Kakšnega izvora je meso v slovenskih gostilnah?

Slovenci pridelujemo zelo kakovostno meso. Kljub temu v gostilnah na krožnik velikokrat dobimo meso nekakovostne pridelave, iz držav, kjer uporabljajo velike odmerke antibiotikov v živinoreji. Označevanje izvora mesa v gostilnah v Sloveniji pa za zdaj ni obvezno, čeprav potrošnike poreklo mesa vse bolj zanima.

V proizvodnji slovenskega mesa se uporablja najmanj antibiotikov v Evropi, tudi živali so deležne kakovostne prireje. Ker v naših gostilnah označevanje izvora mesa ni obvezno, nihče ne ve, kaj dobi na krožnik – tudi če mu gostinec obljublja sveže in domače meso. Dejstvo je, da se gostinci pri nabavi mesa velikokrat orientirajo samo po ceni in ga uvažajo tudi iz tretjih trgov.

Kako je drugod?

V švicarskih gostilnah poreklo mesa ni skrivnost. Na jedilnih listih ga razkrivajo že dvajset let, odkar je to postalo obvezno. Če boste šli na dunajski zrezek k severnim sosedom, te informacije ne boste dobili. Se pa avstrijski kmetje močno zavzemajo, da bi označevanje postalo obvezno. Gostinci ob tem negodujejo, saj se bojijo, da bi jim to lahko škodilo. Skrbi jih tudi dodatna birokracija.

Bomo dobili dostop do informacij tudi v gostilnah?

Meso, ki ga kupimo v trgovini, mora imeti jasne označbe, ki omogočajo njegovo sledljivost. Če bomo do tovrstnih informacij lahko dostopali tudi v gostilnah, še ni jasno. Kmetijsko ministrstvo mora proučiti možnosti za uvedbo tega ukrepa. Vsekakor pa se ocenjuje, da bi uvedba prostovoljnega označevanja porekla mesa povečala zaupanje potrošnikov v gostinsko ponudbo.

Kako je v praksi?

Preverili smo, če gostje pri gostincu, ki oglašuje kakovostno domače meso, to res tudi dobijo. Poklicali smo direktorico Gostilne Mihovec iz Zgornjih Pirnič, Mojco Trnovec, ki nam je povedala, da gostje k njim zelo radi prihajajo zaradi domačega govejega mesa. Čeprav podatka o poreklu mesa nimajo navedenega na jedilnem listu, ga gostu, ki ga to zanima, brez težav razkrijejo. Njihov hišni mesar pri nabavi izbira lokalno meso, zato je večina mesa, ki ga pripravljajo, slovenskega izvora – kupijo ga od lokalnih kmetov ali sorodnikov, za katere vedo, s kakšnimi krmo hranijo živali. Včasih gostom postrežejo tudi meso iz uvoza, ki ga dokupijo zato, ker se določeni kosi hitreje porabljajo in so bolj iskani. “Niso vsi gosti enaki, nekateri si zaželijo tudi mesa tujega porekla, saj je drugačne konsistence,” še pove direktorica. “Goveja juha, na katero radi prihajajo, pa je še vedno naša, domača,” zaključuje.

Kot potrošniki imate pravico do informacije o poreklu mesa. Vprašajte po njej tudi svojega gostinca!


Sorodni članki

Slovensko meso z znakom »izbrana kakovost – Slovenija«: spoznajte zgodbo kmetije Bukovje

Pomembno je vedeti, od kod prihaja meso, ki najde prostor na našem krožniku. Meso z znakom »izbrana kakovost – Slovenija« prinaša zagotovilo, da jemo kakovostno hrano, ki je pridelana in predelana v Sloveniji. S skrbno rejo in naravno prehrano je…

Več...

Ali res veste, kakšna je razlika med navadnim piščancem in piščancem, ki nosi znak »izbrana kakovost – Slovenija«?

Na kmetiji Hudin se že več kot 40 let ukvarjajo z vzrejo, zakolom in prodajo domačih piščancev. V delo je vpeta vsa družina, tudi otroci, ki že od malega pomagajo na kmetiji. Ker cenijo kakovostno slovensko hrano in želijo ponuditi…

Več...

Funkcionalno telo se gradi tako v telovadnici kot v kuhinji

Ali ste vedeli, da za funkcionalno telo in gradnjo mišic ni dovolj zgolj redna vadba, temveč tudi uravnotežena prehrana z zadostno mero beljakovin? Nuša Gnezda, priznana fitnes trenerka za ženske ter zagovornica uravnoteženega življenjskega sloga, pojasnjuje, kako kakovostna prehrana pripomore…

Več...

»Ne želodec, treba je hraniti možgane!«

Emilija Pavlič, upokojena kuharica, ki je v času službovanja kuhala otrokom v vrtcu in šoli in je tudi avtorica več kuharskih knjig, zase pravi, da je zagovornica otrok oziroma njihove uravnotežene prehrane.Zaupala nam je pet priporočil, ki naj bi se…

Več...
Vas zanima naša super hrana in aktualno dogajanje v Sloveniji?
Ostani na tekočem