Poligon za mlade živilske vizionarje | Zgodbe o naši super hrani

Poligon za mlade živilske vizionarje

Znani so zmagovalci tekmovanja ECOTROPHELIA EUROPE 2015

Proti koncu junija smo poročali o slovenskem finalu tekmovanja Ecotrophelia, v katerem so se mladi ustvarjalci spet združili v ekipe za razvoj novega živilskega izdelka. Pri tem je ključno, da mora biti izdelek glede na obstoječo ponudbo inovativen vsaj po enem vidiku, pa naj gre za recept, embalažo ali uporabljene tehnološke postopke. Letos je pri nas slavila ekipa, ki je razvila beljakovinski lonček PROMI – na podlagi ajde temelječo zdravo hitro malico, sladkano z akacijevim medom in obogateno s sirotkinimi proteini. Pri opisovanju prednosti svojega izdelka so se prav posebej pohvalili, da so bile vse sestavine pridelane lokalno in da ne vsebujejo nobenih genetsko spremenjenih organizmov.

EcotropheliaFinale1

Oktobra se je na krovnem tekmovanju ECOTROPHELIA EUROPE 2015 v Milanu pomerilo šestnajst zmagovalnih ekip iz šestnajstih sodelujočih držav. “V Milano gremo seveda zmagat!” je bila poleti v napovedih suverena Eva Mravljak, vodja slovenske ekipe … A se na koncu žal ni obrnilo tako. Letos so namreč prvo nagrado v znesku 8000 evrov osvojili študenti iz Madžarske z izdelkom VeSage, zelenjavnim narezkom z visoko hranilno vrednostjo. Sledili so jim mladi Italijani z ekološkim inovativnim napitkom iz pomaranč in olupkov jabolk Fresh-App, tretje mesto pa so osvojili francoski hrustljavi ocvrtki iz stročnic Greneo.

Kljub temu naši mladi predstavniki niso razočarali. Člani zahtevne ocenjevalne komisije so lonček PROMI ocenili kot zanimiv in dodelan izdelek, pripravljen za prodajo na prostem trgu. “Lepo je bilo opazovati vso to energijo in entuziazem študentov ob predstavitvi projektov,” je vtise strnila vodja slovenskega dela projekta Petra Medved Djurašinović. “Z lončkom Promi so naši predstavniki dokazali, da je s timskim delom moč doseči marsikaj. Razvili so čutom zelo prijazen izdelek s privlačno embalažo in popolnoma v skladu z veljavno živilsko zakonodajo. Vsekakor je to zanje imenitna referenca pri izgradnji karierne poti, zato jim želim, da bi jo znali čim bolje izkoristiti!”


Sorodni članki

4. slovenski dan brez zavržene hrane

24. april že četrto leto zapored zaznamuje dan, posvečen problematiki zavržene hrane. Glavni cilj aktivnosti, ki potekajo na ta dan, je posameznike spodbuditi k zmanjševanju in preprečevanju nastajanja zavržene hrane. Predstavljene so tudi številne možnosti za uporabo živil, ki sicer…

Več...

Uporabni nasveti za manj zavržene hrane

Daleč največ hrane zavržemo zato, ker jo skuhamo preveč. Problematika zavržene hrane je vse bolj pereč problem, saj z njo zavržemo tudi vse vire, potrebne za pridelavo hrane. Pripravili smo uporabne napotke in nasvete, kako zmanjšati količino zavržkov v gospodinjstvih.…

Več...

Zmanjševanje zavržene hrane v Sloveniji: ključ do trajnostne prihodnosti

V sodobni družbi je vprašanje zavržene hrane vse bolj pereče. Nedavna študija, ki jo je izvedel Evropski svet za informiranje o hrani (EUFIC) v sodelovanju z Nacionalnim uradom za varnost prehranjevalne verige Madžarske (NÉBIH), Univerzo za veterinarsko medicino v Budimpešti…

Več...

Tradicionalni slovenski zajtrk navdih za sladko mojstrovino v oddaji MasterChef

V posebni oddaji priljubljenega kuharskega tekmovanja MasterChef so bili tekmovalci postavljeni pred zanimiv izziv, ki ga je zasnoval priznani slovenski chef Jure Tomič. Sestavine, ki so običajno del tradicionalnega slovenskega zajtrka, so tokrat postale osnova za inovativno sladico. Tekmovalci so…

Več...
Vas zanima naša super hrana in aktualno dogajanje v Sloveniji?
Ostani na tekočem