Nacionalna shema

Evropska shema

Gibanica – slovenska posebnost

Tri prekmurske gibanice na krožniku

Članek je del portala:

Naša super hrana
Kazalo:

Slovenska kulinarična dediščina se ponaša s številnimi unikatnimi jedmi in zaščitenimi proizvodi, a ena izmed najbolj prepoznavnih in hkrati najokusnejših je prav gotovo gibanica. 

Gre za tradicionalno sladico, ki jo najdemo v več regionalnih različicah. Med najbolj znanimi so prekmurska gibanica, prleška gibanica in haloška gibanica. Vsaka ima svoj značaj, svoj izvor in svojo zgodbo.

Gibanica skozi čas

Gibanica je značilna sladica v plasteh, ki izhaja iz podeželske kulinarike vzhodne Slovenije. Njen izvor ni natančno določen, saj se je pripravljala v različnih oblikah že stoletja. Beseda gibanica po izročilu izhaja iz glagola »gibati se« in se nanaša na gibanje oziroma plastenje različnih sestavin med sloji testa.

Prvotno je bila jed revnejših gospodinjstev, kjer so gospodinje za nadeve uporabile vse, kar je bilo na voljo. Sčasoma pa je gibanica postajala vse bolj izpopolnjena, predvsem v času praznikov in ob posebnih dnevih, kot so bile poroke, koline ali cerkveni godovi. Danes jo pogosto najdemo na mizah slovenskih turističnih kmetij, v slaščičarnah in restavracijah, kjer ohranjajo tradicionalne recepte.

Vrste gibanic – vsaka z značajem svoje pokrajine

Gibanica ne obstaja samo ena. V Sloveniji poznamo več različic gibanice, ki odražajo pokrajinske značilnosti in lokalno dostopne sestavine. Glavne tri različice so:

Prekmurska gibanica

Prekmurska gibanica je najbolj znana in hkrati najbolj razkošna. Zanjo je značilno zaporedno plastenje štirih različnih nadevov: maka, skute, orehov in jabolk, ki jih ločujejo plasti vlečenega testa. Vsaka plast je posebej pripravljena, natančno odmerjena in položena v točno določenem vrstnem redu. 

Zaradi svoje izjemnosti in ker jo je Slovenija zaščitila pri Evropski komisiji je prekmurska gibanica vključena v evropsko shemo kakovosti zajamčena tradicionalna posebnost (ZTP). To pomeni, da mora biti pripravljena po natančno določenem receptu in z ustreznim zaporedjem plasti. Če jo želite pripraviti doma, si oglejte zaščiten recept za prekmursko gibanico in poišči sestavine pri lokalnih ponudnikih.

Prekmurska gibanica na krožniku, zraven označba zajamčena tradicionalna posebnost

Prleška gibanica

Prleška gibanica prihaja iz sosednje Prlekije in je bolj preprosta, a nič manj okusna. Je ena od slovenskih pogač, pripravljena iz vlečenega testa, ki je lahko slana ali sladka. Zanjo je značilno, da se med plasti testa izmenjujejo nadevi iz skute in kisle smetane, kar ji daje bogat okus in posebno teksturo. Ta jed ima v Prlekiji dolgo tradicijo in je še danes priljubljena tako ob praznikih kot v vsakdanji kuhinji.

Haloška gibanica

Manj znana, a nič manj vredna pozornosti, je tudi haloška gibanica ali sladka pogača, ki izhaja iz Haloz. Njena posebnost je, da je narejena iz kvašenega testa, običajno pa je obložena s skuto, rumenjaki in kislo smetano. Nekoč so jo večinoma pripravljali kot slano jed, ki je bila na kmetijah pogosto na mizi kot dragocen vir beljakovin v obdobjih, ko je bilo meso redkost. Danes je bolj pogosta njena sladka različica.

Slovenske sestavine so srce vsake gibanice

Ne glede na vrsto je gibanica vedno sestavljena iz plasti testa in različnih nadevov. Najpogostejše sestavine so skuta, jabolka, mleti orehi, mak, kisla smetana, sladkor, jajca in domače maslo.

Pomembno je, da izbiramo lokalne sestavine, pridelane v Sloveniji, saj se njihov okus in kakovost poznata v vsaki plasti sladice. Številne ponudnike lokalnih dobrot lahko najdete tudi na našem zemljevidu ponudnikov lokalne hrane.

Naj vas gibanica navduši – doma ali na izletu

Gibanica danes ni več le tradicionalna sladica, temveč tudi pomemben del kulinaričnega turizma in lokalne identitete. Čeprav si gibanico lahko spečemo tudi doma, nič ne premaga tiste prave, pripravljene po starem receptu in z domačimi sestavinami. Ne glede na to, ali izberete razkošno prekmursko gibanico ali katero od drugih dveh različic, je gibanica vedno okusna izbira in izraz spoštovanja do domačih sestavin, znanja in tradicije, ki se prenaša iz roda v rod.

Pogosta vprašanja o gibanici

1. Katere vrste gibanic poznamo?

Najbolj znane so prekmurska gibanica, prleška gibanica in haloška gibanica, vendar obstajajo tudi druge regionalne različice.

2. Kaj je gibanica?

Gibanica je tradicionalna slovenska sladica v plasteh, sestavljena iz različnih nadevov in plasti testa. Pogosto jo postrežemo ob praznikih ali slavjih.

3. Katere so glavne sestavine gibanice?

Med glavne sestavine spadajo skuta, jabolka, mak, orehi, kisla smetana, jajca in maslo. Vsaka regija pa ima svoj značilen nabor nadevov.

4. Zakaj je pomembno uporabljati lokalne sestavine?

Lokalne sestavine so bolj sveže, okusne in pridelane v bližini, kar pomeni, da ne stojijo v hladilnicah in ne prepotujejo stotine kilometrov, kar se odraža v okusu in hranilni vrednosti. Poleg tega tradicija in načini pridelave izoblikujejo posebne okuse, ki so značilni za našo regijo in so oblikovali naše tradicionalne recepte skozi čas.

5. Kje lahko kupim sestavine za pripravo gibanice?

V trgovini bodite pozorni na poreklo sestavin, lahko pa obiščete tudi naš zemljevid ponudnikov lokalne hrane, kjer lahko najdete slovenske pridelovalce in predelovalce, ki ponujajo kakovostne sestavine za vašo gibanico.

Vas zanima več o tematiki?

Kliknite na povezavo.
zasciteni proizvodi


GastronomijaZajamčena tradicionalna posebnost

Trenutno prebirate portal …

Naša super hrana!

Nacionalni projekt »Naša super hrana« je skupni projekt države ter sektorjev, namenjen promociji lokalno pridelane in predelane hrane.

Bogat nabor izobraževalnih vsebin

Z izobraževalnimi vsebinami in nasveti spodbujamo poseganje po lokalno pridelani hrani ter opozarjamo na odgovorno ravnanje s hrano.

Sheme kakovosti

Izbrana kakovostekoloski-2zaščitena označba poreklazaščitena geografska označbazajamčena tradicionalna posebnostLogotip_Integrirana-pridelavaVišja kakovost logotip

O lokalni hrani

chickenIkona mlekoIkona-ribeIkona-sadjeIkona-zelenjavaIkona-zito