Recimo odločen »ne« potrati hrane! | Zgodbe o naši super hrani

Recimo odločen »ne« potrati hrane!

Na enem koncu sveta proseče očke in vdrti trebuhi ničesar krivih otrok, na drugem epidemija debelosti in obenem neodgovornega ravnanja s hrano. Po zadnjih zanesljivih in uradno sprejetih podatkih se na globalni ravni vsako leto zavrže kar tretjina vse pridelane hrane, ob čemer se lahko človek z razvitim čutom za družbeno odgovornost vpraša, kako je to vendar sploh mogoče. Zanimivo je, da gre veliko hrane po zlu tudi v državah v razvoju, namreč zaradi neučinkovitosti po celi verigi predelovalne industrije. Še huje pa se zdi, da se v zahodnem svetu več kot štirideset odstotkov vse zavržene hrane »pridela« v trgovinah in v domovih potrošnikov. V razvitih državah naj bi, recimo, samo potrošniki skupaj zavrgli toliko hrane, kot jo skupaj pridelajo v celotni Podsaharski Afriki.

Po oceni avtorjev projekta Informiranje potrošnika za zmanjšanje zavržene hrane v gospodinjstvih potratimo v naši domovini na letni ravni za kar petsto evrov hrane na osebo. Ker je v Sloveniji vsak mesec čedalje več tistih, ki zaradi revščine ne zavržejo niti kosa kruha, je še toliko bolj šokantna misel, kako objestno glede na zgornjo statistiko očitno s hrano ravnajo bogatejši sloji prebivalstva. Pri ostri obsodbi tovrstnega početja seveda ne gre samo za moralno vprašanje. Ko smo iz površnosti ali malomarnosti zavrgli živilo, smo s tem zavrgli tudi vse surovine in energente, ki so bili vloženi v pridelavo. Razgradnja zavržene hrane pa za povrh povzroča še izpust metana v ozračje in s tem prispeva svoj delček k čedalje bolj ogrožajočemu trendu globalnega segrevanja. A na pozitivni noti: veliko lahko storimo, če začnemo pri sebi. In ko bomo glede vprašanja zavržene hrane sami vestni in trdni, bomo s tem najboljši možen zgled nudili tudi svojim otrokom. Oni so namreč tisti, ki bodo naše vrednote in odnos do hrane prenesli naprej na naslednje generacije.


Sorodni članki

Tradicionalni slovenski zajtrk navdih za sladko mojstrovino v oddaji MasterChef

V posebni oddaji priljubljenega kuharskega tekmovanja MasterChef so bili tekmovalci postavljeni pred zanimiv izziv, ki ga je zasnoval priznani slovenski chef Jure Tomič. Sestavine, ki so običajno del tradicionalnega slovenskega zajtrka, so tokrat postale osnova za inovativno sladico. Tekmovalci so…

Več...

Dan sajenja medovitih rastlin 2024

V soboto, 23. marca 2024, se bo odvil že tradicionalni »Dan sajenja medovitih rastlin«. Dogodek je nastal na pobudo Čebelarske zveze Slovenije skupaj s čebelarji in okoljevarstveniki po vsej državi. Na ta dan, ki združuje ljubitelje narave in zagovornike trajnostnega…

Več...

Oznaka »Izbrana kakovost – Slovenija« bo predstavljena v oddaji MasterChef

Letošnjo pomlad bo televizijska oddaja MasterChef Slovenija postregla z edinstveno novostjo. V sodelovanju z Ministrstvom za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano ter ključnimi kmetijskimi sektorji – meso, mleko in sadje – bo v deseti sezoni oddaje posebna pozornost namenjena shemi »Izbrana…

Več...

Kako posaditi sadno drevo?

Pomlad je poleg jeseni pravi čas za sajenje, zato lahko svoj vrt ali sadovnjak obogatite s katero izmed avtohtonih sort sadnega drevja. Glede na smernice agronoma Adrijana Černelča smo pripravili nasvete, kako pravilno posaditi sadno drevo. Začne se pri izbiri…

Več...
Vas zanima naša super hrana in aktualno dogajanje v Sloveniji?
Ostani na tekočem