V poletje z domačim sladoledom | Mleko, Sladoled | Priporočila za uporabo v kuhinji

V poletje z domačim sladoledom

Poletje in sladoled običajno prideta v paru. Najdemo ga praktično v vsaki slovenski trgovini. Kot pri vseh živilih je tudi pri izbiri sladoleda na koncu pomembna kakovost osnovnih surovin. In ko iščemo sladoled, primeren za vegana, alergika, človeka z laktozno intoleranco ali pa le bolj zdrav sladoled z manj sladkorja in s kakovostnejšimi sestavinami, se izbira skrči na nekaj ponudnikov, katerih izdelki večinoma pristanejo v specializiranih trgovinah. Ponudba tako imenovanih ekoloških in bio sladoledov se sicer vsako leto izboljšuje, vendar so njihove cene pogosto pomnožene s cenami običajnih. Gospodarnejša in bolj zdrava rešitev je zato priprava domačega sladoleda.

Izberimo ekološke sestavine

V poletnih mesecih je izbira surovin za pripravo svežih ekoloških sladoledov pestrejša, predvsem zaradi sadja in zelenjave, če prisegamo na osvežilni tip sladoleda. Z ekološke tržnice ali z lastnega vrta lahko posežemo po rabarbari (stebla), jagodah, robidah, malinah, breskvah, marelicah ipd. Našteto sadje ima v povprečju veliko antioksidantov, rudnin, vitaminov (A, B, C) in vode. Z dodatkom vode in sladila smo le še korak do vodenega sladoleda, medtem ko potrebujemo za “pravo” sladoledno strukturo vezivo ali sladoledno bazo.

In kako pripravimo svoj ekološki sladoled?

Najpogosteje se za pripravo domačega ekološkega sladoleda uporabljata mleko, ki naj bo lokalno, čim bolj sveže in sladka smetana, za izdelavo sladoleda za tiste z laktozno intoleranco pa mlečni izdelki brez laktoze ali jogurt. Osnovni recept brez dodatnega segrevanja je preprosta mešanica pretlačenega sadja, mlečni izdelek, sladilo in žlička limoninega soka. V pol kilograma pretlačenih lokalnih jagod na primer umešamo en jogurt, dve ali tri žlice sladila (kakšen dober slovenski med ali drugo) in žlico limoninega soka. Maso zamrznemo za pet ur ali več in domači sladoled je pripravljen za postrežbo.

Sladoled za alergike

Za pripravo sladoleda, ki je primeren za alergike je potrebno poseči po mleku brez laktoze. Za ustreznejšo gostoto lahko mleku brez laktoze dodamo žličko ali dve koruznega škroba (na pol litra mleka) in ga po želji sladkamo s sladili, kot sta domači slovenski med vali ekološki rjavi sladkor. Mešanico segrevamo, je ne kuhamo, dokler se mleko ne zgosti do pudingu podobne strukture (približno sedem minut). Sladoledna baza je nared in s tem dobršen del sladoleda. Kar sledi, je prepuščeno trenutnemu navdihu in svežim surovinam, ki so na voljo v času izdelave domačega sladoleda.

Preberite tudi:


Sorodni članki

Ste že slišali za seneno mleko?

Seneno mleko je posebna vrsta mleka, ki izvira iz kmetijske prakse, pri kateri krave niso krmljene s silažo. V poletnih mesecih se živali pasejo, pozimi pa se prehranjujejo predvsem s senom. Preberite, v čem so prednosti tovrstne pridelave in po…

Več...

Zmaga: ko poznaš kakovost in poreklo svojega mleka ali mlečnega izdelka

Sprehod med policami trgovin in izbor mleka in mlečnih izdelkov je za potrošnika pravi izziv. Kako veste, da je izdelek kakovosten? Odkar je slovenski mlečni sektor vključen v nacionalno shemo kakovosti živil, imenovano »izbrana kakovost«, je odločitev za potrošnike lažja.…

Več...

Želja po kakovostnem mleku ostaja enako živa kot nekoč

Babice pripovedujejo: nekoč so pastirji gnali živino na pašo, kmetje so krave zjutraj molzli ročno, mleko pa se je odkupovalo kar od okoliških kmetij. Pa danes? Skozi leta se je mlekarska panoga razvijala, molža in postopki predelave mleka so tehnološko…

Več...

Na kmetiji predelano mleko nosi oznako »kmečki«

Začelo se je z nakupom ene koze leta 1991 in željo pridelovati mleko za svoje otroke. Danes Irena Orešnik s pomočjo družinskih članov na svoji ekološki kmetiji pridela približno 40.000 litrov mleka. Iz njega v Sirarstvu Orešnik izdelujejo jogurte, skuto…

Več...
Vas zanima naša super hrana in aktualno dogajanje v Sloveniji?
Ostani na tekočem