Bliža se prva pomladna setev | Ekološko, Vrt | Postanimo samooskrbni

Bliža se prva pomladna setev

Kmalu bo konec zime in zopet bo čas za začetek dela na naših vrtičkih. Kot nam je pred časom zaupala mojstrica ekološkega vrtičkarstva Jerneja Jošar, je ta prva faza sezone ključna. Ob dobro zastavljenem načrtu se nam namreč skozi sezono na vrtu vse kar nekako samo od sebe zloži skupaj, stihijski pristop in zanašanje na lastni občutek pa lahko vse prehitro pripeljeta do problemov. In del temeljite priprave na novo sezono je vsekakor tudi lastna vzgoja sadik vrtnin, poletnih cvetlic in dišavnic, ki jih bomo v toplejših mescih presadili na prosto.

Sadike vrtnin, ki so občutljive na mraz, lahko vzgojimo tudi v zabojčkih, raznih posodicah, mini kalilnikih, mini rastlinjakih in tudi na kaki svetli okenski polici. Težko bi bilo preveč poudariti pomen tega, da si zagotovimo kakovostno seme kakovostnih sort, ki zagotavljajo okusen in zdrav pridelek. Prav nič ne bomo zgrešili, če investiramo v pokrite mini rastlinjake, ki zagotavljajo optimalne pogoje za kalitev. Več kot dovolj dobra izbira so tudi razni posebni zabojčki, mini kalilniki, posebne setvene posodice, šotni lončki ali tablete, setveni platoji in podobno. “Pri setvi v platoje bo treba kasneje mlade sejančke pikirati,” nam je povedala Andreja Tomšič, diplomirana agronomka, svetovalka iz Semenarne Ljubljana,”kar pomeni, da jih bomo presadili v lonce ali lončke, kjer bodo imeli več prostora za rast in razvoj. Lonček nato postavimo za tri do štiri dni na senčno okensko polico, šele nato na sonce.”

Kako pa se lahko najbolje pripravimo na kasnejše presajanje na prosto? Po besedah Andreje Tomšič moramo sadike najprej nekoliko utrditi, zato jih za teden dni postavimo v pokrito hladno gredo ali v zatišni kot balkona. S tem bodo dobile več kot dovolj priložnosti, da se navadijo na svež zrak in na nihanje zunanjih temperatur. Kot klasični čas za presajanje na prosto velja obdobje od srede aprila do srede maja. “Aprila presadimo rastline, ki so malce odpornejše na mraz, na primer solata in zelje, od cvetlic pa zajčki in nageljčki. Paradižnik, paprike, kumare, bučke in lubenice presajamo maja.”

Za zaključek kratkega orisa ključnih procesov te prve faze vzpostavljanja vrta za novo sezono pa še naslednji namig: če pričakujemo hladen pomladanski zrak, mlade rastlinice obvezno zaščitimo z vrtno tkanino.


Sorodni članki

Kako posaditi sadno drevo?

Pomlad je poleg jeseni pravi čas za sajenje, zato lahko svoj vrt ali sadovnjak obogatite s katero izmed avtohtonih sort sadnega drevja. Glede na smernice agronoma Adrijana Černelča smo pripravili nasvete, kako pravilno posaditi sadno drevo. Začne se pri izbiri…

Več...

Kaj je potrebno spomladi postoriti na vrtu?

Zdaj je pravi čas, da pripravite gredice in vrt na novo sezono ter se odločite, kaj vse boste v letošnjem letu pridelali. Pripravili smo nekaj uporabnih nasvetov kako pripraviti gredice, kaj najprej saditi, katere rastline so dobri sosedje na vrtu.…

Več...

Vrtnarski nasveti za začetnike

Domač vrt ni le prostor za prostočasni konjiček, temveč lahko s pravim pristopom postane glavni vir zelenjave in sadja za celotno gospodinjstvo. Četudi je vrtnarjenje za marsikoga samoumevna »znanost«, je za začetnike lahko tako trd oreh, da si zelenjavo, ki…

Več...

Zakaj je dobro posegati po ekološki lokalni hrani?

Ekološka hrana ni zgolj še en „trend“ na področju prehranjevanja, temveč je dejansko nujen in nepogrešljiv temelj tako za zdravje sodobnega posameznika kot tudi za okolje in družbo kot celoto. Kadar ekološka hrana izvira iz lokalnega okolja, pa se njene…

Več...
Vas zanima naša super hrana in aktualno dogajanje v Sloveniji?
Ostani na tekočem