Ambasadorji naših prababic | Otroci | Zgodbe o naši super hrani

Ambasadorji naših prababic

Politika, se radi pridušamo, je pogosto ena sama velika kuhinja – a v Washingtonu gotovo še niso bili deležni take, kot se jim je predstavila te dni ob obisku imenitnega projekta Kuhnapato! Po tem, ko je na nedavnem državnem finalu v ljubezni in spoštovanju do izročila naših starih staršev združil finaliste kar dvaindvajsetih slovenskih osnovnih šol, je zmagoviti duh tekmovanja zdaj prepljusknil ožje meje domovine. Prva postaja: ameriška prestolnica!

Dan odprtih vrat EU je del washingtonskega Evropskega meseca kulture; tokrat so odprta vrata priredili že deveto leto zapored. Slovensko veleposlaništvo je letos sprejelo okrog 4000 obiskovalcev, ki so se prišli seznanit s slovenskim načinom življenja. Za kulturni del je poskrbela elitna odprava slovenskih ustvarjalcev, za vrhunsko gastronomsko doživetje pa učenci OŠ Danile Kumar, ki so zainteresiranim med drugim postregli z ljubljanskimi palačinkami, kuhanim jabolčnim štrudljem in govejim jezikom. In zainteresiranih prav gotovo ni manjkalo!“Dolga vrsta čakajočih od desetih dopoldne do štirih popoldne. ‘You are amazing! This is incredible! You’re doing a great job!’ se je slišalo ves čas.” Tako je ta magičen, lahkonog dan strnila idejna mati projekta Anka Peljhan: “Obiskovalci so navdušeno degustirali ljubljanske tradicionalne jedi, ki so jih naši osnovnošolci povzeli iz strategije Okusov Ljubljane in se na celi črti dokazali ne samo kot vrhunski kuharji, temveč tudi kot sijajni komunikatorji, spretni organizatorji prostora ter mojstri priprave enormnih količin hrane! Brez rezerve lahko rečem, da smo na koncu zadovoljili tako strokovno javnost kot radovedne obiskovalce!”

Simpozij na temo kulinarične diplomacije
Navdušeni obiskovalci so planili po dobrotah, ki so jih pripravili osnovnošolci v okviru projekta Kuhnapato.

Ure, poročajo udeleženci, so švignile mimo, kot bi trenil. Veličastnemu sprejemu ob pesmi in glasbi v ambasadorjevi rezidenci je sledila pogostitev, zatem pa druženje in navezovanje stikov s pristno željo po ohranjanju prijateljstev. Ti isti podjetni ljubljanski šolarji so se že v torek predstavili na simpoziju kulinarične diplomacije na washingtonski univerzi New York. Meje dogodka je začrtoval domiseln naslov Peace Kitchen: Make Food, not War – v prostem prevodu torej Kuhinja miru: kuhajte hrano, ne vojn! Celotna priložnost je bila posvečena dviganju zavesti glede neizpodbitnih koristi uživanja lokalne hrane in hrabrenju vseh prisotnih, naj čim več posegajo po vrhunskih in lokalno pridelanih sestavinah. Slovenski šolarji so dobili priložnost predstaviti poslanstvo projekta Kuhnapato in so zbranim na kratko opisali vse zgode in tistih nekaj malih ljubkih nezgod, ki so se jim primerile na poti raziskovanja prehranske dediščine svojih prababic. “Bilo je tako lepo, da je bilo na trenutke težko dohajati vtise,” je živahni tempo povzela Anka Peljhan, “povsod smo želi začudenje, navdušenje in potrditve, da delamo ‘amazing job’, da smo na pravi poti – pa čeprav pri pripravi jedi nismo uporabili toliko sladkorja, kot so ga navajeni uživati v ZDA!

Če dodamo še nedavni uspešen nastop dijakov OŠ Simona Jenka Kranj v sklopu Tedna Evrope v Ljubljani, lahko zabeležimo resnično zmagovit teden za male vojščake v kuharskem mnogoboju Kuhnapato. Kranjski osnovnošolci so razpravo na temo “Zaščiteni proizvodi kot priložnost Slovenije” popestrili s svojo lastno verzijo Prešernovih fig in Jenkovimi nageljčki s kranjsko klobaso. Marsikomu so se v tem tednu širjenja slovenske kulinarične ustvarjalnosti preko meja domovine uresničile sanje, organizatorji pa pravijo, da so s tem dobili še dodatno spodbudo za naprej.


Sorodni članki

»Cooking Kids Project« - brošura

Brošura - »Cooking Kids Project«

Več...

Prehrana otrok ob začetku šolskega leta

Še preden prvič prestopijo prag vzgojnih in izobraževalnih institucij, se starši že sprašujemo, kakšna naj bo prehrana otrok. Pomembno je, da otrokom ponudimo sezonske raznovrstne okuse, ki jih lahko sestavljamo celo po barvah in tako hkrati tudi spodbujamo zanimanje za…

Več...

Pomembno je, kaj dobijo na krožnik

Zdrava konkurenca v tržnih pogojih prinaša tudi ponudbo iz tujine. Ponudniki pa ne sledijo vedno standardom, ki veljajo v našem prostoru. Hkrati masovna proizvodnja, ki se večinoma odvija na drugi strani naše meje, znižuje ceno vsem proizvodom. S tem se…

Več...

Povsod je lepo, doma je najlepše - tudi zajtrkovati

Že slovenski pregovor »Po jutru se dan pozna« nakazuje pomen zgodnjih jutranjih ur za delovno uspešnost dneva. Starši, vzgojitelji in mentorji smo tisti, ki v naših otrocih prebujamo navade in odnos do stvari ter življenja. Če je vaše oko našlo…

Več...
Vas zanima naša super hrana in aktualno dogajanje v Sloveniji?
Ostani na tekočem