem problemom, da so starši zavračali otroke v kuhinji, in sicer zaradi več razlogov – pomanjkanja časa, ognja, uporabe nožev in podobno. Mi pa smo to želeli spremeniti. Zdaj se odvija že obraten proces, da otrok pride domov in reče staršem, da on nekaj zna, da bo skuhal sam. Na naši poti smo v 12 letih kulinarično izobrazili na deset tisoče otrok in trend omogočanja otrokom, da se preizkusijo v kuhinji tudi doma, se izboljšuje.«

Otroci kuhajo
Vir slike: Kuhnapato

Za kuhalnico lahko poprimejo tudi najmlajši

Anka Peljhan poudarja, da so otroci že zelo zgodaj zmožni ustvarjati v kuhinji, in da je prav, da jim to omogočimo že od malih nog. »Starostno obdobje, ko otroci pristopijo k našemu projektu, se je v teh 12 letih zelo znižalo. V zgodnjih letih smo sodelovali predvsem z otroki od 7. razreda naprej, zdaj pa se nam pridružijo že tudi prvošolci, zelo pogosto pa otroci od četrtega razreda naprej. Mlajši kot so otroci, lažje jim je privzgojiti čut do hrane, jih poučiti, kako pomembno je izbirati sezonsko, iz najbližje okolice, zdravo hrano in iz enostavnih sestavin. Slovenska kuhinja temelji na manjšem naboru sestavin, ampak je iz njih možno ustvariti vse. In ko otroci enkrat znajo sami pripravljati jedi, jih radi tudi pojedo, kar je končni cilj, saj tako razvijejo dobre navade za vse življenje

Pust je priložnost, da v kuhinji ustvarjate skupaj z najmlajšimi

Rdeča nit projekta Kuhnapato je obujanje kulinarično-kulturne dediščine, ki jo raziskujejo otroci, in ravno pust je eno od obdobij, ki je zaznamovalo našo prehransko dediščino. To obdobje prinaša običaje, ki jih gojimo še danes, hkrati pa osrednjo vlogo zavzamejo jedi iz testa.

Flancati - pust
Vir slike: Kuhnapato

Anka Peljhan poudari: »Pust je odlična priložnost za spodbujanje otrok in staršev, da v kuhinji ustvarjajo skupaj. Pust je namreč povezan s testom, ogromno imamo testene hrane. In testo je prvo, nad čimer se otrok navduši ter ga preprosto obožuje. Na ta način lahko otrok razvija tudi ročne sposobnosti in spozna različne tehnike dela, se nauči postopkov in razvije širši pogled na kulinariko.«

Omogočite otrokom nepozabno izkušnjo ustvarjanja pustnih dobrot. Preizkusite lahko naša okusna recepta za flancate ali pustne krofe. Za otroka je nepozabno doživetje tako sam postopek ustvarjanja, pa tudi druženje, ko se lahko skupaj z bližnjimi poveseli ob bogato obloženi mizi dobrot, ki jih ustvari skupaj s starši ali drugimi družinskimi člani.


Sorodni članki

Piknik iz lokalnih sestavin

S pomladjo in toplejšimi dnevi se začenja sezona piknikov. Priporočamo, da izberete lokalne sestavine, ki vam zagotavljajo poln okus in hrano, bogato s hranili. Zbrali smo tudi nekaj receptov za okusne prigrizke. Na piknikih običajno kraljuje meso, zato je potrebno…

Več...

Ideja - spomladansko druženje s pristnimi slovenskimi jedmi

Po dolgi zimi se marsikdo od nas veseli spomladanskih in poletnih piknikov ter uživanja na toplem soncu. Kaj ko bi letos za prijatelje organizirali malo drugačen piknik? V Sloveniji smo lahko ponosni na izdelke, ki so zaščiteni s tremi evropskimi…

Več...

4. slovenski dan brez zavržene hrane

24. april že četrto leto zapored zaznamuje dan, posvečen problematiki zavržene hrane. Glavni cilj aktivnosti, ki potekajo na ta dan, je posameznike spodbuditi k zmanjševanju in preprečevanju nastajanja zavržene hrane. Predstavljene so tudi številne možnosti za uporabo živil, ki sicer…

Več...

Uporabni nasveti za manj zavržene hrane

Daleč največ hrane zavržemo zato, ker jo skuhamo preveč. Problematika zavržene hrane je vse bolj pereč problem, saj z njo zavržemo tudi vse vire, potrebne za pridelavo hrane. Pripravili smo uporabne napotke in nasvete, kako zmanjšati količino zavržkov v gospodinjstvih.…

Več...
Vas zanima naša super hrana in aktualno dogajanje v Sloveniji?
Ostani na tekočem