Kakšnega izvora je meso v slovenskih gostilnah? | Meso | Zgodbe o naši super hrani

Kakšnega izvora je meso v slovenskih gostilnah?

Slovenci pridelujemo zelo kakovostno meso. Kljub temu v gostilnah na krožnik velikokrat dobimo meso nekakovostne pridelave, iz držav, kjer uporabljajo velike odmerke antibiotikov v živinoreji. Označevanje izvora mesa v gostilnah v Sloveniji pa za zdaj ni obvezno, čeprav potrošnike poreklo mesa vse bolj zanima.

V proizvodnji slovenskega mesa se uporablja najmanj antibiotikov v Evropi, tudi živali so deležne kakovostne prireje. Ker v naših gostilnah označevanje izvora mesa ni obvezno, nihče ne ve, kaj dobi na krožnik – tudi če mu gostinec obljublja sveže in domače meso. Dejstvo je, da se gostinci pri nabavi mesa velikokrat orientirajo samo po ceni in ga uvažajo tudi iz tretjih trgov.

Kako je drugod?

V švicarskih gostilnah poreklo mesa ni skrivnost. Na jedilnih listih ga razkrivajo že dvajset let, odkar je to postalo obvezno. Če boste šli na dunajski zrezek k severnim sosedom, te informacije ne boste dobili. Se pa avstrijski kmetje močno zavzemajo, da bi označevanje postalo obvezno. Gostinci ob tem negodujejo, saj se bojijo, da bi jim to lahko škodilo. Skrbi jih tudi dodatna birokracija.

Bomo dobili dostop do informacij tudi v gostilnah?

Meso, ki ga kupimo v trgovini, mora imeti jasne označbe, ki omogočajo njegovo sledljivost. Če bomo do tovrstnih informacij lahko dostopali tudi v gostilnah, še ni jasno. Kmetijsko ministrstvo mora proučiti možnosti za uvedbo tega ukrepa. Vsekakor pa se ocenjuje, da bi uvedba prostovoljnega označevanja porekla mesa povečala zaupanje potrošnikov v gostinsko ponudbo.

Kako je v praksi?

Preverili smo, če gostje pri gostincu, ki oglašuje kakovostno domače meso, to res tudi dobijo. Poklicali smo direktorico Gostilne Mihovec iz Zgornjih Pirnič, Mojco Trnovec, ki nam je povedala, da gostje k njim zelo radi prihajajo zaradi domačega govejega mesa. Čeprav podatka o poreklu mesa nimajo navedenega na jedilnem listu, ga gostu, ki ga to zanima, brez težav razkrijejo. Njihov hišni mesar pri nabavi izbira lokalno meso, zato je večina mesa, ki ga pripravljajo, slovenskega izvora – kupijo ga od lokalnih kmetov ali sorodnikov, za katere vedo, s kakšnimi krmo hranijo živali. Včasih gostom postrežejo tudi meso iz uvoza, ki ga dokupijo zato, ker se določeni kosi hitreje porabljajo in so bolj iskani. “Niso vsi gosti enaki, nekateri si zaželijo tudi mesa tujega porekla, saj je drugačne konsistence,” še pove direktorica. “Goveja juha, na katero radi prihajajo, pa je še vedno naša, domača,” zaključuje.

Kot potrošniki imate pravico do informacije o poreklu mesa. Vprašajte po njej tudi svojega gostinca!


Sorodni članki

Poznavanje porekla mesa je ključnega pomena

Prepoznati meso, ki je v celoti pridelano in predelano v Sloveniji, je pri nas preprosto, saj ga označuje znak »izbrana kakovost - Slovenija«. V shemo, ki zagotavlja slovensko poreklo, kratke dobavne poti in sledljivost mesa, so vključeni številni slovenski rejci…

Več...

Klemen Janežič: »Meso slovenskega porekla je na policah trgovin moja prva izbira«

Obisk restavracije in uživanje ob kulinariki je priljubljena oblika druženja za številne ljudi. Ste se kot ljubitelj mesnih jedi kdaj vprašali, od kod izvira meso, ki so vam ga postregli v restavraciji? Številni gostinski obrati so prepoznali dodano vrednost živil,…

Več...

Igor Radulović: »Kakovostno meso je sveže, lokalno in okusno«

Izbor kakovostnih sestavin je pomemben korak pri pripravi hrane tako v restavraciji kakor tudi doma. Sveže, lokalno in okusno so tri usmeritve, ki jim sledijo v restavracijah Jack & Joe v Mariboru in Limbušu. Obe sta znani predvsem po okusnih…

Več...

Izidor Krivec: »Potrošnikom ponujamo kakovostno meso lokalnih rejcev« 

Trgovske police se šibijo pod raznoliko ponudbo mesnih dobrot. Na kaj moramo biti potrošniki pozorni pri nakupu mesa in kako izbrati najboljše? O kakovosti, sledljivosti, nadzoru in poreklu govejega mesa in mesnih izdelkov smo se pogovarjali z Izidorjem Krivcem, predsednikom…

Več...
Vas zanima naša super hrana in aktualno dogajanje v Sloveniji?
Ostani na tekočem