Gospodinjenje na ekološko osveščen način

Kar je ekološko, ni nujno drago. Z majhnimi spremembami v smeri varovanja okolja lahko veliko naredite tudi za svojo denarnico. Začnite v tistem delu doma, kjer nastaja največ odpadka in s tem možnosti za izboljšave – v svoji kuhinji.

Ali pogosto zavržete hrano, ki jo skuhate? Če je odgovor pritrdilen, je to jasen znak, da morate začeti kuhati manjše porcije. Eno največjih okoljskih težav predstavlja tudi kopičenje plastične embalaže. Opustite plastične vrečke in se po nakupih odpravite z vrečko iz blaga. Hrane ne shranjujte v plastični embalaži, saj vanjo sprošča škodljive kemikalije. Uporabljajte embalažo, ki jo lahko reciklirate (posode iz stekla, nerjavečega jekla). Posodo pomivajte z biorazgradljivimi gobami, ki so primerne za kompostiranje. Uporabljajte biorazgradljive detergente, čiščenja pa se lahko lotite tudi z domačim čistilom iz sode bikarbone ali kisa.

Varčujte z vodo

Izogibajte se uporabi manjše količine tople vode, če lahko uporabite hladno. Med čakanjem, da jo segreje električni grelnik, iz pipe namreč priteče vsaj liter hladne vode. Če desetkrat na dan uporabite toplo vodo, se v enem letu v zrak izpusti dvesto kilogramov toplogrednih plinov. Posode ne pomivajte pod tekočo vodo. Odtok zamašite s čepom, napolnite korito in posodo umijte v njem.

Kompostirajte!

Če imate vrt, seveda. S kompostom boste izboljšali prst, vaš pridelek pa bo polnejšega okusa. Organski odpadek, ki se nabere pri vsakem kuhanju , vse leto zbirajte v kompostniku. Postavite ga v zavetje in na senčno stran vrta. Imeti mora stik s tlemi in biti primerno prezračen. Kompost, ki nastane po dveh ali treh mesecih, je primeren za spomladansko gnojenje in zastiranje. Tisti, ki nastane po pol leta, je primeren za uporabo po celotnem vrtu vse leto.

Lokalna hrana je bolj zdrava in ekološka

Bliže kot je pridelana, bolj je hrana zdrava in tudi ekološka. Pot, ki jo je naredilo grozdje iz Čila, ki ste si ga nemara privoščili pozimi, namreč močno obremenjuje okolje. Hrana, ki prepotuje ogromne razdalje, vsebuje konzervanse in pesticide. Zato čim večkrat kupite lokalno in sezonsko hrano – s tem ne boste podprli samo lokalnega kmeta, ampak naredili veliko tudi za svoje zdravje.


Sorodni članki

Strokovnjaki svetujejo: večkrat posezite po lokalno pridelani ekološki hrani

Magistrica varne prehrane in projektna sodelavka na ZSPM – Zvezi slovenske podeželske mladine Dominika Klavž z nami v intervjuju deli svoj strokovni vpogled o vlogi ekološke prehrane pri oblikovanju boljših prehranjevalnih navad ljudi v prihodnosti. Vabljeni k branju in razmisleku,…

Več...

Kakovost na prvem mestu: pomembnost nadzora v ekološkem kmetovanju

V prvem delu intervjuja z Nives Adamič Kričaj, univ. dipl. ing. kmetijstva in koordinatorko certifikacijske enote za ekološko kmetijstvo – pridelavo/predelavo na IKC Inštitutu za kontrolo in certifikacijo Univerze v Mariboru, razkrivamo vlogo izvajalcev v ekološkem nadzoru, postopek kontrol in…

Več...

Mladi kot ambasadorji ekološke prehrane

Intervju s Špelo Kocjančič, perspektivno mlado podjetnico, ki se s proizvodnjo izdelkov iz kosti ekološkega goveda zavzema za boljši izkoristek surovin v mesni industriji in s svojimi izdelki aktivno vstopa v svet krožnega gospodarstva. Mlada ambiciozna podjetnica Špela Kocjančič je…

Več...

Odkrijte novo veselje do kuhanja! Z ekološko hrano

Emilija Pavlič, priljubljena primorska kuharica, s svojimi dolgoletnimi izkušnjami v kuhinji in zavzetostjo za kuhanje na ekološki način z nami v intervjuju deli dragocene nasvete o pripravi ekološke hrane. Razkriva, kako lahko vsak domači kuhar svoj jedilnik obogati z raznoliko,…

Več...
Vas zanima naša super hrana in aktualno dogajanje v Sloveniji?
Ostani na tekočem