Aleš Čad: »Osnova naše kulinarične tradicije je kakovostno meso slovenskega porekla« | Lokalno, Meso | Zgodbe o naši super hrani

Aleš Čad: »Osnova naše kulinarične tradicije je kakovostno meso slovenskega porekla«

Okusne jedi z žara, visoka kakovost surovin in topel sprejem so tiste stvari, ki smo jih potrošniki vajeni pri obisku Gostilne Čad. Ta legendarna gostilna pod Rožnikom ima dolgo tradicijo. Uspešno poslovanje temelji na zavezanosti kakovosti ponudbe, ki potrošnike vedno znova prepriča in privabi, pojasnjuje vodja gostilne Aleš Čad. Poudarja, je najpomembnejša kakovost osrednje sestavine, zato prisegajo na meso z znakom »izbrana kakovost – Slovenija«.   

Kulinarična družinska tradicija na lokaciji pod ljubljanskim Rožnikom se je začela leta 1889. Takrat je pekovski mojster Jožef Čad kupil hišo s pripadajočim posestvom. Najprej je imel vinotoč z dovoljenjem za prodajo domačih pridelkov in pekovskih izdelkov, nato pa se je posestvo razvilo v gostilno. V letih, ki so sledila, je vodenje gostilne zamenjalo več članov družine Čad, v času po drugi svetovni vojni pa celo več drugih upravnikov.

Se sprašujete od kdaj je postala gostilna znana po specialitetah z žara? Jedi z žara je uvedel že upravnik gostilne Elempija Marković – Leka v 1960-ih letih. Ponudba jedi, ki temeljijo na klasičnem žaru, je bila leta 1973 znova osvežena v okviru Gostinskega podjetja Vič. Po tem, ko je gostilna skozi desetletja zamenjala več imen, je leta 2011 zopet postala Gostilna Čad. Danes Jože Čad, četrta generacija Čadov v tej gostilni, skupaj s svojim nečakom Alešem Čadom uspešno nadaljuje poslovanje in ohranja sloves priznane gostilne z mesnimi specialitetami z žara.

Mleto meso
V Gostilni Čad prisegajo na meso z znakom »izbrana kakovost – Slovenija«.

Skrb za kakovost je na prvem mestu

Za ohranjanje ugleda se je potrebno potruditi, poudarja Aleš Čad, šolan gostinec in vodja Gostilne Čad: »V naši gostilni izjemno skrb posvečamo kakovosti ponudbe. Meso je osrednja sestavina, ki jo dopolnjujemo z različnimi drugimi živili. Največ povpraševanja je po izdelkih iz mletega mesa. Prisegamo na slovensko kakovost surovin, zato nam je pri izbiri mesa v veliko pomoč shema »izbrana kakovost«. Več kot 90 odstotkov vsega mesa, ki ga strežemo v restavraciji, nosi znak kakovosti »izbrana kakovost – Slovenija«.«

Znak »izbrana kakovost – Slovenija« je sinonim za živila slovenskega porekla. V skladu s to shemo delujejo vsi členi mesne verige – vse od rejcev, zadrug in mesnopredelovalnih podjetij. Pri svojem delovanju so podvrženi nadzoru neodvisnih certifikacijskih organov. Meso in mesni izdelki ter mesni pripravki, ki jih pridelajo in predelajo, so zato dokazano kakovostna živila, kar označuje znak »izbrana kakovost – Slovenija«.

Oznako »izbrana kakovost – Slovenija« lahko potrošniki najdemo na svežem mesu, mesnih izdelkih, kot so salame, ali mesnih pripravkih, na primer marinirano meso za žar. Ko uživamo izdelke s tem znakom, smo lahko popolnoma prepričani, da je bila žival rojena in rejena v Sloveniji, da je meso tu predelano, celoten postopek pa je dodatno nadzorovan.

Izbrana kakovost Slovenija - logotip
Znak »izbrana kakovost – Slovenija« označuje kakovostne izdelke, pridelane in predelane v Sloveniji.

Kakovost se okusi v vsakem grižljaju

Prav zaradi postopkov nadzora in s tem zagotovljene sledljivosti je meso »izbrane kakovosti« zaželena surovina med gostinci. Kakovostna surovina je namreč osnova za pripravo okusnih jedi.  

Aleš Čad izpostavlja: »Meso kupujemo od dobavitelja, ki nam zagotavlja preverjeno kakovost mesa, skoraj izključno iz sheme »izbrana kakovost«. Shema je tudi osnova, da lahko zaupamo v dobre prakse vseh členov mesne verige, vse od rejca do naše kuhinje. Ključna prednost mesa z oznako »izbrana kakovost – Slovenija« je zagotovilo, da meso resnično dosega višje standarde kakovosti. Kakovost se kaže skozi videz mesa, njegov vonj in ne nazadnje poln okus.«

Ključno je, da kakovost mesa prepoznajo potrošniki oziroma gostje, ki so »nadstandard« pripravljeni plačati. »Našim gostom želimo ponuditi le najboljše mesne dobrote. Kakovostno meso lokalnega porekla ima nekoliko višjo ceno v primerjavi s surovino, ki jo lahko dobimo iz tujine. Vendar želimo nadaljevati tradicijo, s katero navdušujemo goste že desetletja. Osnova te tradicije pa je kakovostno meso. To vedo tudi naši gostje, ki so za kakovostni mesni obrok pripravljeni plačati primerno ceno,« razlaga sogovornik.

Potrošniki naj zahtevajo lokalno poreklo

Gostinci morajo biti ves čas pozorni na trende in želje potrošnikov in temu prilagajati tudi svojo ponudbo. Čeprav je kakovost mesa za redne goste gostilne pod Rožnikom postala samoumevna, je pomembno nenehno osveščanje gostov.

Prav bi bilo, da bi se gostje v restavraciji pozanimali o poreklu glavne surovine, kot je meso, se strinja Aleš Čad. Ena od možnosti informiranja je tudi označevanje porekla surovin v meniju restavracij, torej podobno, kot je izvor označen na embalaži kupljenih živil. Sogovornik dodaja: »Pri mesu je kakovost neločljivo povezana tudi s poreklom. Zato je izpostavljanje lokalnega porekla surovin, ki jih uporabljamo v naši gostilni za pripravo jedi, dodana vrednost v primerjavi s konkurenco.«

Izberite slovensko kakovost!

V trgovini ali gostilni zahtevajte kakovostno meso slovenskega porekla. Kakovost se namreč okusi v vsakem grižljaju.

Gostje zahtevajo kakovost in strokovnost

Tako kot v drugih gospodarskih panogah so se tudi gostinci v času epidemije novega koronavirusa znašli v polju neznanega. Potrošniki so se več prehranjevali doma, povečalo se je povpraševanje po dostavi hrane na dom, tradicionalna druženja več deset ali več sto ljudi so bila omejena. Iznajdljivost je postala ključna vrlina gostincev, ki so morali zaradi tovrstnih omejitev in ukrepov iskati nove pristope in načine za ohranitev poslovanja.

Aleš Čad izpostavlja: »Tako gostinci kot gostje smo se morali tej novi realnosti prilagoditi. Vsak gostinec se odloči sam, kako naprej. Pomembno pa se je zavedati, da nekaj ostaja nespremenjeno. To sta dve ključni stvari, ki jih gost zahteva od gostinca: kakovost in strokovnost. Zato kljub družbenim in gospodarskim spremembam v okolju v naši gostilni ostajamo zavezani tradiciji okusnih jedi z žara in kakovostnim surovinam, ki so jih naši gostje vajeni. Prepričan sem, da je kakovostna ponudba temelj, na katerem lahko gradimo dolgoročno poslovanje.«

Slovenci radi jemo meso in ga kot del uravnotežene prehrane vključujemo v obroke skozi celo leto. Še posebej radi si privoščimo mesne dobrote z žara. »V Sloveniji imamo razvito lokalno rejo in mesnopredelovalno industrijo. Kot potrošniki se moramo tega privilegija zavedati in prispevati, da se tradicija pridelave lokalne hrane ohrani tudi v prihodnje. Zato pozivam: v trgovini ali gostilni zahtevajte kakovostno meso slovenskega porekla,« še dodaja Aleš Čad.


Sorodni članki

Na policah trgovin tudi v spomladanskih mesecih najdemo lokalno sadje

Lepota pomladi je v prebujanju narave in razcvetu rastlin, tudi sadnih dreves, na katerih se pasejo čebele in drugi opraševalci. S prvimi sončnimi žarki se tako začne nova sezona pridelave sadja. Še preden dozorijo prvi sadeži letošnje pridelave, lahko v…

Več...

Zakaj izbrati lokalno hrano?

Za človekovo zdravje in dobro počutje je med drugim zelo pomembno tudi uživanje sezonske zelenjave in sadja iz lokalnega okolja.  Lokalna trajnostna oskrba pa ima poleg bolj kakovostnih živil še širši družbeni pomen. Pomembno se je zavedati, da lokalno predelana…

Več...

Na kmetiji predelano mleko nosi oznako »kmečki«

Začelo se je z nakupom ene koze leta 1991 in željo pridelovati mleko za svoje otroke. Danes Irena Orešnik s pomočjo družinskih članov na svoji ekološki kmetiji pridela približno 40.000 litrov mleka. Iz njega v Sirarstvu Orešnik izdelujejo jogurte, skuto…

Več...

Lokalna hrana je lahko darilo

Okusna lokalna hrana je lahko odlično darilo. Izberite izdelke, ki nosijo označbe Zaščitena označba porekla, Zaščitena geografska označba ali Zajamčena tradicionalna posebnost. Za vas smo pripravili nekaj predlogov.Slovenija se ponaša z izjemno raznolikostjo pokrajine, iz katere izvirajo tudi raznovrstni izdelki,…

Več...
Vas zanima naša super hrana in aktualno dogajanje v Sloveniji?
Ostani na tekočem