Obiskovalci na kmetiji Malečnik okusili ekološka vina, piro in ostale izdelke | Ekološko, Ekološko kmetijstvo | Zgodbe o naši super hrani

Obiskovalci na kmetiji Malečnik okusili ekološka vina, piro in ostale izdelke

Ekološka kmetija Malečnik je v soboto 26.10.2013 v Bukovici pri Novi Gorici odprla svoja vrata in v goste povabila vse, ki so si želeli okusiti njihove vrhunske pridelke.

Kmetija je od leta 2005 dalje v celoti vključena v ekološko kontrolo, na podlagi česar so pridobili certifikate za pridelavo ekološkega vina in tudi številnih drugih pridelkov, kot so pira, krompir, orehi, sadje in sezonska zelenjava.

Gospodar kmetije Valter Mlečnik je obiskovalcem povedal: »Naš glavni pridelek je vino, pridelano izključno iz grozdja, ki ga sami pridelujemo. V vinogradih in kleti delamo tako, da v naravne procese ne posegamo, saj le nemoten naravni proces omogoči naravno stabilnost vina brez poseganja z modernimi enološkimi sredstvi in postopki. Vsi naši ukrepi in delo v vinogradih je usmerjeno v dvig naravne odpornosti trt. Vino je zaradi načina pridelave grozdja in predelave intenzivne barve in specifičnega vonja ter okusa,« poudarja gospod Mlečnik. »Kot potrebuje vinska trta eno leto, da obrodi grozdje, tako potrebuje tudi vino v kleti določen čas, da se izvedejo naravni procesi fermentacije in zorenja. Prav čas zorenja pa je eden bistvenih dejavnikov, ki je nujno potreben za pridelavo ekološkega vina« je naravne zakonitosti opisal Mlečnik.

Maja Žibert z Direktorata za kmetijstvo na Ministrstvu za kmetijstvo in okolje je obiskovalcem predstavila statistike v pridelavi ekoloških vin: »V Sloveniji je bilo v letu 2012 v kontrolo ekološke pridelave in predelave vključenih 324 ha vinogradov, ki jih obdeluje 242 kmetijskih gospodarstev. Vinski sektor je bil do pred kratkim eden izmed redkih sektorjev, ki v EU ni imel skupnih pravil, ki urejajo ekološko kmetijstvo. Leta 2012 so bila tako po dolgih pogajanjih končno sprejeta skupna evropska pravila za ekološka vina, ki pomenijo tudi veliko priložnost za slovenske ekološke vinogradnike. Z novo zakonodajo sedaj lahko slovenski ekološki vinogradniki za svoja vina uporabljajo izraz “ekološko vino” in tudi skupni evropski logotip za ekološko kmetovanje. Z novim pravili se tako povečuje transparentnost v tem sektorju, pa tudi želje slovenskih potrošnikov, ki vse bolj povprašujejo po slovenskih ekoloških vinih.”

 


Sorodni članki

Zakaj je dobro posegati po ekološki lokalni hrani?

Ekološka hrana ni zgolj še en „trend“ na področju prehranjevanja, temveč je dejansko nujen in nepogrešljiv temelj tako za zdravje sodobnega posameznika kot tudi za okolje in družbo kot celoto. Kadar ekološka hrana izvira iz lokalnega okolja, pa se njene…

Več...

Za počitnice lahko izberete turistične kmetije z EKO certifikatom

Foto: arhiv ZTKSTuristične kmetije z EKO certifikatom ponujajo možnost edinstvenih doživljajsko obarvanih počitnic ob odlični, ekološko pridelani hrani. Omogočajo spoznavanje od blizu, kako se prideluje ekološka hrana. V Sloveniji lahko izbirate med več kot 60 ekološkimi kmetijami, ki vas odprtih…

Več...

Potrošniki zaupamo oznaki ekološko

Ekološka pridelava je oblika in način kmetovanja, ki spoštuje naravne življenjske cikle. Ta način minimizira človekov vpliv na okolje in obratuje tako naravno, kot je mogoče. Hrana, ki je pridelana, predelana in porabljena v lokalnem okolju, je zaradi svežine kakovostnejša…

Več...

Ekološko + lokalno na Zemljevidu ponudnikov lokalno pridelane hrane

Na portalu Naša super hrana lahko najdete zemljevid slovenskih ponudnikov lokalne hrane v vašem okolju https://www.nasasuperhrana.si/zemljevid-lokalni-ponudniki-hrane. Na zemljevidu lahko iščete po različnih kategorijah hrane in kriterijih. Tako lahko poiščete lokalne pridelovalce mlečnih izdelkov, zelenjave, sadja ali mesnih izdelkov v svoji…

Več...
Vas zanima naša super hrana in aktualno dogajanje v Sloveniji?
Ostani na tekočem